Odkryto sekret stulatków. Codziennie pamiętają o tych trzech rzeczach
Jak żyć długo, szczęśliwie i przede wszystkim zdrowo? W dobie postępu medycyny i jednoczesnego wzrostu chorób cywilizacyjnych, wielu z nas zastanawia się, jak osiągnąć późną starość w dobrym zdrowiu. Najnowsze badania pokazują, że sekret długowieczności tkwi w trzech kluczowych zasadach. Dowiedz się, jakie nawyki mogą zwiększyć szanse na dożycie 100 lat i jak wprowadzić je w życie, by cieszyć się długim, pełnym energii życiem.
Co zrobić, żeby dłużej żyć? Naukowcy już wiedzą
Znasz te wszystkie opowieści, które kończą się słowami „i żyli długo i szczęśliwie”? Nie bez powodu przysłowiowe długie życie pozostawało w sferze marzeń – dawniej średnia długość życia była niższa.
Współcześnie jednak, mimo postępu medycyny, z uwagi na coraz częściej spotykane choroby cywilizacyjne, wiele osób zagrożonych jest przedwczesnym zgonem.
Na tle tych osób wyróżniają się seniorzy, którzy w dobrym zdrowiu dochodzą do późnej starości. Jak żyć długo, szczęśliwie i przede wszystkim – zdrowo? Sprawdź „stuletnią trójcę”, czyli trzy podstawowe zasady, jakimi stulatkowie kierują się w swoim życiu.
Trzy rzeczy, które robią osoby dożywające 100 lat
W badaniu wzięto pod uwagę osoby w wieku 80 i więcej lat. Uzyskane dane porównano, biorąc pod uwagę, kto z badanej grupy dożył 100 lat, a kto zmarł niedożywszy setki.
Oprócz długości życia, w badaniu brano pod uwagę takie dane jak m.in. miejsce zamieszkania, wykształcenie, stan cywilny, choroby przewlekłe (m.in. choroby sercowo-naczyniowe, choroby nowotworowe, cukrzyca). Pod uwagę brano też stosowane używki, dietę, praktykowaną aktywność fizyczną, BMI. Wyniki zaskoczyły nawet autorów analiz.
- Jak się okazało, czynnik, który szczególnie sprzyja długowieczności, to aktywność fizyczna. W przypadku osób praktykujących regularną aktywność fizyczną, szanse na dożycie 100 lat rosły o 31 proc.
- Szanse na setkę zwiększa też o 25 proc. rzucenie palenia (lub niepalenie nigdy).
- Natomiast odpowiednia, zbilansowana dieta zwiększa szanse na dożycie 100 lat o 23 proc.
Naukowcy podpowiadają, jak dożyć stu lat
Profesor Xiang Gao z Instytutu Żywienia chińskiego Fudan University, autor badania, zwrócił uwagę na fakt, że zbilansowana dieta to klucz do zachowania zdrowia nie tylko osób w wieku senioralnym.
Jednak jednocześnie nigdy nie jest za późno na wdrożenie właściwego żywienia, co może pozwolić na wydłużenie życia i poprawę jego jakości.
Oczywiście nie bez znaczenia są geny, ale czynniki takie jak niepalenie, zdrowe odżywianie i przede wszystkim ruch wydają się istotnymi składowymi, jeśli chodzi o zapewnienie długowieczności.
Dieta długowieczności - co jeść, żeby żyć 100 lat
Dr. Valter Longo, który jest profesorem gerontologii i nauk biologicznych oraz dyrektorem Instytutu Długowieczności na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, zwrócił uwagę, jakie składniki diety są kluczowe, aby obniżyć wiek biologiczny i tym samym, zwiększyć szanse na to by wydłużyć wiek metrykalny.
Wśród proponowanych zasad żywieniowych, wymienia on postawienie na jedzenie roślinne, z dołączeniem 2-3 razy w tygodniu ryb i owoców morza, bogatych w cenne kwasy omega-3, omega-6 i witaminę B12. Warto tu wymienić takie ryby, jak łosoś, anchois, sardynki, dorsz, leszcz, pstrąg, małże, krewetki.
Zalecane jest również odpowiednie spożycie białka, które, zdaniem dr Longo, powinno być dopasowane do wieku pacjenta i po 65 r.ż. nieznacznie zwiększone.
Zaleca się też zminimalizowanie tłuszczów nasyconych, mięs, serów i cukru. Natomiast na szczycie, jeśli chodzi o codzienne wybory żywieniowe, powinny być warzywa, jak pomidory, brokuły, marchewki, rośliny strączkowe oraz produkty pełnoziarniste i do trzech łyżek dziennie oliwy z oliwek.