Stosuje się je do użyźniania gleby, ale Polacy zaczęli je jeść. Jak działają kwasy humusowe?
Kwasy humusowe niewątpliwie wyrastają na nowy hit medycyny alternatywnej - widać to po rosnącym zainteresowaniu w sieci. Niewątpliwie są sprawdzone w rolnictwie. Nie powinny ci zaszkodzić. Zastanów się jednak, czy faktycznie ich potrzebujesz.
"Zbawienne dla odporności". "Skutecznie stosowane od setek lat". "Działają przeciwzapalnie i opóźniają proces starzenia". Wydaje się, że lista zalet kwasów humusowych nie ma końca, jeśli uwierzysz zwolennikom medycyny alternatywnej czy dystrybutorom preparatów, które je zawierają. Pomysł, by elementy glebowe wykorzystywać w leczeniu ludzi, nie jest taki nowy i oryginalny. Wszak preparat torfowy prof. Stanisława Tołpy w ubiegłym wieku miał być lekiem na całe zło.
Kwasy humusowe - co to takiego
Substancje humusowe są substancjami naturalnymi, powstającymi podczas procesu rozkładu materii organicznej. Znajdziesz je m.in. w torfie, glebie i węglu brunatnym.
Używane są przede wszystkim w rolnictwie do nawożenia gleby. Mają sprzyjać szybszemu wzrostowi roślin.
Zastosowanie dla nich znajduje także medycyna tradycyjna, przede wszystkim w balneoterapiach, czyli lecznictwie uzdrowiskowym. Kwasy zawarte w torfie czy glinkach, stosowane zewnętrznie, są bezpieczne, a według specjalistów rzeczywiście działają wspomagająco w leczeniu niektórych chorób zapalnych czy zwyrodnieniowych.
Kwasy humusowe - działanie prozdrowotne
Medycyna ludowa widzi potencjał w kwasach humusowych, szczególnie w działaniu objawowym. Mają pomagać przy chorobach zapalnych, reumatycznych, przy różnych schorzeniach żołądka i wątroby, nieprawidłowościach dermatologicznych.
Bak poważnych, wiarygodnych źródeł, jednoznacznie dowodzących mocy kwasów humusowych. Brak oficjalnego stanowiska lekarskiego, zachęcającego do ich stosowania, ale też brak wyraźnie zniechęcającego.
Nim zdecydujesz się na zakupy preparatów z kwasami humusowymi, powinieneś o tym wiedzieć: stosowania kwasów doustnie nie zaleci ci chyba żaden lekarz czy dietetyk kliniczny.
Woda humusowa - doustny eliksir zdrowia i sił witalnych?
Balneoterapie z wykorzystaniem torfu czy specjalnego błota są uznane przez medycynę klasyczną jako wspomagające w złożonym procesie leczenia. W kontekście kwasów humusowych pojawia się jednak ostatnio także wątek co najmniej zastanawiający - stosowanie doustnych preparatów z tymi kwasami.
Przykładowo: woda humusowa ma być naturalnym przeciwutleniaczem i regulatorem poziomu cukru we krwi. Czy faktycznie leczy? Naprawdę trudno powiedzieć, ale dowodów brak. Zaszkodzić jednak taka woda nie powinna. Ewentualne stosowanie tylko na własne ryzyko.
Raport NIK ujawnił, że suplementy diety w Polsce są tak realnie poza kontrolą. Nie możesz mieć pewności, co tak naprawdę siedzi w opakowaniu. Może lepiej zastosować sprawdzone terapie, o udowodnionym działaniu? Zwłaszcza że moc antyoksydantów masz w warzywach i owocach.