Klon - właściwości lecznicze i zastosowanie
Klon to drzewo, z którego pozyskuje się nie tylko słodki syrop. Klon ma wiele właściwości leczniczych. Cenne dla zdrowia są sok, liść, a nawet kora. Preparaty na bazie klonu mają działanie antyseptyczne, przeciwzapalne, bakteriobójcze i moczopędne. Poznaj zaskakujące właściwości prozdrowotne klonu.
Klon to jedno z najbardziej rozpoznawalnych drzew na świecie. Klon, niezależnie od odmiany, stanowi cenne źródło witamin, kwasów organicznych, minerałów, saponin i garbników. Klon zwyczajny (Acer platanoides) występuje w Europie Środkowej, klon jawor (Acer pseudoplatanus) to gatunek najliczniejszy, a słynny kanadyjski syrop klonowy produkuje się najczęściej z klonu cukrowego (Acer saccharum).
Sprawdź, jak wykorzystać klon do celów leczniczych.
Spis treści
- Klon - właściwości zdrowotne
- Klon - sok z klonu
- Klon - wywar z klonu
- Klon - przeciwwskazania
- Klon w tradycji
Klon - właściwości zdrowotne
Jako pierwsi prozdrowotne właściwości klonu docenili Indianie, zamieszkujący tereny Ameryki Północnej. Specjalnie przygotowaną korę i korzenie drzewa wykorzystywali w przypadku trudno gojących się ran, owrzodzeń, ropni, wrzodów czy czyraków, był to też skuteczny środek znieczulający i uśmierzający ból.
Mieszkańcy Ameryki Północnej pili sok z klonu, by oczyścić organizm z toksyn.
Indianie nie ograniczali się jednak tylko do jego leczniczych właściwości, wykorzystywali także jego nasiona do celów spożywczych.
Na pewno nie bez znaczenia był fakt, że drzewa te powszechnie występują w Ameryce Północnej. Rosną również w Azji, Europie, północnej Afryce. Znanych jest ponad 100 gatunków klonów, a ich charakterystyczne liście i nasiona powodują, że jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych drzew na całym świecie.
Klon - sok z klonu
Obecnie w celach leczniczych wykorzystuje się przede wszystkim sok, korę, rzadziej liście klonu, które zawierają wiele cennych składników, m.in. kwasy organiczne, minerały, saponiny, lipidy, alkaloidy czy garbniki. To właśnie dzięki nim preparaty przygotowane na bazie tego drzewa wykazują właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, bakteriobójcze, tonizujące i moczopędne.
Sok z klonu można pozyskać samemu, najlepiej zrobić to wczesną wiosną. Trzeba delikatnie wwiercić do środka pnia małą, wąską rurkę (pod kątem 45 stopni, na głębokość nie większą niż 1 cm), pod którą podkładamy naczynie. Gdy już uzyskamy odpowiednią ilość soku należy otwór zalepić gliną, zabezpieczyć drewnem lub posmarować ogrodniczą maścią przeciwgrzybiczą, aby nie narażać drzewa na infekcje.
Sok z klonu jest źródłem witamin (np. z grupy B) oraz składników mineralnych, takich jak mangan, żelazo, wapń, potas, magnez, cynk. Zawiera też antyoksydanty, dzięki czemu zapobiega uszkadzaniu komórek organizmu przez wolne rodniki, a tym samym spowalnia procesy starzenia. Sok z klonu ma właściwości moczopędne, przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Wpływa pozytywnie na układ immunologiczny i pracę trzustki, przyczyniając się do normalizacji cukru we krwi, oczyszcza też organizm z toksyn.
Czas na spożycie świeżo zebranego soku wynosi zazwyczaj kilka dni, trzeba przechowywać go w lodówce. Możemy też z soku z klonu przygotować popularny na całym świecie syrop klonowy, wykorzystywany głównie w kuchni.
Klon - wywar z klonu
Nie tylko sok z klonu stosuje się w celach leczniczych. Z jego kory można przygotować wywar, który ma właściwości antyseptyczne, tonizujące i stosuje się go w przypadku zakażeń grzybicznych skóry.
1 łyżkę dobrze rozdrobnionej kory należy zalać 2 szklankami wody, gotować około 15 minut. Po tym czasie zdjąć z ognia, wystudzić i jeszcze letni wywar stosować bezpośrednio na skórę.
Natomiast na trudno gojące się rany lub blizny można przygotować wywar z rozdrobnionych liści klonu: 2 łyżki zalej pół litra wody, doprowadź do wrzenia, gotuj jeszcze 10-15 minut. Schłodzony wywar przyłóż do skóry na nie dłużej niż kwadrans.
Klon - przeciwwskazania
Preparatów przygotowanych na bazie klonu nie powinny stosować osoby uczulone na jakiekolwiek jego składniki. Z lekarzem przekonsultować się też muszą osoby chore na cukrzycę, gdyż sok z klonu zawiera cukry (w tym glukozę) i nie zawsze polecany jest przy tego typu schorzeniach.
Klon w tradycji
Klon w dawnej obyczajowości Słowian odgrywał niebagatelną rolę. Powszechnie uważano, że chroni przed złymi mocami, niedolą, klęską. Wierzono, że otacza swoją opieką zarówno żywych, jak i zmarłych, był też jednocześnie symbolem odrodzenia.
Przypisywano mu również takie cechy jak wytrzymałość, trwałość, odporność i otaczano czcią, bo sądzono, że uszkodzenie gałęzi, liści lub kory tego drzewa prowadzi do nieszczęścia. Przez wieki uważano je również za patrona zakochanych.
Wróżono nawet z liści klonu: jeśli jesienią pod drzewem były mocno rozrzucone liście oznaczało to jedno – zima będzie długa i bardzo mroźna.
Polecany artykuł: