Olejek eteryczny: sosna. Działanie olejku sosnowego i terpentynowego
Z sosny pozyskuje się dwa rodzaje olejków eterycznych: sosnowy i terpentynowy. Olejek sosnowy stosuje się jako środek rozgrzewający do kąpieli czy masażu, leczniczo używa się go do inhalacji. Dzięku działaniu odświeżającemu bywa składnikiem zapachowych świeczek i kosmetyków. Olejek terpentynowy ma zastosowanie głównie jako rozpuszczalnik i substancja do usuwania trudnych plam.
Olejek sosnowy wpływa na poprawę odporności organizmu i działa rozgrzewająco, dlatego przy przeziębieniu warto jest wziąć gorącą kąpiel z dodatkiem kilku kropli olejku sosonowego, albo zaserwować sobie rozgrzewający masaż. Inhalacje z olejkiem sosnowym stosowane są przy zapaleniu zatok i chorobach górnych dróg oddechowych. Olejki eteryczne w pachnących świeczkach uwalniając zapach działają pobudzająco i odświeżająco.
Właściwości olejku terpentynowego
Zastosowanie olejku terpentynowego w medycynie zostało ograniczone. Dawniej był wykorzystywany do produkcji maści. Dziś najczęściej używany jest przez artystów np. jako rozpuszczalnik do artykułów pozłotniczych. Stosuje się go także jako:
- rozpuszczalnik do farb (pomaga w usuwaniu plam z lakierów);
- zmywacz (stosowany w konserwacji obrazów);
- środek rozgrzewający do nacierania. Trzeba jednak pamiętać, że duże stężenie olejku terpentynowego może być szkodliwe dla zdrowia ze względu na jego lekkie działanie psychoaktywne.
Jak stosować olejek sosnowy?
W medycynie olejek sosnowy stosuje się zewnętrznie do kąpieli, nacierania i inhalacji:
- kąpiele (trzeba uważać, bo olejek sosnowy o dużym stężeniu z łatwością podrażni skórę. Dlatego wlewajmy olejek bezpośrednio pod strumień bieżącej wody, aby cząsteczki olejku zostały dokładnie rozbite.
- masaże (wkrop 2-3 krople olejku sosnowego na łyżkę olejku do masażu). Masaż złagodzi bóle mięśni i stawów.
- inhalacje (udrożniają drogi oddechowe).
Inhalacje z olejkiem sosnowym
Inhalacje działają korzystnie na podrażnione błony śluzowe i ułatwiają oddychanie. Najprostszym sposobem na domową inhalację jest nalanie do miseczki gorącej wody i dodanie kilku kropli olejku eterycznego. Opary wdychaj pod przykryciem z ręcznika (dzięki temu woda tak szybko nie wystygnie). Inhalacja powinna trwać od 10 min do pół godziny.
Jednak nie każdy może korzystać z inhalacji. Przeciwwskazania dotyczą chorych na astmę oskrzelową, gruźlicę, osób z wysoką gorączką i problemami z układem krążenia. Nie poleca się ich także uczulonym na olejki eteryczne.