Jak czyścić uszy, żeby sobie nie zaszkodzić? Sprawdź nasze rady

2022-03-02 14:09

Ciągle masz zatkane uszy, mimo że dokładnie czyścisz je z woskowiny? Boisz się, że możesz sobie zaszkodzić usuwając nadmiar woskowiny patyczkiem? I czy w ogóle musisz to robić? Warto wiedzieć, jak prawidłowo czyścić uszy i uniknąć płukania ucha u laryngologa.

Jak czyścić uszy, żeby sobie nie zaszkodzić? Sprawdź nasze rady
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jak usuwać woskowinę z ucha?
  2. Płukanie ucha u laryngologa

Oczyszczanie uszu nie powinno ci spędzać snu z powiek, bo zdrowe uszy oczyszczają się same, a wydzieliny nie powinno się usuwać. Woskowina, czyli wydzielina, która wydobywa się z uszu, jest zjawiskiem normalnym. Chroni ona skórę w przewodzie słuchowym i błonę bębenkową. Może mieć różne odcienie - od jasno miodowej do brunatnej, i różną konsystencję - lepką, wilgotną albo suchą. To mieszanka wydzieliny gruczołów łojowych i woskowinowych oraz fragmentów złuszczonego naskórka wyściełającego przewód słuchowy.

Poradnik Zdrowie - Kiedyś iść do laryngologa?

Jak usuwać woskowinę z ucha?

Jeśli masz karygodny zwyczaj wkładania patyczka głęboko do ucha, prawdopodobnie usuwasz zbyt dużo woskowiny. Organizm reaguje na to wzmożoną jej produkcją. Może to spowodować gromadzenie się wydzieliny i zatkanie uszu.

Bywa i tak, że zamiast usuwać wydzielinę, wpychasz ją głębiej. A poza tym, wsuwając patyczek głęboko do ucha, ryzykujesz uszkodzenie skóry lub błony bębenkowej. Prawidłowa higiena uszu polega na myciu ich wodą z mydłem. Patyczki służą zaś do oczyszczania małżowiny usznej tylko do ujścia przewodu słuchowego.

Jeśli w uchu utworzy się czop z nadmiaru woskowiny, pojawią się nieprzyjemne objawy:

Można spróbować usunąć czop samemu, stosując parafinę, która jest tania, skuteczna, a dodatkowo bezpieczna, gdyż nie uczula. W tym celu należy podgrzać parafinę do temperatury zbliżonej temperaturze ciała 36,6 i wkropić do ucha kilka kropli, następnie umożliwić parafinie swobodne wypłynięcie z ucha. Profilaktycznie można stosować parafinę regularnie 1-2 razy w tygodniu.

Do usuwania nadmiaru woskowiny z uszu można też użyć specjalnego sprayu kupionego w aptece. Wybierając odpowiedni dla siebie produkt, nie sugeruj się reklamą lecz sięgnij po preparat posiadający rekomendacje specjalistów.

Stosując powyższe rozwiązania, unikniesz częstych wizyt u laryngologa w celu płukania uszu.

Płukanie ucha u laryngologa

Gdy to nie pomoże, trzeba iść do laryngologa, który przeprowadzi płukanie ucha. Na 2-3 dni przed zabiegiem warto zakraplać do uszu parafinę, która zmiękczy woskowy korek i ułatwi jego usunięcie.

Zabieg polega na wprowadzeniu do ucha letniej (około 37 st. C) wody pod niedużym ciśnieniem. Sam zabieg jest bezbolesny, czuć jedynie delikatne łaskotanie.

Czasem, gdy lekarz podejrzewa jednocześnie zapalenie ucha lub perforację błony bębenkowej, woskowinę usuwa specjalnym haczykiem lub odsysa ssakiem. Te zabiegi też na ogół nie są bolesne.

Przeczytaj też: