Perły - jak powstają i jakie mają właściwości?
Perły, określane również jako łzy aniołów, to jedyne kamienie szlachetne pochodzenia organicznego. Od wieków należą do najcenniejszych klejnotów na świecie, odgrywają również niebagatelną rolę w ezoteryce i medycynie alternatywnej. Perłom przypisuje się zarówno właściwości magiczne, jak i moc uzdrawiania.
Spis treści
- Jak powstają perły?
- Perła dla dziewicy i przeciw złym emocjom
- Perły zamiast psychiatry
- Właściwości zdrowotne pereł
- Perły w walce z rakiem
Perły wytwarzane są przez organizmy żywe (perłopławy), najczęściej przez małże i ostrygi, zarówno żyjące w wodach słonych, jak i słodkich, niekiedy również przez pewne gatunki ślimaków. Za ich ojczyznę uznawane są akweny Zatoki Perskiej, choć obecnie można je również spotkać w innych, odległych morzach i oceanach.
W starożytności wierzono, że pierwsze perły powstały przy narodzinach Afrodyty, bogini miłości, piękna i płodności, która zrodziła się z piany morskiej u wybrzeży Cypru - gdy w muszli podążała do brzegu, krople spływające z jej włosów przemieniały się w perły. Inne wierzenia z kolei twierdzą, że małże, w których muszlach znajdowano te cenne klejnoty, zapładniane były tuż po burzy przez tęczę dotykającą oceanu.
Jak powstają perły?
Prawda jest jednak dużo bardziej prozaiczna: perła to sposób ochrony delikatnego ciała małży przed ciałem obcym, które przypadkowo wniknęło do skorupy: mięczak wytwarza wokół niego osłonkę z tej samej substancji, z której zbudowana jest wyściółka muszli - jej głównymi składnikami jest aragonit (postać węglanu wapnia) oraz konchiolina, substancja białkowa.
Wielkość pereł zależy od gatunku perłopławu - najczęściej średnica pereł wynosi trochę ponad centymetr, choć poławiacze pereł znajdują i dużo większe okazy.
Perły nie zawsze są białe - trafiają się też:
- perły biało-różowe
- perły kremowe
- perły różowe
- perły szare
- perły żółte
- perły ciemnoszare
- perły czarne
- perły z tęczowym połyskiem lub bez
W zależności od temperatury wody, w jakiej powstały, mają inny połysk: te z wód ciepłych są matowe, z zimnych natomiast błyszczące.
Perła dla dziewicy i przeciw złym emocjom
Zgodnie z mistyczną symboliką, perła symbolizuje to, co w ludziach najlepsze:
- mądrość
- czystość
- niewinność
- uczciwość
Dlatego od wieków była symbolem młodych dziewcząt i kobiet przed zamążpójściem.
Młodym kobietom była też polecana ze względu na przypisywane jej właściwości lecznicze: wierzono, że noszona na szyi lub przy sercu perła, a jeszcze lepiej cały ich naszyjnik, pobudza kobiecość, wspiera płodność i ułatwia zajście w ciążę tym kobietom, które mają z tym problem, a także chroni przed "złym spojrzeniem", urokiem i klątwą.
Perły polecane były również i ciężarnym - wierzono, że noszone przez przyszłą mamę tuż przy brzuchu pomagają jej uniknąć negatywnych emocji, oczyścić organizm z toksyn i urodzić zdrowe dziecko.
Proszek z pereł zmieszany z mlekiem kozy znachorzy przepisywali zaś mężczyznom, którzy chcieli spłodzić syna - miał w tym pomóc, jeśli potencjalny przyszły tata wypił go o północy w noc wiosennego przesilenia.
Perły zamiast psychiatry
Perła przez wieki uchodziła też za remedium na dolegliwości i przypadłości związane z psychiką.
Wierzono, ze zaszyta w ubraniu perła pomagała wielu ludziom odnaleźć swoje przeznaczenie, poczuć się dobrze we własnej skórze - nieśmiałym dodawała pewności siebie, zagubionym i smutnym - sił do dalszego życia.
Proszek z pereł traktowano również jako lekarstwo na obłęd i inne choroby psychiczne: wierzono, że przyjmowany doustnie oczyszcza umysł ze złych skłonności, negatywnych myśli i zamiarów, a perła rozpuszczona w soku z cytryny pomaga zmniejszyć ataki szału i intensywność zaburzeń psychicznych.
