Zioła na kobiece dolegliwości
Problemy związane z cyklem miesiączkowym czy stany zapalne w okolicach intymnych – kobieca fizjologia sprzyja takim dolegliwościom. Wtedy w wielu przypadkach z pomocą mogą przyjść zioła. Sprawdź, jakie zioła możesz stosować przy napięciu miesiączkowym, bolesnych, obfitych miesiączkach, zapaleniu przydatków czy menopauzie.
Spis treści
Dlaczego warto mieć w domowej apteczce "ratunkowy zestaw ziołowy" na dolegliwości kobiece? Zespół napięcia przedmiesiączkowego, zbyt obfite lub skąpe krwawienia, bolesne miesiączki i inne zaburzenia związane z menstruacją – zwykle ich przyczyną są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie w czasie cyklu miesiączkowego, rzadziej zmiany chorobowe czy nieprawidłowości anatomiczne. W pierwszej kolejności trzeba oczywiście szukać pomocy u lekarza, ale często – równie skuteczne lub jako wsparcie dla zaleconej terapii farmakologicznej – mogą okazać się niektóre zioła.
Pięciornik gęsi
Wyjątkowo wysoka zawartość garbników katechinowych sprawia, że ziele pięciornika gęsiego ma silne właściwości przeciwskurczowe i przeciwbólowe. Doskonale sprawdza się w zwalczaniu bólów miesiączkowych, których przyczyną są nadmiernie silne skurcze macicy, bo związki goryczkowe działają rozkurczowo na mięśnie gładkie macicy. Poza bolesnym miesiączkowaniem ziele to można również stosować do przemywania i nasiadówek, które mają pomóc w zwalczaniu stanów zapalnych okolic intymnych. To zasługa flawonoidów o działaniu przeciwzapalnym (m.in. kwercetyny, kemferolu).
- Jak stosować?
Pięciornik gęsi jest składnikiem złożonych preparatów ziołowych, które ze względu na rozkurczające i przeciwbólowe działanie są pomocne podczas bolesnych miesiączek, np. Feminosan. Ale przy problemach związanych z zaburzeniami cyklu miesiączkowego, zwłaszcza bólach towarzyszących miesiączce, równie dobrze sprawdza się czyste ziele pięciornika gęsiego. Łyżkę ziela pięciornika gęsiego zalej szklanką wrzątku i na małym ogniu gotuj pod przykryciem przez 3-4 minuty. Odstaw odwar na 10 minut, potem przecedź. Przy silnych skurczach macicy podczas miesiączki pij po 1/4 szklanki odwaru po jedzeniu.
miesięcznik "Zdrowie"
Pokrzywa
Ten znienawidzony przez ogrodników chwast jest bardzo ceniony przez zielarzy. Zawiera bowiem wiele substancji o stężeniu rzadko spotykanym w świecie roślin. W liściach pokrzywy znajdują się barwniki (m.in. chlorofil, ksantofil i beta-karoten), witaminy K, C, z grupy B, garbniki, kwasy organiczne, flawonoidy i łatwo przyswajalne mikroelementy: wapń, fosfor, siarka, potas, jod, sód, żelazo. To właśnie duża ilość żelaza sprawia, że młode liście pokrzywy są bardzo pomocne przy długich i obfitych miesiączkach, które mogą prowadzić do niedokrwistości i ogólnego osłabienia – zwiększając ilość hemoglobiny i czerwonych krwinek, przeciwdziałają anemii. Dodatkowo zaś witamina K, garbniki i flawonoidy poprawiają krzepliwość krwi i skracają krwawienia.Pokrzywa jest przydatna także przy infekcjach pęcherza moczowego, które – ze względu na budowę anatomiczną dróg moczowych – szczególnie często nękają kobiety. Działa bowiem przeciwzapalnie, tonizująco i moczopędnie. Jej właściwości przeciwzapalne i ściągające mają też zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych pochwy i upławów.
- Jak stosować?
