Kwarc różowy i inne odmiany kwarcu

2020-08-19 10:14

Kwarc różowy zwany bywa Kamieniem Miłości, gdyż - wedle tego, w co wierzą osoby zajmujące się ezoteryką - przyciąga miłość i przyjaźń, zapewnia powodzenie wśród płci przeciwnej i szczęście w związku, ale też pomaga pokonać kompleksy i pokochać siebie. Występują też inne odmiany kwarcu, np. kwarc mleczny, zielony, dymny, niebieski i inne.

Kwarc różowy i inne odmiany kwarcu
Autor: Getty Images Kwarc różowy ułatwia pozbycie się kompleksów

Spis treści

  1. Kwarc różowy - ochrona ciała i ducha
  2. Kwarc różowy dla samotnych i zakochanych
  3. Kwarc - odmiany
  4. Kwarc różowy - kamień z dobrą energią

Kwarc różowy to jeden z nielicznych kamieni w tym odcieniu. Jak każdy kwarc, tak i różowy jest twardy (to od tej właściwości zresztą pochodzi jego nazwa – kwardy to po starosłowiańsku twardy) i zbudowany głównie z dwutlenku krzemu.

Swoje charakterystyczne zabarwienie zawdzięcza domieszkom dwóch pierwiastków: tytanu i manganu - od ich ilości i proporcji zależy, czy kwarc jest blady, średnio różowy, czy też przybiera odcień intensywnego różu. A gdy z tymi minerałami zmiesza się dodatkowo złocisty rutyl (tlenek tytanu), na powierzchni kwarcu rozchodzą się wąskie pasma, układające się w kształt gwiazdy.

Najbogatsze złoża kwarcu różowego spotykane są na Madagaskarze i w Brazylii, choć występuje on również w południowej Afryce, na Sri Lance, w Ameryce Północnej, w Japonii, a nawet w Polsce.

Kwarc różowy - ochrona ciała i ducha

Podobnie jak wiele innych minerałów, tak i kwarc różowy przez wieki wykorzystywany był jako amulet. Fenicjanie już w XIII wieku p.n.e. wierzyli, że ma silne magiczne moce: chroni od złego, sprzyja płodności, wrogów zmienia w przyjaciół - dlatego kwarc różowy patronował ich bogini miłości i wojny, Astarte.

Starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie również wykorzystywali go do tworzenia talizmanów, a poza tym używali do odtruwania organizmu, a sproszkowany dodawali do eliksirów przeciw truciznom.

Współcześnie, ze względu na swoje niecodzienne własności (np. silnie podgrzany zmienia kolor, a napromieniowany czernieje) również budzi niemałe zainteresowanie osób zajmujących się ezoteryką.

Kwarc różowy dla samotnych i zakochanych

Podobnie jak czerwień, róż jest symbolem miłości, namiętności, ciepła. Zapewne dlatego kwarc różowy w ezoteryce polecany jest tym wszystkim, którym brakuje właśnie tych uczuć.

Pomaga odnaleźć drogę do szczęścia w związku, wspomaga przy sercowych rozterkach, pozwala otworzyć się na miłość i przełamać nieufność, zwłaszcza tym osobom, które noszą w sobie urazę lub którym ktoś wcześniej wyjątkowo brutalnie złamał serce.

Kwarc różowy ułatwia również związek dwóch silnych osobowości - łagodzi napięcia, pomaga osiągnąć harmonijne relacje i porozumienie.

Bywa przydatny również przy oziębłości, również takiej, która pojawia się na skutek wypalenia związku - położony pod poduszką ponoć skutecznie rozpala na nowo namiętność. Ale jego moc nie obejmuje wyłącznie związku dwojga ludzi - zalecany jest również tym osobom, które odczuwają niechęć do siebie i mają problem z samoakceptacją. W takich przypadkach kwarc różowy pomaga osiągnąć wewnętrzny spokój i zaprzyjaźnić się ze sobą.

Wszystkie te właściwości kwarc różowy posiada dzięki szczególnej aurze, swojego rodzaju polu energetycznemu, jakie wytwarza, a które oddziałuje na okolice mózgu odpowiedzialne za pozytywne odczucia, w tym za bezinteresowność, empatię, gotowość do odczuwania miłości.

Ponieważ jest to również kamień ściśle kojarzony z czakrą trzeciego oka, dzięki wyzwalanej przez niego energii można dostrzec to, co zwykle jest ukryte: intencje innych osób, ich - i własne - odczucia, stan emocjonalny, a także zyskać łatwość podejmowania decyzji.

Kwarc - odmiany

Kwarc, w zależności od miejsca występowania i warunków, w jakich powstał, ma różne odmiany, które różnią się od siebie nie tylko kolorem, ale również właściwościami.

Kwarcem jest zarówno piasek na plaży, jak i niektóre skały w wysokich górach. Choć jest on dość pospolitym minerałem, to jednak jego niektóre odmiany są szczególnie cenione. Należą do nich:

Z kwarcem spokrewnione są też niektóre minerały - te, które również powstały z dwutlenku krzemu, jednak mają nieco inną strukturę. Należą do nich m.in. opal, chryzopraz, chalcedon, a także agat.

Kwarc różowy - kamień z dobrą energią

Również wedle zwolenników medycyny niekonwencjonalnej kwarc różowy ma szereg właściwości, dzięki którym łatwiejsza może być zarówno profilaktyka, jak i leczenie pewnych schorzeń. Zgodnie z tym kwarc różowy:

  • położony w pobliżu łóżka pomaga zapobiec bezsenności i zmniejsza koszmary senne

Przeczytaj też o właściwościach innych kamieni:

Uwaga!

Pamiętaj, że sposoby proponowane przez zwolenników metod niekonwencjonalnych nie mają potwierdzenia w badaniach naukowych i nie są zgodne z EBM. Zanim zaczniesz je stosować, skonsultuj się ze swoim lekarzem.