NONI (morwa indyjska) – działanie i właściwości noni
Noni, czyli morwa indyjska, to roślina, której właściwości i działanie od dawna doceniają mieszkańcy Polinezji. Nazywają oni noni "aspiryną przyszłości”. Podchwycili to producenci soków i innych specyfików na bazie noni, którzy przekonują, że roślina ta jest lekiem na wszystko - od bólu brzucha, po HIV i raka. Niestety, nie ma badań naukowych, które mogą to jednoznacznie potwierdzić. Wiadomo natomiast, że noni w niektórych przypadkach może zaszkodzić zdrowiu.
Spis treści
- Noni a działanie przeciwnowotworowe
- Noni może zapobiec miażdżycy
- Noni na infekcje układu pokarmowego
- Noni może zwalczyć bakterie w jamie ustnej
- Noni może złagodzić ból
- Noni – przeciwwskazania
Noni (Morinda citrifolia), czyli morwa indyjska, to krzew pochodzący z południowo-wschodniej Azji i wysp Pacyfiku. Właściwości i działanie noni od wieków doceniają mieszkańcy Polinezji, dla których jest "aspiryną przyszłości". W polinezyjskiej medycynie ludowej surowcem leczniczym są niemalże wszystkie części rośliny, jednak szczególne właściwości zdrowotne przypisuje się owocom noni. To dlatego owoce noni, a szczególnie wyciskany z nich sok, są reklamowane (zwłaszcza za granicą) jako środek na niemalże wszystkie choroby, w tym te bardzo poważne, takie jak rak, cukrzyca czy choroby serca. Ponadto noni podobno może pomóc na reumatyzm, łuszczycę, alergię, infekcje zatok, bóle miesiączkowe, zapalenie stawów, wrzody, skręcenia, urazy, depresję, przeziębienie, grypę oraz bóle głowy. Niestety, noni nie jest lekiem na wszystkie dolegliwości. Z niektórych badań wynika, że noni rzeczywiście ma potencjalne działanie lecznicze, jednak dotyczy to tylko niektórych chorób. Poza tym noni ma także działania niepożądane.
Noni a działanie przeciwnowotworowe
Grupa hawajskich badaczy spowodowała nowotwory u myszy, a następnie wstrzyknęła im specjalnie przygotowany sok z noni w ich brzuchy. Myszy, które otrzymały zastrzyki, przeżyły dwukrotnie dłużej niż myszy, które go nie dostały.
Inny zespół badaczy odkrył, że związek zawarty w noni - damnacanthal - może hamować proces chemiczny, podczas którego normalne, zdrowe komórki są przemieniane w komórki nowotworowe.
Maksymalna dzienna dawka soku z noni to 40 ml. Nie należy jej przekraczać
Natomiast w 2008 roku naukowcy z University of Hawaii postanowili sprawdzić, czy istnieje limit spożycia ekstraktu z noni. W badaniu wzięli udział ludzie chorzy na raka. Część z nich przyjmowała więcej niż 6 kapsułek z wyciągiem 4 razy dziennie (czyli więcej niż 12 gramów ekstraktu na dobę), a pozostała część 3-4 kapsułki 4 razy dziennie (6-8 gramów wyciągu na dobę). Okazało się, że w tej ostatniej grupie jakość życia była lepsza niż u pacjentów, którzy przyjmowali niższe lub wyższe dawki ekstraktu. Najgorzej eksperyment znosili pacjenci, którzy przyjmowali więcej niż 6 kapsułek z wyciągiem.
W związku z tym noni wykazuje potencjalne działanie przeciwnowotworowe, jednak potrzebne są dalsze badania nad składem i właściwościami tej rośliny.
Noni może zapobiec miażdżycy
Owoce noni mogą zapobiec miażdżycy, ponieważ hamują utlenianie "złego" cholesterolu LDL. Tak wynika z badania z 2012 roku, w którym wzięli udział palacze z nieprawidłowym profilem lipidowym. U badanych, którzy pili sok z noni codziennie, odnotowano poprawę profilu lipidowego po 30 dniach kuracji.
