Hirudoterapia. Leczenie pijawkami: opinie
Leczenie pijawkami stosowane jest na świecie od niepamiętnych czasów. Pijawki lecznicze z powodzeniem wykorzystywali już Egipcjanie. Poznaj korzyści płynące z hirudoterapii. Czy leczenie pijawkami jest bezpieczne?
Spis treści
- Leczenie pijawkami
- Pijawki leczenie: korzystne hirudozwiązki
- Jakie są przeciwwskazania do hirudoterapii?
- Na jakie choroby pomagają pijawki? Wyjaśnia dermatolog i alergolog, dr Danuta Myłek
- Leczenie pijawkami: jak się przygotować do hirudoterapii
- Hirudoterapia: ile trwa zabieg leczenia pijawkami
- Danuta Myłek: lekarz musi decydować, czy można taką pijawkę przystawić
Na świecie żyje ponad 650 gatunków pijawek, z czego w Polsce 24. Tylko jedna z nich ma zastosowanie w medycynie ludzkiej (pijawki lecznicze) – Hirudo medicinalis. Stąd powszechna nazwa przeprowadzania leczenia pijawkami – hirudoterapia. W 2005 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności uznała ją za oficjalną metodę leczniczą.
Leczenie pijawkami
Do hirudoterapii używane są pijawki lecznicze pochodzące ze sterylnych hodowli w laboratoriach. Pijawki przystawia się na zdrowej, nieuszkodzonej skórze, w pobliżu miejsca leczenia. Ugryzienie pijawki jest praktycznie bezbolesne, bo pijawka produkuje jednocześnie m.in. substancje, które znieczulają skórę, powodują rozszerzanie się naczyń oraz hamują proces namnażania się bakterii.Kiedy pijawka jest już „na miejscu”, wpuszcza do organizmu człowieka wiele aktywnych enzymów leczniczych, m.in. hirudynę, która rozrzedza krew. Ponadto pacjent dostaje dawkę składników leczniczych o działaniu antybiotycznym, przeciwbólowym, przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym oraz regulujących ciśnienie krwi. Badania naukowe potwierdzają, że substancje znajdujące się w gruczołach ślinowych pijawek mają działanie antynowotworowe.
Pijawki leczenie: korzystne hirudozwiązki
W wydzielinie pijawek znajdują się cenne dla organizmu hirudozwiązki. Aktywnie działają one na układ krwionośny i limfatyczny. Dzięki nim pijawki lecznicze mają silne działanie przeciwzakrzepowe i antykoagulacyjne. Wpływają na wyregulowanie ciśnienia krwi. Pobudzają cały układ krążenia i podnoszą osłabioną odporność immunologiczną organizmu. Skuteczne zastosowanie hirudoterapia znajduje w leczeniu: żylaków, „pajączków”, zakrzepowego zapalenia żył, owrzodzenia podudzi czy „stopy cukrzycowej”. Ponadto leczenie pijawkami stosuje się m.in. przy: niegojących się ranach, bólach głowy, migrenach, bólach stawowych, przy reimplantacjach (przeszczepach), chorobach wątroby, nerek i serca, reumatyzmie oraz u osób z wysokim poziomem cholesterolu, jak i w obrzękach czy krwiakach. A także przy innych chorobach XXI wieku.
Jakie są przeciwwskazania do hirudoterapii?
Pijawki leczenie: przeciwwskazania - na pewno osoby chorujące na niedokrwistość (anemia) oraz z zaburzeniami procesu krzepnięcia krwi nie mogą korzystać z tej metody. Wyklucza się też kobiety w ciąży oraz osoby z niskim ciśnieniem tętniczym. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem leczenia pijawkami posiadać aktualne badania krwi, które należy wykonać zgodnie ze wskazaniami hirudoterapeuty.
Na jakie choroby pomagają pijawki? Wyjaśnia dermatolog i alergolog, dr Danuta Myłek
Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN
Leczenie pijawkami: jak się przygotować do hirudoterapii
Przed wyznaczonym dniem terapii pijawkami leczniczymi nie należy jeść czosnku i cebuli ani zbyt ostrych potraw. W dniu zabiegu hirudoterapii zaś do mycia najlepiej użyć mydła bezzapachowego. Podczas leczenia pijawkami nie powinno się stosować na skórę kremów czy balsamów oraz nie należy używać wód perfumowanych. Pijawki lecznicze „nie lubią” drażniących zapachów. W dniu, w którym zabieg został wykonany, należy więcej odpoczywać oraz ograniczać aktywność fizyczną. Miejsce, z którego pijawka ssała krew, jest zabezpieczone opatrunkiem, który należy utrzymywać przez kilka godzin.
Hirudoterapia: ile trwa zabieg leczenia pijawkami
Sam zabieg trwa około godziny. Hirudoterapeuta wskazuje czas i liczbę zabiegów. Z reguły w odstępach tygodniowych przeprowadza się kolejne terapie pijawkami. Warto pamiętać, że leczenie za pomocą pijawek nie jest panaceum na wszystkie dolegliwości. Powiększające się jednak grono zwolenników leczenia pijawkami – zarówno lekarzy, hirudoterapeutów, jak i pacjentów – poparte „głośnymi” przypadkami wyleczenia opisywanymi w mediach powoduje, że coraz więcej osób chętnie się na nią decyduje. W Polsce z leczenia pijawkami można skorzystać jedynie w prywatnych gabinetach oraz przychodniach.
Danuta Myłek: lekarz musi decydować, czy można taką pijawkę przystawić
Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN
Porady eksperta