Mniszek lekarski to skarbnica zdrowia. Przepisy na potrawy i napoje z mniszka

2022-05-02 9:45

Mniszek lekarski jest bogaty w witaminy i składniki mineralne dlatego warto wykorzystać go w kuchni. Można robić z niego syrop, wino, nalewki, zupy, dietetycznej sałatki, a nawet koktajle. Jadalne są zarówno płatki kwiatów mniszka, jak i młode listki. Wypróbuj przepisy na napoje i potrawy z mniszka lekarskiego.

Mniszek lekarski - przepisy
Autor: Getty Images

Sposobów wykorzystania mniszka lekarskiego w kuchni jest wiele, ponieważ może on być zarówno głównym składnikiem dania, jak i jego uzupełnieniem. Mniszek jest niskokaloryczny, zawiera wiele witamin oraz składników mineralnych i pomimo swojego gorzkawego smaku pasuje do wielu potraw. Oto przepisy na wino, nalewkę i napar z kwiatów mniszka oraz dania z liści: zupę, sałatkę i zielony koktajl z awokado z dodatkiem listków mniszka.

Spis treści

  1. Wino z płatków mniszka lekarskiego
  2. Wino z korzeni mniszka
  3. Napar z kwiatów mniszka
  4. Przepis na miodek z mniszka lekarskiego [#TO WIDEO]
  5. Nalewka z mniszka lekarskiego
  6. Koktajl z liści mniszka lekarskiego
  7. Sałatka z liści mniszka lekarskiego
  8. Zupa z liści mniszka lekarskiego

Wino z płatków mniszka lekarskiego

Wino z płatków mniszka jest bogate w witaminy A, D i E, flawonoidy i sole mineralne. Dzięki temu reguluje pracę układu pokarmowego, m.in. stymuluje produkcję kwasów żołądkowych. Wspomaga także wątrobę w procesie oczyszczania organizmu z toksyn.

Składniki:

Przygotowanie:

Do głębokiego garnka wrzuć płatki z kwiatów. Dodaj obraną ze skórki i pokrojoną na drobne kostki pomarańczę oraz rodzynki. Całość zalej 2 litrami wrzącej wody, przykryj pokrywką i odstaw na 3 dni w chłodne miejsce. W tym czasie przygotuj syrop cukrowy:

do 1 litra wrzącej wody wsyp 1 kg cukru i gotuj na wolnym ogniu. Odstaw do przestudzenia.

Po upływie 3 dni odcedź wywar z kwiatów mniszka i przelej do tzw. gąsiora. Dodaj do niego syrop z cukru, sok z cytryny oraz sfermentowane drożdże winiarskie i całość dokładnie wymieszaj.

Wino jest gotowe do spożycia po 6-8 tygodniach.

Wino z korzeni mniszka

50 g rozdrobnionych suchych korzeni mniszka zalej butelką (3/4 l) białego wina gronowego. Postaw w ciemnym miejscu na 2 tygodnie – codziennie wstrząsaj. Przecedź przez podwójnie złożoną gazę.

Pij po małym kieliszku (ok. 25 ml) 2–3 razy dziennie po jedzeniu. To środek odtruwający i ułatwiający trawienie w niestrawności, niedomaganiach wątroby, a także w otyłości i reumatyzmie.

Napar z kwiatów mniszka

Napar z kwiatów mniszka, ze względu na brak cukru, obniża poziom glukozy we krwi, w związku z tym jest polecany przede wszystkim cukrzykom.

Przygotowanie: 

2 łyżeczki ususzonych kwiatów mniszka zalej wrzątkiem i parz pod przykryciem przez ok. 10 minut. Pół szklanki odcedzonego naparu zaleca się pić 2 razy dziennie.

Przepis na miodek z mniszka lekarskiego [#TO WIDEO]

Nalewka z mniszka lekarskiego

Nalewka z mniszka lekarskiego wspomaga osoby zmagające się z infekcjami dróg moczowych oraz z zapaleniem pęcherzyka żółciowego.

Składniki:

  • 5 dag kwiatów mniszka,
  • 150 g miodu akacjowego,
  • 1 litr wódki (40 proc.).

Przygotowanie:

kwiaty mniszka oczyścić, osuszyć, zalać wódką i wystawić na słońce na 3 tygodnie. Następnie odcedzić, dodać miód i całość wymieszać. Nalewka powinna dojrzewać min. 6 miesięcy.

Koktajl z liści mniszka lekarskiego

Napój z liści mniszka lekarskiego jest doskonałą propozycją dla osób, które pragną przeprowadzić kurację oczyszczającą i pozbyć się kilku zbędnych kilogramów. Mniszek wykazuje bowiem silne działanie detoksykacyjne i jednocześnie wspomaga odchudzanie.

Składniki:

  • 1/2 awokado,
  • 1 gruszka,
  • kilka listków mniszka lekarskiego,
  • 1/4 szklanki soku z cytryny.

Przygotowanie:

Do blendera dodaj awokado i gruszkę pokrojone w kostkę. Następnie wrzuć podarte liście mniszka. Całość zalej sokiem z cytryny i zmiksuj za pomocą blendera.

Sałatka z liści mniszka lekarskiego

Sałatka z młodych liści mniszka pozytywnie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, dlatego jest polecana osobom nerwowym i nadpobudliwym. Liście mniszka zawierają bowiem dużo magnezu - pierwiastka, który działa uspokajająco.

Składniki:

  • młode liście mniszka lekarskiego zebrane przed kwitnięciem (3 garście),
  • 1/2 arbuza,
  • ser feta,
  • 3 łyżki stołowe soku z cytryny,
  • 1 łyżka oliwy z oliwek,
  • prażony sezam,
  • szczypta zmielonego pieprzu,
  • łyżeczka cukru.

Przygotowanie:

liście wymocz w zimnej i osolonej wodzie. Po osuszeniu porwij na kawałki. Arbuz umyj i pokrój w kosteczkę, wyrzucając pestki. Oba składniki wymieszaj i dodaj do nich ser feta. Następnie oliwę z oliwek zmieszaj z sokiem z cytryny i dopraw szczyptą pieprzu i łyżeczką cukru.

Tak przygotowanym sosem polej arbuz, liście i ser. Na koniec posyp prażonym sezamem.

Zupa z liści mniszka lekarskiego

Dzięki zupie z liści mniszka obniżymy poziom cukru i wyrównamy poziom białych krwinek we krwi. Z tego powodu zupa z dodatkiem liści mniszka jest polecana cukrzykom oraz osobom, które zmagają się z anemią.

Składniki:

Przygotowanie:

Cukinię i ogórka umyj, obierz i pokrój w kosteczkę. Następnie zalej bulionem i gotuj ok. 20 minut. Zdejmij z ognia, dodaj liście mniszka lekarskiego i zmiksuj blenderem. Dopraw solą i pieprzem do smaku. Zupę można podawać na ciepło lub zimno, z dodatkiem koperku.

Czytaj też: