Naturalne sposoby na ból głowy: akupresura. Czy akupresura jest skuteczna, gdy boli głowa?

2014-05-30 12:49

Gdy boli głowa, warto spróbować naturalnych metod leczenia. Akupresura to naturalny sposób zarówno na ból głowy jak i na migrenę - skutecznie zmniejsza zarówno częstotliwość jak i intensywność ataków migrenowych. Jak stosować akupresurę, by pozbyć się bólu głowy?

Co może wywołać BÓL GŁOWY? Przyczyny bólu głowy
Autor: Thinkstockphotos.com Jakie są najczęstsze  przyczyny bólu głowy ?

Akupresura najlepiej sprawdza się przy migrenie i napięciowych bólach głowy, które pojawiają się na skutek stresu, unoszenia głowy podczas pracy przy komputerze czy spania w niewygodnej pozycji. Sprawdź, co musisz wiedzieć, by wykorzystać akupresurę w walce z bólem głowy.

    Ważne

    Przyczyn bólów głowy jest mnóstwo. Mogą to być bóle, które same w sobie są chorobą - i te zdarzają się najczęściej. To tzw. bóle samoistne, wywołane stresem, zmęczeniem, przejedzeniem lub głodem, zmianą pogody czy zmianą poziomu hormonów przed zbliżającą się miesiączką. Ale mogą też występować tzw. bóle wtórne, spowodowane przez inną chorobę, np. przeziębienie, ból zęba, uraz głowy, poważne zaburzenia naczyniowe czy guz mózgu.

    Akupresura na ból głowy: co musisz wiedzieć?

    Akupresura nie wymaga specjalnej wiedzy ani praktyki - każdy może się jej nauczyć i samodzielnie stosować. Poza tym ma tę zaletę, że można ją zastosować w każdej chwili. Trzeba jedynie wiedzieć, jakie punkty na ciele należy uciskać. Znalezienie tego właściwego nie jest trudne, ponieważ jest on bardziej wrażliwy na dotyk niż reszta skóry. Uciskanie go usunie napięcia i blokady mięśniowe, poprawi krążenie limfy, pobudzi wydzielanie endorfiny - hormonu zmniejszającego wrażliwość na ból. Właściwy punkt uciskamy czubkiem kciuka lub palca wskazującego ok. 20 razy przez 2 minuty. Miejsce masowania zależy od tego, gdzie odczuwasz ból.

    • akupresura na ból skroni

    Naciskaj miejsce na skroni, odległe o szerokość kciuka od punktu przecięcia łuku brwiowego i zewnętrznego kącika oka.

    • akupresura na ból całej głowy

    Masuj punkt leżący w zagłębieniu, poniżej linii włosów.

    • akupresura na bóle zatok

    Uciskaj punkt znajdujący się pomiędzy brwiami.

    • akupresura na bóle czubka głowy

    Masuj punkt znajdujący się na podeszwie stopy, w około 1/3 jej długości.

    Uciskaj punkt położony na zewnętrznej krawędzi dłoni, tam, gdzie zaczyna się tzw. linia serca.

    • akupresura na bóle migrenowe

    Masuj dwa punkty leżące w okolicy nadgarstka. Pierwszy z nich znajduje się w odległości trzech, ciasno złożonych palców środkowych drugiej ręki przyłożonych do linii zgięcia nadgarstka. Drugi punkt natomiast znajduje się w odległości dwóch złożonych palców od tej linii, na przedłużeniu prostej, wyznaczonej przez palec wskazujący.

    • akupresura na bóle głowy i inne dolegliwości

    Naciśnij kciukiem jednej dłoni miejsce w zagłębieniu pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym drugiej ręki (powyżej powinien utworzyć się wzgórek). Masuj małymi, okrężnymi ruchami, lekko ugniatając punkt kciukiem, na przemian wzmacniając i zwalniając ucisk.

    Zrób to koniecznie

    Przyjrzyj się temu, co jesz - bóle głowy, zwłaszcza migrenowe, mogą prowokować niektóre składniki pokarmowe. Ale są i takie produkty, które uśmierzają ból.

    • jedz tłuste ryby morskie - mogą zmniejszyć częstość migren, bo mają dużo kwasów tłuszczowych Omega-3, zmniejszających ryzyko skurczu naczyń
    • po uzgodnieniu z lekarzem sięgnij po suplementy zawierające wapń, magnez oraz witamina B2 - przeciętna dieta nie dostarcza tych substancji w takich ilościach, by mogły chronić przed bólem głowy. Zalecana dzienna dawka to 250 mg magnezu i 500 mg wapnia (należy przyjmować w trakcie jedzenia) oraz 200 mg witaminy B2 (przyjmować rano, po śniadaniu).