Syrop z czarnego bzu – właściwości, przeciwwskazania. Przepis na syrop z kwiatów czarnego bzu

2023-10-30 6:00

Czarny bez (Sambucus nigra) to nasz bezcenny sojusznik w sezonie infekcji. Babcia ratowała cię syropem z czarnego bzu, gdy męczył kaszel, gorączka czy katar? Słusznie, bo substancje zawarte w kwiatach i owocach czarnego bzu faktycznie są pomocne przy sezonowych dolegliwościach. Krzew, który dostarcza materiału na domowe lekarstwo, występuje w Polsce powszechnie. Tylko brać i korzystać. Podpowiadamy, jak zrobić syrop z czarnego bzu.

Syrop z czarnego bzu – właściwości, przeciwwskazania. Przepis na syrop z kwiatów czarnego bzu
Autor: GettyImages

Spis treści

  1. Syrop z czarnego bzu – właściwości. Na co pomaga syrop z czarnego bzu?
  2. Syrop z czarnego bzu na kaszel
  3. Syrop z czarnego bzu – przeciwwskazania
  4. Jak stosować syrop z czarnego bzu? Dawkowanie
  5. Syrop z czarnego bzu dla dzieci
  6. Syrop z czarnego bzu a ciąża i karmienie piersią
  7. Jak zrobić syrop z kwiatów czarnego bzu? Przepis
  8. Jak zrobić syrop z owoców czarnego bzu? Przepis
Beszamel: Czarny bez - Właściwości

Syrop z czarnego bzu – właściwości. Na co pomaga syrop z czarnego bzu?

Jeśli masz typowe objawy przeziębienia, czyli niezbyt wysoką gorączkę, katar lub zatkany nos, ogólne uczucie rozbicia i kaszel, syrop z czarnego bzu może być twoim sojusznikiem.

Syrop z czarnego bzu to przede wszystkim uznany środek przeciwzapalny i przeciwgorączkowy. Obniżenie gorączki to głównie skutek wzmożonej potliwości, którą syrop wywołuje. Syropy przygotowuje się zarówno z białych kwiatów, jak i ciemnych owoców, którym roślina zawdzięcza nazwę. Syrop z czarnego bzu działa na tyle łagodnie, że może być wykorzystywany w leczeniu dzieci od drugiego roku życia.

Syrop z czarnego bzu na kaszel

Zaletą syropu z czarnego bzu jest niewątpliwie to, że rozrzedza on wydzieliny - zarówno te zalegające w nosie, jak i w oskrzelach. Stosując syrop, sprawiasz, że wydzielina swobodnie spływa z nosa i nie zalega w drogach oddechowych.

Syrop z czarnego bzu przede wszystkim pomaga przy kaszlu suchym, ale przy mokrym także nie zaszkodzi.

Syrop z czarnego bzu – przeciwwskazania

Zawsze trzeba pamiętać, że leki naturalne i suplementy diety nie są obojętne dla organizmu i trzeba liczyć się z możliwymi skutkami ubocznymi. Szczególnie wtedy, gdy stosujesz leki przepisane przez lekarza, z którymi te domowe środki mogą wejść w niekorzystne interakcje.

W przypadku syropu z czarnego bzu można jednak spać spokojnie. uznawany jest za środek bezpieczny. Ewentualne stosowanie przewlekle syropu w celu poprawienia odporności skonsultuj jednak z lekarzem, jeśli leczysz się z powodu chorób przewlekłych.

Jak stosować syrop z czarnego bzu? Dawkowanie

Domowy syrop z czarnego bzu, niezależnie od tego, czy zrobiłeś go z kwiatów, czy z owoców, najczęściej zalecany jest w dawce 15-20 ml, 3-4 razy dziennie. U dzieci dobowa dawka to ok. 40 ml.

Syrop z czarnego bzu dla dzieci

Syrop z czarnego bzu jest tak bezpieczny, ze można go podawać nawet małym dzieciom. Wciąż jednak obowiązuje zasada, że nie stosujemy samodzielnie, bez porozumienia z lekarzem żadnych preparatów, nawet ziołowych, u niemowląt. Zatem dzieci mogą pić syrop od 2 roku życia.

Warto przy tym pamiętać, że działanie napotne, które docelowo obniża temperaturę ciała, chwilowo ją podnosi. To nieszkodliwe u osób dorosłych, które mają już stabilny termoregulator. W przypadku dzieci taki czasowy skok, zwłaszcza przy wysokiej gorączce, jest niewskazany, więc lepiej syropu nie podawać w ostrej fazie choroby.

Syrop z czarnego bzu a ciąża i karmienie piersią

W okresie ciąży i podczas karmienia piersią należy uważać na stosowanie wszelkich produktów roślinnych i zielarskich. Zawsze obowiązuje jedna zasada - wszelkie decyzje dotyczące leczenia, suplementacji i odżywiania podejmujesz w porozumieniu z lekarzem prowadzącym.

Co do zasady jednak syrop z czarnego bzu jest bezpieczny dla przyszłych mam i kobiet karmiących piersią.

Jak zrobić syrop z kwiatów czarnego bzu? Przepis

Składniki: 40-60 skupisk kwiatów czarnego bzu, tzw. baldaszków, litr wody, 1 kg cukru.

Przygotowanie:

  • Usuń łodygi i ogonki kwiatów.
  • Zalej wrzątkiem i pozostaw do ostygnięcia.
  • Wystudzone kwiaty, wciąż w wodzie, wstaw do lodówki na 24 godziny.
  • Po dobie przecedź kwiaty przez sito, dodaj cukier i zagotuj.
  • W trakcie gotowania stale zbieraj pojawiającą się pianę.
  • Po całkowitym rozpuszczeniu cukru gotowy już syrop przelej do sterylnych słoików lub buteleczek.
  • Pasteryzuj przez ok. 15 minut, jeśli syrop ma ci dłużej służyć.

Pasteryzacja syropu z kwiatów czarnego bzu

Pasteryzacja to sposób konserwacji produktów spożywczych w temperaturze od 75 do 100 stopni C. Polega na podgrzewaniu zakręconych słoików lub butelek w wodzie lub piekarniku. Dzięki działaniu wysokiej temperatury owoce i inne składniki przetworów zachowają wartości odżywcze, jednocześnie nie tracąc smaku.

Tak samo jest z syropem z kwiatów czarnego bzu. Pasteryzacja chroni go przed zepsuciem, znacząco przedłuża czas przechowywania (nawet 2 lata w chłodnym miejscu). Pamiętaj, że nawet najzdrowsze produkty nie służą zdrowiu, jeśli się zepsują.

Czy można zrobić syrop z kwiatów czarnego bzu bez cukru?

Syrop bez cukru czy innych substancji słodzących to po prostu sok. Potocznie te nazwy stosujemy zamiennie, ale warto wiedzieć, że sok składa się wyłącznie z wody i bazy (owoców, warzyw, innych części rośliny), a syrop to taki sok dosłodzony. Soki zwykle robi się analogicznie, tylko nie dodaje cukru. Ta zasada dotyczy także soku z czarnego bzu.

Pamiętaj, że podobne właściwości jak sok i syrop z czarnego bzu ma też napar (herbata) z czarnego bzu i nalewka z czarnego bzu.

Jak zrobić syrop z owoców czarnego bzu? Przepis

Składniki: litr/kg owoców, szklanka cukru, 1,25 l. wody.

Przygotowanie:

  • Owoce czarnego bzu umyj pod bieżącą wodą.
  • Odszypułkuj je i umieść je w garnku.
  • Dodaj litr wody i zagotuj.
  • Gotuj przez około 30 minut na małym ogniu.
  • Zmieszaj cukier (1 szklanka) z 1 szklanką wody i dodaj do soku.
  • Gotuj przez kolejne 10 minut, aż cukier się rozpuści.
  • Przecedź sok przez sito i wlej do butelek.
  • Gotowy sok można przechowywać w lodówce przez około tydzień.
  • Jeśli chcesz przechowywać sok dłużej, pomyśl o pasteryzacji.