Jaspis - oczyszcza i dodaje energii
Jaspis może mieć różne barwy, kształty i wzory: czerwony, zielony, niebieski, oceaniczny i wiele innych. Dzięki temu każdy egzemplarz jest wyjątkowy. W litoterapii jaspis jest kamieniem pomagającym w walce ze stresem. Oczyszcza otoczenie człowieka ze złej aury, dodaje energii i witalności.
Jaspis to kamień o wielu obliczach. Występuje w Meksyku, USA, Chinach i w Indiach. Spotyka się go również w Polsce - najszerszy pas brył jaspisowych znajduje się na Górze św. Anny w Górach Świętokrzyskich, inne złoża zlokalizowane są na Śląsku.
Jaspis złożony jest głównie z kwarcu i chalcedonu, jednak w zależności od składu chemicznego i dodatków innych minerałów przyjmuje różne barwy: od zieleni przez żółć, czerwień, fiolet aż po brąz i biel.
Jaspis może być cętkowany, gładki lub pokryty smugami (jaspis to po grecku "cętkowany"). Z tego względu jest jednym z popularniejszych kamieni szlachetnych używanych w jubilerstwie.
Jaspis jest również ceniony za jego właściwości ezoteryczne i lecznicze. Litoterapeuci zalecają, aby w określonych sytuacjach nosić go bezpośrednio na ciele lub pić wodę, w której moczył się kamień.
Jaspisów nie wolno wystawiać na działanie promieni słonecznych. Wystarczy płukać go czystą wodą, aby odzyskał blask i stracił negatywną energię.
Spis treści
Jaspis - znaczenie
Już od starożytności jaspis uważany był za kamień wyjątkowy, przypisywano mu działanie magiczne, dlatego często wykorzystywano go do produkcji amuletów i talizmanów, ale również biżuterii, ze względu na jego szczególne piękno.
Zdaniem wielbicieli kamieni szlachetnych jaspis oczyszcza aurę człowieka: równoważy pracę wszystkich gruczołów dokrewnych, którym w ezoteryce odpowiadają czakramy.
Dlatego potrafi przynieść ukojenie zarówno jego ciału, jak i duchowi.
Odbiera negatywną energię z otoczenia i z organizmu człowieka.
Mówi się, że potrafi poprawić atmosferę zarówno w gronie rodzinnym, jak i w zespole w pracy czy w grupie znajomych.
Jaspis w ezoteryce wykorzystywany jest jako pomoc w realizacji celów – jaspis zwiększa wydajność, pomaga w organizacji czasu, ocenie sytuacji, ułatwia podejmowanie trudnych decyzji. Dlatego nazywany jest kamieniem wspierającym.
Ale jaspis ma też właściwości uspokajające, dlatego polecany jest osobom nerwowym, zestresowanym i przepracowanym.
Pomaga w wyciszeniu się i odzyskaniu wewnętrznej harmonii. Daje głęboki spokój i odprężenie. Łagodzi konfliktu i ułatwia nawiązywanie kontaktów z innymi ludźmi.
Jaspis - rodzaje i wpływ na człowieka
Poszczególne kolory i rodzaje jaspisu mają dodatkowe działanie:
- Czerwony jaspis wzmacnia ludzką wolę, pełni też role ochronną w stosunku do właściciela - broni go przed złymi wydarzeniami, ale i lękami czy przygnębieniem. Dlatego był niegdyś talizmanem wojowników i ludzi sprawujących władzę (stąd jego druga nazwa: królewski) - pomagał im panować nad sobą i pokonywać własne słabości.
- Jaspis żółty otwiera nasz umysł na zjawiska paranormalne, potrafi też pobudzić seksualnie kobietę (na mężczyzn podobny wpływ ma jaspis brązowy).
- Jaspis dalmatyńczyk (biały w czarne plamki) przeznaczony jest do noszenia przez osoby pragnące osiągnąć sukces zawodowy. W starożytności był talizmanem zwiększającym energię seksualną. Zdaniem litoterapeutów pomaga walczyć z nałogiem osobom rzucającym palenie.
- Jaspis leopardzi jest kamieniem osób wrażliwych i delikatnych, którym pomaga podnieść się po duchowych i emocjonalnych porażkach. Ułatwia koncentrację.
- Jaspis ocean pomaga w akceptacji trudności życiowych i pokochaniu siebie samego, ułatwia medytację.
- Jaspis sezamkowy zalecany jest osobom w czasie rekonwalescencji oraz w okresie, gdy mamy do pokonania szczególnie trudne życiowe problemy.
Jaspis - właściwości
O właściwościach leczniczych jaspisu mówi się od tysiącleci. W starożytności traktowany był jako lek poprawiający witalność i zdrowie, chroniącym przed chorobami.
Do dziś w litoterapii wykorzystywany jest jako remedium poprawiające odporność, ale i łagodzące załamania nerwowe – to dlatego, że utrzymuje równowagę między yin a yang.
Jaspis oczyszcza aurę człowieka, ale także jego otoczenie z negatywnej energii i promieniowania elektromagnetycznego.
- Jaspis obrazkowy, inaczej mozaikowy, według zwolenników medycyny niekonwencjonalnej usuwa ból głowy, leczy też krwotoki wewnętrzne i wylewy. Wpatrywanie się w jego wzór pomaga w medytacji.
- Jaspis makowy w czerwone wzory jest kamieniem dodającym odwagi oraz zwiększającym wytrzymałość fizyczną.
- Jaspis żółty wpływa na kondycję wątroby, pęcherzyka żółciowego oraz nerek. Pomaga uwolnić się z nałogów.
- Jaspis brązowy pomaga radzić sobie z lękami i fobiami, łagodzi też ból.
Polecamy:
- Właściwości lecznicze minerałów. Wpływ kamieni szlachetnych na zdrowie
- Litoterapia. Na czym polega leczenie kamieniami szlachetnymi
Przeczytaj także o właściwościach innych kamieni:
- Perły
- Fluoryt
- Kamień księżycowy
- Selenit
- Chryzokola
- Tygrysie oko
- Agat
- Kwarc różowy
- Hematyt
- Awenturyn
- Kocie oko
- Koral
- Kryształ górski
- Cytryn
- Karneol
- Krzemień i krzemień pasiasty
- Akwamaryn
Pamiętaj, że sposoby proponowane przez zwolenników metod niekonwencjonalnych nie mają potwierdzenia w badaniach naukowych i nie są zgodne z EBM. Zanim zaczniesz je stosować, skonsultuj się ze swoim lekarzem.