Właściwości zdrowotne pereł
Perłom przez wieki przypisywano również różnorakie właściwości lecznicze. Wierzono, że dzięki swojemu organicznemu pochodzeniu - wszak zrodziła je nie ziemia, lecz żywe stworzenia - są one w stanie uporać się z różnymi, dręczonymi ludzkość, problemami zdrowotnymi.
Również zwolennicy współczesnej medycyny niekonwencjonalnej sądzą, że perły mogą pomóc w walce z chorobami, jako że dzięki nim organizm zaczyna funkcjonować zgodnie z rytmem zmian zachodzących w naturze, w której to, co przemija, po pewnym czasie zaczyna się odradzać, niejednokrotnie silniejsze niż wcześniej.
To właśnie, zdaniem osób zajmujących się medycyną niekonwencjonalną sprawia, że organizm (przy pewnym wsparciu) może wygrać z każdą chorobą.
Według zwolenników medycyny alternatywnej perły, przyjmowane doustnie w formie proszku rozpuszczonego w płynach (wodzie, mleku, cytrynie):
- wzmacniają układ nerwowy, mięśnie, śledzionę, wątrobę, nerki i gruczoły nadnerczy
- zawierają dużo wapnia, dlatego wzmacniają również kości i zęby
- obniżają poziom złego cholesterolu
- pomagają wyleczyć chorą wątrobę
- oczyszczają organizm z toksyn
- łagodzą objawy chorób żołądka, w tym choroby wrzodowej
- pomagają przy problemach trawiennych i zaparciach, stymulują perystaltykę jelit
- zmniejszają migreny i inne silne bóle (zarówno przyjmowane doustnie, jak i przyłożone do miejsca, które boli)
- stabilizują przemianę materii, zapobiegając wahaniom wagi
- zmniejszają objawy alergii i astmy
- pomagają zwalczyć przeziębienie, infekcje oskrzeli i płuc
- sprawdzają się przy dolegliwościach serca i układu krążenia oraz anemii
- łagodzą problemy hormonalne, w tym również te związane z przekwitaniem
- proszek wcierany bezpośrednio w skórę zmniejsza widoczność zmarszczek i opóźnia procesy jej starzenia się
Perły w walce z rakiem
Właściwości lecznicze pereł są obecnie na tyle popularne, że całkiem na poważnie zajmują się nimi różne instytucje badawcze.
Ekspertymenty przeprowadzone przez Pearl Aquaculture Research Foundation w indyjskim mieście Port Blair na perłach, wytwarzanych tam za pomocą specjalnej techniki dowiodły, że w perłach obecne są niewielkie ilości minerałów niezbędnych dla życia i funkcjonowania organizmu, w tym cynk, wapń, magnez, żelazo, sód i potas.
Indyjski naukowiec, który prowadził badania - Ajai Kumar Sonkar - na podstawie otrzymanych wyników zasugerował, że być może zawarty w perłach cynk jest w stanie zapobiec wzrostowi komórek nowotworowych (wyniki jego badań opublikował również British Journal of Cancer).
Inne badania przeprowadzone w tym samym instytucie wykazały, że dzięki znajdującemu się w perłach cynkowi mogą mieć one również dobry wpływ na gojenie się ran, a także na prawidłowe działanie hormonów płciowych oraz insuliny, a ze względu na obecność w nich innych substancji mogą być one przydatne również przy leczeniu problemów skórnych, czy pomóc przy problemach z apetytem.
By potwierdzić - lub obalić - naukowo właściwości lecznicze pereł, indyjski naukowiec zamierza wkrótce przeprowadzić badania kliniczne.
Przeczytaj też o właściwościach innych kamieni:
- Fluoryt
- Kamień księżycowy
- Selenit
- Chryzokola
- Tygrysie oko
- Agat
- Kwarc różowy
- Hematyt
- Awenturyn
- Jaspis
- Kocie oko
- Koral
- Kryształ górski
- Cytryn
- Karneol
- Krzemień i krzemień pasiasty
- Akwamaryn
Pamiętaj, że terapie proponowane przez zwolenników metod niekonwencjonalnych nie mają potwierdzenia w badaniach naukowych i nie są zgodne z EBM. Zanim zaczniesz je stosować, skonsultuj się ze swoim lekarzem.
Polecany artykuł:
Polecany artykuł: