Zioła poprawiające koncentrację
Obniżona zdolność koncentracji utrudnia pracę i naukę. Na szczęście natura znalazła na to rozwiązanie. Jest wiele roślin leczniczych, które wspomagają pracę mózgu i pomagają się skupić. Sprawdź, jakie zioła na koncentrację są skuteczne i jak je stosować.
Spis treści
- Herbatki i napary poprawiające koncentrację
- Jak działa miłorząb japoński?
- Aromaterapia poprawia koncentrację
Zioła na koncentrację są skuteczne, ale jedynie wtedy, gdy przestrzegasz kilku zasad. Problemy z koncentracją najczęściej spowodowane są niedosypianiem, stresem, dietą ubogą w ważne witaminy i mikroelementy, a także zbyt małą ilością wypijanych płynów. Trzeba więc przede wszystkim wyeliminować przyczynę problemu, bo rośliny lecznicze, chociaż cechuje je wysoka skuteczność, powinny być stosowane doraźnie, jedynie jako środek wspomagający. Te naturalne leki mają różną postać, więc mamy w czym wybierać.
Herbatki i napary poprawiające koncentrację
Napary, odwary, wyciągi – warto pamiętać, by nie stosować ich wieczorem, ponieważ mogą powodować bezsenność.
- Żeń-szeń – przy zakupie najlepiej wybierać drobne korzenie, gdyż zawierają najwięcej ginsenozydów decydujących o właściwościach leczniczych rośliny. Wyciągi z żeń-szenia poleca się przede wszystkim osobom wyczerpanym pracą oraz osobom starszym, bo dodatkowo poprawiają pamięć i opóźniają procesy starzenia. Przygotowanie herbatki jest proste. Łyżkę surowca należy zalać wrzątkiem i trzymać pod przykryciem od kilku do kilkunastu minut. Po wystudzeniu napar nadaje się do picia. Korzenie można też żuć jak gumę; to dobry sposób na szybkie doenergetyzowanie organizmu.
- Eleuterokok kolczasty – jest nazywany syberyjskim żeń-szeniem. Kłącza eleuterokoku są stosowane nie tylko przy obniżonej koncentracji, ale również przy ogólnym osłabieniu organizmu, przemęczeniu, anemii i po przewlekłych chorobach. Powinny go jednak unikać osoby mające problemy z nadciśnieniem i kobiety w ciąży. Surowiec można zaparzyć jak herbatę – nie zaleca się pić więcej niż 1-2 szklanki dziennie.
- Melisa lekarska – nie jest typowym, bezpośrednim „wspomagaczem” koncentracji, ale ma działanie uspokajające i poprawia pamięć. Ziele melisy zaparza się wrzątkiem i pije po wystudzeniu. Warto je mieszać z innymi roślinami leczniczymi.
- Miłorząb japoński – spożywanie wyciągów z liści miłorzębu (szczególnie w połączeniu z innymi ziołami) może również być traktowane jako wspomaganie koncentracji. Miłorząb poprawia pamięć, wpływa na lepsze ukrwienie mózgu i osłabia stany lękowe.
Jak działa miłorząb japoński?
Dla osób wygodnickich lub zapominalskich na pewno najwygodniejsze są gotowe preparaty roślinne. Można je kupić w aptekach lub sklepach zielarskich. najczęściej zawierają żeń-szeń, Gotu Kola, brahmi, różę, hibiskus, czarną malwę. Farmaceuta na pewno doradzi, który z preparatów wybrać.
Aromaterapia poprawia koncentrację
Przy problemach z koncentracją pomocna może być aromaterapia. Olejki eteryczne (należy wybierać te naturalne, chociaż sż dosyć drogie) wykorzystuje się do inhalacji, masażu, kąapieli, okładów leczniczych, płukania ust i jako odświeżacze powietrza.
- Bazylia – stosowanie olejku o świeżym ziołowym zapachu nie tylko dobrze wpływa na koncentrację, ale dodatkowo poprawia nastrój i pomaga w zaburzeniach snu. Nie powinny stosować go kobiety w okresie ciąży i karmienia. Olejek z bazylii najlepiej wykorzystywać w inhalacjach, do masażu oraz kąpieli.
- Bób tonka – olejek z tej rośliny ma delikatny słodkawy zapach i często stosuje się go jako dodatek do kąpieli. Ma działanie uspokajające, odprężające i wzmagające koncentrację. Natomiast w połączeniu z zapachami kwiatowymi może również pełniż funkcje pobudzające.
- Cyprys – olejek jest destylowany z gałęzi, igieł i szyszek. Stosowany do inhalacji nie tylko ożywia umysł i poprawia koncentrację, ale dodatkowo jeszcze odstrasza insekty. Działa na tyle silnie, że unikać go powinny kobiety w ciąży, karmiące matki, a także osoby chore na epilepsję.
- Cytryna – olejek z tego cytrusa ma intensywny, orzeźwiający zapach, który pozytywnie wpływa na aktywność mózgu, ułatwiając skupienie uwagi. Najlepiej stosować go tylko do inhalacji, zdarza się bowiem, że używany do masażu lub kąpieli podrażnia skórę.
- Eukaliptus – najczęściej olejek stosuje się na stany zapalne dróg oddechowych, jednak działa on także pobudzająco, ozywia umysł i podnosi zdolność koncentracji.
miesięcznik "Zdrowie"
Polecany artykuł:
Porady eksperta