Liście i łodygi pokrzywy można znaleźć w wielu mieszankach ziołowych zalecanych w dolegliwościach kobiecych, m.in. Klimaktogran, Vagoflos. Można też kupić gotowy sok z tej rośliny albo zrobić go samodzielnie. Łatwo jest także przygotować domowe leki z pokrzywy.
- Świeże liście i łodygi z młodych pokrzyw dokładnie umyj i przepuść przez sokowirówkę. Otrzymany sok rozcieńcz wodą w stosunku 2:1 i przechowuj w chłodzie w butelce z ciemnego szkła – nie dłużej niż 5 dni. Pij łyżkę soku przed śniadaniem i po kolacji jako środek przeciwdziałający anemii i wzmacniający.
- 1 łyżkę liści pokrzywy zalej szklanką wody i na małym ogniu gotuj pod przykryciem przez 5 minut. Odstaw na 15 minut, przecedź. Pij po pół szklanki odwaru 2 razy dziennie – wzmocni, pomoże przy zapaleniu pęcherza moczowego. Przygotowując większą ilość odwaru i rozcieńczając go wodą w stosunku 2:1, stosuj do nasiadówek jako środek wspomagający leczenie stanu zapalnego cewki moczowej, pochwy, upławów.
Wiesiołek
Spośród wielu odmian tej rośliny największym uznaniem wśród zielarzy cieszy się wiesiołek dwuletni. Jego nasiona obfitują w olej, który zawiera cenny dla organizmu kwas tłuszczowy gamma-linolenowy i linolowy (NNKT). Poza tym jest w nich kwas palmitynowy, stearynowy i oleinowy, fitosterole, witamina E, cynk, wapń, magnez, selen i liczne aminokwasy.Olej z nasion wiesiołka (zwłaszcza w połączeniu z magnezem) może skutecznie niwelować przykre dolegliwości związane ze zbliżającą się miesiączką – napięcie i bóle piersi, drażliwość i wahania nastroju. Reguluje bowiem gospodarkę hormonalną w organizmie kobiety (m.in. kwas gamma-linolenowy jest prekursorem prostaglandyn, substancji o charakterze hormonów), w wyniku czego poprawia samopoczucie, łagodzi bóle piersi i bóle miesiączkowe.
- Jak stosować?
Olej z nasion wiesiołka dostępny jest w płynie lub kapsułkach – także wzbogacanych witaminami, np. Oeparol, Flawitol omega, Wiesiołek OleoVitum. Można też kupić nasiona tej rośliny.
- Łyżkę nasion wiesiołka zalej szklanką wrzącej wody i odstaw pod przykryciem do zaparzenia. Po 15 minutach przecedź. Pij 3 razy dziennie po pół szklanki.
Krwawnik
Olejek eteryczny, flawonoidy, garbniki, związki goryczkowe, żywice, kwas askorbinowy, cholina oraz liczne sole mineralne – substancje zawarte w kwiatach i zielu krwawnika od wieków wykorzystywane są do łagodzenia różnych kobiecych dolegliwości. Pomagają w regulowaniu cyklów menstruacyjnych, zmniejszają obfite krwawienia, łagodzą bóle miesiączkowe. Ziele ma także działanie antybakteryjne, grzybobójcze i osłaniające, dlatego stosuje się je wspomagająco w stanach zapalnych pochwy, sromu, przy upławach.
- Jak stosować?
Ziele krwawnika jest składnikiem wielu ziołowych preparatów przeznaczonych do łagodzenia dolegliwości miesiączkowych czy innych problemów kobiecych, np. Vagosan, Feminosan. W razie potrzeby można też samodzielnie przygotować odpowiednią mieszankę ziół.
- Zmieszaj po łyżce krwawnika, nagietka i pięciornika gęsiego, zalej litrem wody i na małym ogniu gotuj przez 15 minut. Odstaw na 10 minut, przecedź i dolej litr przegotowanej wody. Tak przygotowany napar stosuj do nasiadówek w razie upławów i podrażnienia okolic intymnych. Nierozcieńczonego naparu używaj do przemywania skóry.
Porady eksperta