AKUPRESURA – siła łagodnego dotyku
Akupresura pochodzi z Chin. Ma licznych zwolenników, również w Europie, którzy twierdzą, że jest równie skuteczna jak tabletki przeciwbólowe. To metoda łagodzenia dolegliwości polegająca na ucisku określonych punktów na ciele.
Według medycyny chińskiej organizm funkcjonuje dzięki energii życiowej zwanej chi. Płynie ona przez kanały - meridiany. Każdy z nich odpowiada za pracę konkretnego organu w naszym ciele. Gdy więc przepływ energii przez któryś z meridianów jest niewłaściwy, odpowiadający mu narząd niedomaga. Co więcej, awaria jednego z elementów całego systemu powoduje zaburzenia w działaniu kolejnych. Zadaniem terapeuty stosującego akupresurę jest więc odnalezienie miejsca „zatoru" energetycznego i odblokowanie go. Służy temu stymulacja 361 określonych punktów, położonych wzdłuż meridianów. Można je nakłuwać (tak dzieje się w czasie zabiegów akupunktury) lub właśnie uciskać. Akupresura nie wymaga tak głębokiej wiedzy i praktyki jak zabiegi nakłuwania - każdy może się jej nauczyć i samodzielnie stosować.
Dlaczego akupresura działa
Akupresura sprawdza się zwłaszcza jako wspomagająca metoda leczenia bólu, zarówno nagłego, ostrego, jak i przewlekłego (np. dolegliwości reumatycznych). Istnieje kilka teorii wyjaśniających mechanizm działania tej metody. Jedna z nich głosi, że podczas zabiegu w mózgu wydziela się więcej endorfin, produkowanych przez organizm hormonów o działaniu znieczulającym. Według innej, skuteczność akupunktury i akupresury polega na sile sugestii. Jeszcze inna głosi, że stymulacja punktów akupunkturowych powoduje blokowanie przewodzenia bodźców bólowych w pewnych kluczowych punktach układu nerwowego.
Ucisk i masaż podczas akupresury
Podczas terapii specjalista zwykle łączy zabieg akupresury z chińskim masażem. Dzięki temu nie tylko łagodzi ból, lecz również pobudza do pracy układ odpornościowy, łagodzi stres i zmęczenie, usuwa napięcia i blokady mięśniowe, poprawia krążenie limfy. Stymulacja punktów, przyporządkowanych odpowiednim narządom, usprawnia ich funkcjonowanie. Dlatego akupresurę można stosować do złagodzenia występujących już dolegliwości, jak również profilaktycznie, by poprawić ogólny stan zdrowia. Terapeuci zajmujący się akupresurą przyjmują w przychodniach medycyny naturalnej. Jeśli chcemy uporać się z przewlekłymi dolegliwościami, potrzeba zwykle kilkunastu sesji.
Akupresura - jak to zrobić
Bóle skroni
Naciskaj miejsce na skroni, odległe o szerokość kciuka od punktu przecięcia łuku brwiowego i zewnętrznego kącika oka.
Bóle całej głowy
Masuj punkt leżący w zagłębieniu, poniżej linii włosów.
Bóle zatok
Uciskaj punkt znajdujący się pomiędzy brwiami.
Bóle czubka głowy
Masuj punkt znajdujący się na podeszwie stopy, w około 1/3 jej długości.
Uciskaj punkt położony na zewnętrznej krawędzi dłoni, tam, gdzie zaczyna się tzw. linia serca.
Bóle migrenowe
Masuj dwa punkty leżące w okolicy nadgarstka. Pierwszy z nich znajduje się w odległości trzech, ciasno złożonych palców środkowych drugiej ręki przyłożonych do linii zgięcia nadgarstka. Drugi punkt natomiast znajduje się w odległości dwóch złożonych palców od tej linii, na przedłużeniu prostej, wyznaczonej przez palec wskazujący.
Bóle głowy i inne dolegliwości
Naciśnij kciukiem jednej dłoni miejsce w zagłębieniu pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym drugiej ręki (powyżej powinien utworzyć się wzgórek). Masuj małymi, okrężnymi ruchami, lekko ugniatając punkt kciukiem, na przemian wzmacniając i zwalniając ucisk.
Aby zabiegi akupresury były skuteczne, należy przestrzegać kilku zasad:
- Wybrany punkt uciskamy czubkiem kciuka lub palca wskazującego ustawionego prostopadle do ciała, nie odrywając go i lekko kręcąc podczas ucisku, najpierw zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a potem w kierunku przeciwnym.
- Jeśli w danym miejscu odczuwamy większą niż w innym wrażliwość na ucisk, oznacza to, że znaleźliśmy właściwy punkt. Niekiedy odczuwa się w tym miejscu wyraźny ból lub zgrubienia, które znikną po kilkunastu sesjach masażu.
- Na masowanie każdego punktu należy poświęcić od 30 sekund do 2 minut. Jeżeli w czasie ucisku odczuwa się ból, nie należy się tym niepokoić; po pewnym czasie dolegliwości ustąpią.
- Masaż poszczególnych punktów w zasadzie powinien trwać do momentu ustąpienia bólu, nie dłużej jednak niż 25–30 minut. Mogą one być uciskane w dowolnej kolejności.
- Punkty zlokalizowane na twarzy należy uciskać znacznie delikatniej niż te, które są położone na ciele.
miesięcznik "Zdrowie"