"To tylko łagodne ziółko na nerwy i sen". Na pewno? Nie wolno po nim prowadzić

2024-03-06 12:42

Niewątpliwie wycisza i pomaga na sen. Jest obecny w apteczce natury od wieków. Znamy go z ziołowych mieszanek i herbatek, ale też w formie kropli czy kapsułek. Ma szersze zastosowanie niż się powszechnie uważa, ale zarazem wymaga szczególnej ostrożności podczas stosowania. Można narobić sobie kłopotów.

To tylko łagodne ziółko na nerwy i sen. Na pewno? Nie wolno po nim prowadzić
Autor: Getty Images "To tylko łagodne ziółko na nerwy i sen". Na pewno? Nie wolno po nim prowadzić

Zioła mają moc. Ich stosowanie wymaga wiedzy i przestrzegania zaleceń na opakowaniu. Trzeba o ich przyjmowaniu informować lekarza, bo mogą wchodzić w interakcje z lekami i znacząco wpływać na stan naszego zdrowia. Nie inaczej jest w przypadku pozornie niewinnego kozłka lekarskiego, powszechnie znanego jako waleriana.

O ziołach leczniczych

Kozłek lekarski - co to za zioło

Kozłek lekarski, czyli waleriana, w różnych regionach Polski znany jest też pod innymi nazwami, jak: baldrian, biełdrzan, kocia trawa, odolan, stoniebo.

Ta roślina zielna rośnie u nas powszechnie. W ziołolecznictwie wykorzystuje się głównie jej korzeń, który charakteryzuje dość nieprzyjemny zapach. Czas jej świetności przypada na średniowiecze, kiedy to miała wywabiać roznoszące zarazę szczury, leczyć w zasadzie wszystko, włącznie z epilepsją.

W XIX wieku waleriana towarzyszyła damom z dobrych domów i łagodziła ich spazmy, a także objawy menopauzy. Podczas I wojny światowej w stosowano ją do łagodzenia objawów zespołu stresu pourazowego (choć sam ten termin nie był jeszcze wtedy znany).

Waleriana - współczesne zastosowanie

Dziś wiemy, że kozłek lekarski nie jest w stanie wyleczyć poważnych chorób, ale wciąż jest uznawany za generalnie nieszkodliwe zioło uspokajające, nasenne i przeciwbólowe.

Uważa się, że kozłek lekarski może przynieść pewną ulgę przy takich dolegliwościach jak drżenie rąk, ataki paniki, nadpotliwość, nadpobudliwość,zaburzenia koncentracji i snu, napięcia mięśniowe, bóle menstruacyjne, łagodne bóle głowy.

Kozłek lekarski: jak go stosować?Kozłka lekarskiego można, rzecz jasna, znaleźć lub samodzielnie zasadzić. Najłatwiej jednak kupić go w sklepie zielarskim lub aptece. Walerianowa oferta jest szeroka - samo zioło, sproszkowane zioło, tabletki, kapsułki, krople. Kozłka da się używać jako suplementu, naparu, kompresu czy herbatki. Niektórzy robią z waleriany nalewki. Kozłka należy przyjmować w umiarkowanych ilościach - nie jest to suplement, który powinno brać się codziennie przez całe życie. Najlepiej stosować go w razie wystąpienia problemów i spożywać maksimum miesiąc, po czym zrobić sobie minimum dwa tygodnie przerwy.

Kozłek lekarski: przeciwwskazania

Mimo że waleriana to zioło łagodne, o umiarkowanym efekcie terapeutycznym, nie brakuje przeciwwskazań do jego stosowania. Oczywiście, inaczej działa słaba herbatka, inaczej krople walerianowe, ale co do zasady kozłek lekarski może działać usypiająco.

Po jego zastosowaniu nie powinno się prowadzić samochodu i obsługiwać maszyn. Kropli walerianowych nie można łączyć z innymi lekami uspokajającymi i nasennymi, z lekami przeciwhistaminowymi, przeciwpadaczkowymi i zwiotczającymi mięśnie.

Nie należy łączyć waleriany z alkoholem, lekami psychiatrycznymi i wszelkimi środkami odurzającymi. Zioło nie jest wskazane w ciąży, podczas karmienia piersią, dla dzieci poniżej 12. roku życia oraz chorych na padaczkę.

Kozłek lekarski nie powinien być stosowany niedługo przed operacją ze znieczuleniem ogólnym. Z walerianą nie mogą też przesadzać osoby starsze.

Osoby z chorobami przewlekłymi, zwłaszcza z nowotworami, chorobami wątroby oraz nerek, a także ci, którzy przyjmują leki obniżające poziom cholesterolu, przeciwgrzybicze, przed wypróbowaniem waleriany powinni skonsultować się z lekarzem.