Amarylis: trująca belladonna
Amarylis to piękny kwiat ozdobny, ale jest też niestety trujący. Uprawa amarylisa nie jest trudna - można hodować w ziemi jak również w doniczkach. Na czym polega jego pielęgnacja po przekwitnięciu? Jaka jest jego cena?
Spis treści
- Amarylis - jak wygląda?
- Amarylis - czy jest trujący?
- Amarylis (Amarylis belladonna) a zwartnica (Hippeastrum)
- Amarylis - pielęgnacja
- Amarylis - cena
Amarylis to roślina z rodziny amarylkowatych. Należy do niej tylko 1 gatunek: Amaryllis belladonna. Pochodzi on z Afryki Południowej. Bardzo często mylony jest z pochodzącym z Ameryki Południowej hipeastrum (zwartnicą).
Amarylis - jak wygląda?
Amarylis jest piękną rośliną ozdobną. Charakteryzuje się dużymi, lejkowatymi kwiatami o intensywnym zapachu.
Wielkość cebuli amarylisa waha się od 5 do 10 cm średnicy.
Wyrastają z niej 1-2 łodygi o fioletowym zabarwieniu, na szczycie których tworzą się pąki kwiatowe. Łodygi sięgają 30-60 cm wysokości.
Oprócz łodygi zwieńczonej kwiatami, z cebulki wyrastają także liście. Są one podłużne i językowate. Bardzo często pojawiają się dopiero po zakwitnięciu rośliny.
Kwiaty amarylisa mogą występować w wielu kolorach. Najczęściej spotykane to białe, różowe i purpurowe. Rosną w skupiskach od 2 do 12 sztuk.
Amarylis - czy jest trujący?
Ten piękny kwiat wykazuje niestety trujące działanie dla ludzi i zwierząt. Trującą częścią są cebule. Po ich spożyciu dochodzi do:
Mogą wystąpić także drgawki i konwulsje.
W przypadku stwierdzenia zatrucia, osobie zatrutej należy podawać duże ilości płynów oraz węgla leczniczego.
Kolejnym krokiem jest niezwłoczna wizyta u lekarza.
W przypadku amarylisów bardzo często kwiaty wyrastają z cebuli zanim pojawią się pierwsze liście.
Amarylis (Amarylis belladonna) a zwartnica (Hippeastrum)
Amarylis i zwartnica są bardzo często mylone ze sobą lub uważane za jedną roślinę. Jednakże są to zupełnie dwie inne rośliny cebulowe. Różnią się nawet pochodzeniem.
Amarylis pochodzi z Afryki Południowej, a zwartnica z Ameryki Południowej.
Inna jest również wielkość ich kwiatów - kwiaty amarylisa są nieco mniejsze, za to występują w większej ilości. Kwiaty hipeastrum są znacznie większe. Ich średnica może wynosić nawet 30 cm. Rosną w mniejszych ilościach (do 4 na łodydze). W przeciwieństwie do kwiatów amarylisa - nie pachną.
U zwartnicy większe są także cebule. Są również bardziej okrągłe i najczęściej pokryte brązową łuską.
Łodyga amarylisa jest pełna - natomiast zwartnicy - pusta w środku.
Kwiaty zwartnicy występują zazwyczaj w odcieniach pomarańczu, różu, bieli i czerwieni.
Amarylis - pielęgnacja
Amarylis można hodować zarówno w ogrodzie, jak i w domu. W Polsce jednak zaleca się uprawianie tej rośliny w doniczkach z powodu dość trudnych warunków klimatycznych. Amarylis jest rośliną cebulową.
Ze względu na okres jej kwitnienia, bardzo często kupowana jest w okresie świąt Bożego Narodzenia. Można ją również wyhodować samodzielnie.
Zaczynając uprawę należy pamiętać, aby cebulę umieścić w doniczce w taki sposób, by 1/3 cebulki znajdowała się nad ziemią.
W przypadku hodowli amarylisa w ogrodzie, cebulę należy wkopać w ziemię na głębokość ok. 8 cm.
Kwiat powinien pojawić się po ok. ośmiu tygodniach. Okresem kwitnienia amarylisa jest przełom grudnia i stycznia.
Amarylis potrzebuje dość dużo słońca, dlatego doniczkę z cebulką najlepiej postawić na parapecie. Po pojawieniu się kwiatu, amarylis można przestawić w nieco mniej nasłonecznione miejsce, aby wydłużyć czas kwitnienia.
Po przekwitnięciu rośliny, cebulę powinno się wprowadzić w stan spoczynku. Należy wyjąć ją z ziemi, oczyścić i umieścić w suchym miejscu. Po upływie kilku tygodni cebula nadaje się do ponownego zasadzenia.
Cebulkę amarylisa należy podlewać umiarkowanie. Nie można doprowadzić do zalegania wody w podstawce, gdyż roślina może zgnić.
Amarylisa powinno się nawozić średnio co 3 miesiące do momentu pojawienia się pąków.
Amarylis - cena
Cena cebulek amarylisa wynosi około 20 zł za sztukę. Duże cebule kosztują w granicach 40-60 zł.