Pokona obrzęki i ciężkie nogi. Ten syrop usprawni też przepływ krwi

2023-09-14 22:39

Jeszcze niedawno był w Polsce kojarzony przede wszystkim jako składnik maści chłodzącej. Teraz coraz więcej osób sięga po preparaty z kasztanowca do picia. Na popularności zyskuje też syrop, a właściwie wyciąg. Sprawdź, jak go zrobić i stosować, a także na co ma pomagać wg medycyny naturalnej. Nie zapominaj, że klasyczna medycyna też doceniła moc owoców i innych części kasztanowca. Znajdziesz je w starannie przebadanych aptecznych lekach.

Syrop z kasztanowca pokona obrzęki i ciężkie nogi. Ten syrop usprawni też przepływ krwi
Autor: GettyImages

Przewlekła niewydolność żylna to jedno z najczęstszych schorzeń układu naczyniowego, dotykające ok. 40-60 proc. kobiet i 15-30 proc. mężczyzn. Łagodzenie objawów tego schorzenia często kojarzone jest z kasztanowcem. Kiedy puchną kostki i bolą nogi, chłodzący żel z wyciągiem tej rośliny powinien szybko przynieść ulgę. Co z ewentualnym leczeniem doustnym? Sporo osób zastanawia się nad stosowaniem syropu.

Poradnik Zdrowie - Obrzęk nóg

Syrop, wyciąg, a może ekstrakt - co zrobić z kasztanowca

Chociaż gotowe preparaty z kasztanowca do picia to przede wszystkim wyciągi, wiele osób poszukuje jednak przepisu na syrop. Zanim więc przygotujesz domowy preparat, warto ustalić, czym proponowane wyciągi są.

Wyciąg to inaczej ekstrakt. Powstaje, gdy w wyniku konkretnych działań (np. po użyciu odpowiedniego rozpuszczalnika) wydobywamy w z zioła, części rośliny, substancje czynne.

Gotowe ekstrakty stosowane w kosmetykach czy nalewkach mają najczęściej ściśle określone stężenie substancji czynnej, co uprawdopodabnia zakładany efekt terapeutyczny.

Przygotowując domowy preparat, niewiele wiemy o jego mocy. Trzeba to brać pod uwagę i raczej stosować tylko wtedy, gdy cel jest przede wszystkim profilaktyczny.

Wyciąg z kasztanowca - jak zrobić

Wyciągi z roślin leczniczych oferowane są w formie tabletek, kropli i właśnie syropów, ale akurat do picia syropów z kasztanowca się nie stosuje. Wyciągi stosowane są zewnętrznie, na przykład w formie okładów.

Co zatem się pije? Przede wszystkim wyciąg w formie nalewki.

Taka nalewka ma wspomagać leczenie reumatyzmu, łagodzić bóle stawów i żołądka oraz zapobiegać zapaleniu hemoroidów, usprawniając krążenie krwi. Pomoże ponoć również na częste konsekwencje niewydolności żylnej i innych dyskretnych nieprawidłowości krążeniowych, jak obrzęki i tzw. "ciężkie nogi".

Posiekaj drobno kilka kasztanów i wrzuć do dużego słoja. Dodaj pół szklanki pokruszonego suszu z kwiatów kasztanowca. Całość zalej wódką (0,5 litra) i odstaw na dwa tygodnie.

Co kilka dni potrząsaj, żeby składniki dobrze się wymieszały. Po 14 dniach przecedź przez gazę i nalewka gotowa.

Wyciąg z kasztanowca - jak stosować

Nalewkę przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu.

Najczęściej zaleca się stosowanie 3 razy dziennie po 2,5 ml specyfiku rozpuszczonego w wodzie.

Dotyczy to jednak wyłącznie osób dorosłych - dla dzieci i młodzieży alkoholowa nalewka nie jest wskazana.najlepiej wody. Dzieci i młodzież poniżej 18 lat: Lek nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat.

Pamiętaj, że bezpieczna dawka alkoholu nie istnieje, a jeśli masz problemy ze zdrowiem i przyjmujesz jakieś leki, stosowanie nalewki trzeba skonsultować z lekarzem.