Od razu chłodniej! Przyjaciel skóry zadba też o jelita

2024-07-18 18:09

Niewątpliwie aloes należy do roślin leczniczych o działaniu chłodzącym. Wiele osób uważa, że ma ten skarb na własnym parapecie. To znakomity kosmetyk i wsparcie skóry. Pomaga również przy problemach z jelitami i żołądkiem. Polecają lekarze!

Od razu chłodniej! Przyjaciel skóry zadba też o jelita
Autor: GettyImages

Aloes (Aloe vera) zastosowany na skórę przyjemnie chłodzi. Przyspiesza gojenie, łagodzi podrażnienia, działa przeciwzapalnie i regenerująco. Czy to możliwe, jak chcą jego zwolennicy, że podobnie działa od środka, będąc panaceum na wiele dolegliwości?

Osobiście znamy co najmniej kilkanaście osób, które stosowały aloes do picia, by wspierać leczenie konkretnych schorzeń, chociaż nie przyjmowały leku, a preparat będący oficjalnie produktem spożywczym specjalnego przeznaczenia.

Twierdziły zgodnie, że im pomógł, stosowały go za zgodą lekarza prowadzącego i nie rezygnowały z podstawowej terapii. Wśród nich są i takie, które zapewniają, że to lekarz doradził im stosowanie aloesu.

Od co najmniej 25 lat ten sukulent cieszy się w Polsce niesłabnącą popularnością.To może jest coś na rzeczy?

Zdrowo Odpytani: "Mniej zazwyczaj znaczy lepiej" - dermatolog o nowym trendzie w pielęgnacji.

Aloes w lecznictwie - ważna odmiana

Sukulenty to rośliny typowe dla terenów pustynnych i półpustynnych, które przystosowały się do okresowego braku wody - robiąc ze swoich liści i łodyg jej magazyn.

Do sukulentów należy też popularny aloes, ale nie oznacza to, że niemal każdy z nas ma na swoim parapecie unikalną roślinę leczniczą.

Znamy ponad 360 odmian aloesu, a tylko w przypadku ok. 30 z nich udowodniono właściwości lecznicze.

Prawdopodobieństwo, że akurat ty hodujesz zielone lekarstwo jest, niestety, niewielkie. Możesz się przekonać na własnej skórze, ale raczej zdrowej, w celach pielęgnacyjnych.

Aloes w medycynie ludowej i nie tylko

Właściwości lecznicze aloesu doceniali już starożytni: był wykorzystywany przez medyków już tysiące lat temu w Egipcie, Chinach czy Meksyku.

Wiemy, że aloesowy miąższ zawiera wiele wartościowych substancji, w tym witaminy, minerały czy białka.

Za jeden z cenniejszych składników aloesu uchodzi enzym bradykinaza. Ma być aktywnym związkiem znoszącym objawy stanu zapalnego.

Blokowanie swędzenia i podrażnienia skóry przez preparaty z aloesem to skutek obecności w nich mleczanu magnezu.

Aloes ma łagodzić dolegliwości związane z wrzodami żołądka i usprawniać pasaż w przewodzie pokarmowym niemal na każdym jego odcinku. Działa wspomagająco w stanach zapalnych jelit i regulująco przy problemach związanych z przyswajaniem węglowodanów, czyli także przy cukrzycy. Ponoć może regulować poziom cholesterolu.

Tak czy owak - w przypadku dolegliwości, które roślina ma łagodzić, konieczna jest konsultacja lekarska. Niewłaściwie stosowany i dawkowany aloes może zadziałać zbyt gwałtownie.

Aloes: gdzie kupić, jak stosować

Przede wszystkim: jeśli zamierzasz stosować aloes doustnie, wybierz preparat, który jest przeznaczony do stosowania wewnętrznego.

Bezpieczny produkt znajdziesz w aptece, ale także w sieci. Są osoby, które twierdzą, że to właśnie preparat kupiony tą drogą zapewnił im terapeutyczne efekty.

Rzeczywiście, na całym świecie dostępne są preparaty oferowane choćby w handlu bezpośrednim. Takie produkty nie są gorszej jakości.

Ich producenci dysponują certyfikatami jakości i bezpieczeństwa, twierdzą, że ich wyselekcjonowane odmiany aloesu odznaczają się szczególnymi właściwościami, a same produkty zostały starannie przebadane.

Weryfikacja w sieci nie jest najprostsza, ale zakupy od sprawdzonego dostawcy niewątpliwie nie muszą być gorszym pomysłem od tych w aptece.

Jeśli masz konkretne dolegliwości zdrowotne, przed rozpoczęciem kuracji aloesem trzeba skonsultować się z lekarzem. Osoby zdrowe powinny przynajmniej porozmawiać z farmaceutą.

Doustny aloes ma działanie przeczyszczające. To cenna zaleta dla osób, które męczą się z powodu zaparć, ale też czasem przyczyna biegunki po zastosowaniu preparatu.

Listen on Spreaker.