Noni na infekcje układu pokarmowego
Mieszkańcy Polinezji stosują owoce noni w leczeniu schorzeń układu pokarmowego. Wyniki współczesnych badań wskazują na możliwość zastosowania dojrzałych i niedojrzałych owoców w leczeniu i zapobieganiu infekcji żołądka i jelit. Za możliwe działanie przeciwdrobnoustrojowe odpowiedzialne są głównie związki z grupy antrachinonów i triterpenów.
Noni może zwalczyć bakterie w jamie ustnej
Indyjscy naukowcy z Department of Public Health Dentistry SRM Dental College przekonują, że związki fitochemiczne naturalnie syntetyzowane przez owoce noni mogą zwalczyć paciorkowce w jamie ustnej. Surowy ekstrakt wodny (1000μg/ ml) z dojrzałych owoców noni skutecznie hamował wzrost bakterii Streptococcus mutans i Streptococcus mitis.
Noni może złagodzić ból
W polinezyjskiej medycynie ludowej sok z owoców noni jest stosowany jako płyn do płukania gardła w celu złagodzenia jego bólu, co wskazuj aktywność przeciwzapalną noni. Naukowcy zbadali liofilizowany ekstrakt z korzeni noni i odkryli substancję, która zapobiega bólowi. Wykazywała ona działanie przeciwbólowe porównywalne z działaniem morfiny (75 do 81 proc. spadku odczuwania bólu), ale była znacznie mniej toksyczna niż morfina.
Jak wynika z oświadczenia Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (Food and Drug Administration - FDA), czyli agencji rządowej odpowiedzialnej za kontrolę żywności, suplementów i leków, a także za wydawanie zezwoleń na dopuszczenia do obrotu leków, owoce noni nie leczą żadnych chorób, a także im nie zapobiegają. Dotychczasowe badania nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy noni posiada właściwości lecznicze. Sugerują one jedynie, że noni może mieć leczniczy wpływu na organizm. W związku z tym konieczne są dalsze badania w tym zakresie.
Noni – przeciwwskazania
- wiek - noni nie powinny spożywać dzieci
- ciąża – podobno dawniej plemiona stosowały owoce noni w celu wywołania poronienia
- karmienie piersią – za mało wiadomo na temat skutków ubocznych stosowania noni w okresie laktacji
- choroby wątroby - opisano kilka przypadków uszkodzenia wątroby, które mogą być związane z noni. Ostatni pochodzi z kwietnia 2015 roku. Do szpitala w Hiszpanii trafiła 56-letnia kobieta z ostrą niewydolnością wątroby, która regularnie spożywała sok z noni i preparaty ziołowe. Konieczny był przeszczep, który przeprowadzono pomyślnie
Noni zawiera bardzo dużo potasu. W związku z tym noni nie powinny spożywać osoby z:
- chorobami nerek
- hiperkalemią
- zaburzeniami rytmu serca
Przed spożyciem noni skonsultuj się z lekarzem
Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe i przyjmujesz regularnie leki, przed spożyciem noni skonsultuj się ze swoim lekarzem. Dowiedziono, że u osób z niektórymi schorzeniami noni może zaszkodzić. Poza tym noni wchodzi w interakcje z niektórymi lekami.
Ponadto z noni powinny zrezygnować osoby przyjmujące niektóre leki, np.:
- leki na nadciśnienie - niektóre tego typu preparaty mogą zwiększyć stężenie potasu we krwi. Spożywanie owoców lub soku z noni wraz z lekami na nadciśnienie może spowodować zbyt duży wzrost stężenia potasu we krwi
- leki regulujące krzepliwość krwi (np. wafarynę, stosowaną w leczeniu zakrzepicy żył głębokich) – noni może osłabiać ich działanie, a tym samym zwiększyć ryzyko krzepnięcia krwi
- leki moczopędne (a konkretnie diuretyki oszczędzające potas) - przyjęte razem z noni mogą zbytnio zwiększyć stężenie potasu w organizmie
Źródła:
1. Stobnicka A., Gniewosz M., Miętuszewska A., Przeciwbakteryjne działanie soków owocowych z żurawiny, rokitnika, noni i goji, "Bromatologia i Chemia Toksykologiczna" 2011, nr 32. www.cancer.org/treatment/treatmentsandsideeffects/complementaryandalternativemedicine/dietandnutrition/noni-plant3. www.webmd.com4. www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25824932