Spójrz na swoje stopy. Ten ślad to znak, że wątroba potrzebuje pomocy?
To żadna tajemnica, że na skórze nieraz widać wiele chorób ogólnoustrojowych, wewnętrznych. Nikogo też nie powinno dziwić, że wstępne rozpoznanie cukrzycy było możliwe po obejrzeniu stóp, bo stopa cukrzycowa to jej częsty objaw, a choroba bywa rozpoznawana późno. Stopa i choroby wątroby? Cóż, zdania na ten temat są podzielone.
Uwaga, nim przejdziesz do dalszej części tego artykułu, musisz wiedzieć, że dr Eric Berg, na którego powołują się różne polskie media, przekazując nieraz sensacyjne doniesienia o zdrowiu, w ogóle nie jest lekarzem. Jego poglądy odbiegają znacząco od klasycznej medycyny, chociaż jest popularny i śledzą go w sieci miliony ludzi. Dlaczego w ogóle o nim wspominamy? Bo każdy pretekst jest dobry, by zainteresować się swoim zdrowiem.
Kim jest "doktor" Berg?
51-letni Eric Berg to amerykański znachor, antyszczepionkowiec, kręgarz, scjentolog i zwolennik diety ketogenicznej. Berg promuje pseudonaukowe porady zdrowotne, nie jest lekarzem. Przez wiele lat uprawiał chiropraktykę, a obecnie jest pełnoetatowym youtuberem. Nakręcił tysiące filmów z poradami zdrowotnymi. Berg ma ponad 10 milionów subskrybentów i chwali się, że nakręcił już ponad 5 tysięcy filmów.
Berg prowadzi "Centrum Zdrowia i Wellness" w Aleksandrie, w stanie w Wirginii. Opisuje siebie jako "jednego z najlepszych na świecie ekspertów w dziedzinie diety ketogennej". Berg popełnia wiele błędów w swoich filmach o odżywianiu, ale ich nie poprawia. W 2021 roku pomylił choćby cholesterol w diecie z cholesterolem w surowicy krwi.
Chcesz mu wierzyć? To nie jest zabronione, a akurat w sprawie wątroby nawet chyba nieszkodliwe.
Eric Berg o wątrobie
Sporo rzeczy, które Berg mówi o wątrobie, to prawda. Czy podstawą rozpoznawania jej chorób powinien być wygląd stopy? Na pewno nie. Jeśli jednak obserwujesz niepokojące zmiany, odwiedź lekarza i go posłuchaj, jeśli zaleci badania lub leczenie. Dla odmiany niech będzie prawdziwy. Na początek wystarczy POZ.
- Jeśli ktoś ma marskość wątroby, zapalenie wątroby, a nawet poważne stłuszczenie, krążenie w dolnych partiach ciała często jest tak złe, że widać małe czerwone i rdzawo-brązowe plamy, mogą się łuszczyć lub wyglądać jak siniak - przekonuje dr Berg.
Cóż, niezależnie od tego, co to jest, pokaż stopy lekarzowi. Przebarwienia związane z wątrobą pojawiają się też w innych częściach ciała, choćby na twarzy. Wówczas również warto porozmawiać z lekarzem.
Berg zaleca, by nie lekceważyć też siniaków, które powstają bez wyraźnego powodu. Nie trzeba być lekarzem, by wiedzieć, że to może świadczyć o problemach z krzepliwością krwi.
Obrzęki stóp, zażółcenie skóry, zdeformowane paznokcie, niegojące się rany - tak, Berg ma rację - trzeba takie objawy wyjaśniać.
Jakie objawy wskazują na problem z wątrobą?
Wątroba nie boli, objawy choroby pojawiają się zazwyczaj wtedy, gdy ta jest już zaawansowana. Najlepszym sposobem zapobiegania poważnym problemom są badania profilaktyczne (np. próby wątrobowe) i regularne szczepienia przeciw WZW A i B.
Choroby wątroby zwykle objawiają się ogólnym osłabieniem, nudnościami, obniżeniem poziomu cukru we krwi, wymiotami. Gdy problem się nasila, również żółtaczką, śpiączką i poważnymi zaburzeniami krzepnięcia krwi.
Czytaj także:
- Czego naprawdę potrzebuje twoja wątroba? 7 prostych zasad
- Chora wątroba nie boli, ale ten objaw powinien cię zaalarmować. Zajrzyj do sedesu
- Co gdzie w brzuchu boli i kiedy trzeba się martwić. Znany lekarz rozwiewa wątpliwości