Mocne włosy, błyszcząca skóra, paznokcie jak żyleta. Ten naturalny składnik zdziała cuda
Lecznicze właściwości tej rośliny były znane już w starożytności. Od dawna wykorzystuje ją przemysł kosmetyczny i producenci suplementów. Niewykluczone, że już ją stosowałeś, nawet nieświadomie, sięgając po różne preparaty. Może poprawić urodę, ale nie wierz w cuda typu "włosy rosną jak szalone".
Ktoś, kto znalazłby skuteczny sposób na łysienie, porost włosów czy znacząco mógłby przyspieszać przyrost płytki paznokciowej, nie tylko zarobiłby krocie, ale przede wszystkim zdobył powszechną sławę. Cudów nie ma, ale to jeszcze nie oznacza, że w pewnych okolicznościach nie można poprawić wyglądu naszych przydatków skóry, czyli włosów i paznokci.
Skrzyp polny (Equisetum arvense) niewątpliwie jest sojusznikiem zdrowszego wyglądu. Jak działa? Jego moc to głównie krzemionka, ale nie tylko.
Skrzyp polny - jak działa
W niepozornym skrzypie, spotykanym niemal na każdym trawniku i nieużytku, jest pełno cennych składników. Spośród roślin leczniczych zawiera najwięcej łatwo przyswajalnej krzemionki.
Potas, witamina C, trochę wapnia, ale też korzystnie działające na organizm kwasy organiczne - to wszystko sprawia, że skrzyp cieszy się niegasnącym powodzeniem. W kremach, szamponach, drażetkach, ale też po prostu jako herbatka, działa na wielu polach. Kluczowe i sprzężone są te 3 elementy:
- obfitość krzemionki,
- właściwości przeciwutleniające,
- wsparcie produkcji kolagenu.
Krzemionka zawarta w skrzypie polnym wzmacnia włosy i paznokcie, poprawia wygląd skóry.
Skrzyp może wzmocnić włosy, zapobiegając ich nadmiernemu łamaniu, poprawiając krążenia skóry głowy, a także zmniejszając ryzyko łupieżu.
Polecany jest często jako niezastąpiony "sklejacz" rozdwajających się i łamliwych paznokci.
Wzmożona produkcja kolagenu wpływa nie tylko korzystnie na włosy, ale również wspiera tworzenie tkanki chrzęstnej i kostnej, co jest niezwykle istotne w przypadku leczenia osteoporozy.
Skrzyp polny w medycynie alternatywnej
Skrzyp według medycyny ludowej to nie tylko przyjaciel przydatków skóry. Dzięki właściwościom moczopędnym był on często stosowany w chorobach nerek i dróg moczowych, a jednak dziś nie zaleca się samodzielnego stosowania ziółek, gdy masz takie problemy.
Czytaj także: Cukrzyca i nadciśnienie dewastują zdrowie, uszkadzają nerki. Odwróćmy ten zabójczy trend
W przeszłości stosowano go jako środek do hamowania krwawień i zapobiegania odwodnieniu. Chociaż medycyna klasyczna w takich sytuacjach znalazła zdecydowanie lepsze rozwiązania, ale niewątpliwie skrzyp polny może być elementem działań profilaktycznych.
Krzemionka, w którą obfituje skrzyp, to nie tylko sprawa urody skóry, włosów i paznokci. Jest niezbędna generalnie do budowania tkanki łącznej, ścięgien, więzadeł, zębów czy kości. Oprócz tego ekstrakty z letnich pędów rośliny zawierają nie tylko krzemionkę, lecz również składniki takie jak saponiny i flawonoidy z letnich pędów zawierają substancje wzmacniające odporność, przeciwzapalne i bakteriobójcze.
Herbata ze skrzypu polnego
Herbata ze skrzypu polnego to jedna z najpopularniejszych metod stosowania tej rośliny o właściwościach leczniczych. Warto jednak pamiętać, ze sposobów podawania jest więcej, a nawet tak pozornie niegroźne napary, jak ten ze skrzypu, mogą mieć przeciwwskazania.
Przykładowo, szczególną ostrożność powinny zachować osoby z dną moczanową, zaburzeniami pracy nerek, serca i generalnie z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Przeciwwskazaniem jest też niedobór witaminy B1 i nadmiar krzemu w organizmie.
Do przygotowania naparu ze skrzypu polnego wystarczą dwie łyżeczki suszu. Zalej je wrzątkiem, wystarczy filiżanka, a po kwadransie herbata jest gotowa. Można ją pić nawet 3 razy dziennie.