ŁOPIAN - właściwości lecznicze i zastosowanie w kosmetyce

2016-09-05 16:02

Właściwości lecznicze łopianu są wykorzystywane w medycynie naturalnej od lat. Zastosowanie w lecznictwie, a także w kosmetyce, znalazł zwłaszcza korzeń łopianu, który wspomaga trawienie, leczenie cukrzycy, łagodzi bóle reumatyczne. Natomiast olej łopianowy (z korzenia łopianu) to antidotum na wypadające włosy. Sprawdź, jakie jeszcze działanie ma łopian.

Spis treści

  1. Łopian na trawienie
  2. Łopian na cukrzycę
  3. Łopian działa moczopędnie, usuwa toksyny z organizmu
  4. Łopian na bóle reumatyczne
  5. Łopian na choroby skóry
  6. Olej z korzenia łopianu - zastosowanie w kosmetyce

Właściwości lecznicze łopianu są wykorzystywane w medycynie naturalnej od lat. Zastosowanie w lecznictwie, a także w kosmetyce, znalazł przede wszystkim korzeń łopianu. Zbiera się go późną jesienią lub bardzo wczesną wiosną, a po umyciu i osuszeniu kroi się grubsze fragmenty i suszy w suszarni ogrzewanej w temperaturze do 50 st. C. Współczesna fitoterapia poleca także przetwory z liści tej rośliny. Dawniej w lecznictwie ludowym wykorzystywano również purpurowe kwiaty łopianu, które okryte są haczykowatymi łuskami. Obecnie najbardziej są znane z tego, że przyczepiają się do odzieży, przez co pospolicie nazywa się je rzepami. Natomiast cała roślina nazywana była kiedyś przez mieszkańców wsi dziadem. Z kolei w Chinach łopian nazywany jest niubangiem, a w Japonii - gobo.

Łopian na trawienie

Łopian zwiększa wytwarzanie soku żołądkowego, a także żółci w wątrobie oraz enzymów trawiennych w trzustce i usprawnia ich przepływ do dwunastnicy. Dzięki temu łopian ułatwia trawienie i przyswajanie pokarmów. Odwary i sok ze świeżego korzenia łopianu stosuje się wewnętrznie w mało nasilonych nieżytach przewodu pokarmowego, wątroby i dróg żółciowych.

Łopian na cukrzycę

W ziołolecznictwie łopian był stosowany jako środek obniżający poziom cukru we krwi u diabetyków. Właściwości przeciwcukrzycowe łopian zawdzięcza dwóm związkom. Pierwszym z nich jest inulina - substancja, która w organizmie przekształca się we fruktozę dobrze tolerowaną przez diabetyków. Inulina pomaga w normalizowaniu glikemii w przebiegu cukrzycy typu 2, a także zmniejszania insulinooporność. Z innych badań wynika, że za działanie przeciwcukrzycowe odpowiedzialny jest kwas arktygenowy, który wpływa prawdopodobnie na zwiększenie wydzielania insuliny przez trzustkę, co jest procesem zaburzonym w przypadku cukrzycy.

To ci się przyda

Odwar z korzenia łopianu - przepis

2-3 łyżki rozdrobnionego korzenia wsyp do małego garnka, zalej 2 szklankami ciepłej wody i ogrzej do wrzenia. Gotować powoli pod przykryciem 3 min. Odstaw na 15 min i przecedzić. Pij 1/3-1/2 szklanki 2-3 razy dziennie po jedzeniu w lekkich nieżytach przewodu pokarmowego, wątroby i dróg żółciowych oraz w schorzeniach przemiany materii. Ten sam odwar można stosować zewnętrznie do okładów i przemywań w łojotoku i innych schorzeniach skórnych.

Przepis pochodzi z: Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987

Łopian działa moczopędnie, usuwa toksyny z organizmu

Sok z korzenia łopianu ma działanie moczopędne, usprawnia usuwanie z organizmu szkodliwych substancji i zbędnych produktów przemiany materii. Dodatkowo ma działanie napotne. W związku z tym współczesna fitoterapia polega go stosować pomocniczo w leczeniu chorób dróg moczowych i w niektórych zaburzeniach przemiany materii, zwłaszcza w okresie pokwitania. Osoby, które chcą oczyścić organizm z toksyn, również powinny włączyć do diety sok z łopianu.

Łopian na bóle reumatyczne

Polski lekarz i botanik Syreniusz polecał łopian jako lekarstwo na złamania i zwichnięcia, bo „tłuczony korzeń przykładając, ból uśmierza”. Współcześni badacze okryli, że łopian zawiera lignany, które łagodzą stan zapalny, a co za tym idzie - ból.  Odwary i sok ze świeżego korzenia łopianu zalecane są więc w dolegliwościach bólowych, zwłaszcza tych reumatycznych.

To ci się przyda

Sok ze świeżego korzenia łopianu - przepis

Korzenie starannie umyj pod gorącą wodą. Następnie utrzyj korzeń łopianu, a sok wyciśnij przez płótno.

Sok ze świeżego korzenia łopianu należy przyjmować doustnie po 30-60 kropli w kieliszku wody, 2-4 razy dziennie, po jedzeniu, w stanach zapalnych w obrębie przewodu pokarmowego, dróg moczowych i żółciowych, słabo nasilonych schorzeniach wątroby, zaburzeniach przemiany materii oraz niektórych chorobach skóry.

Łopian na choroby skóry

Łopian aplikowany na skórę w postaci okładów lub kąpieli na jego bazie hamuje silnie rozwój szkodliwych bakterii oraz grzybów chorobotwórczych i służy w leczeniu łagodnych zaburzeń czynności skóry, zwłaszcza na tle łojotokowym. Wspomaga także leczenie wyprysku, trądziku, świądu skóry, czyraków. Pomoże także przy wypadaniu włosów, spowodowanym łojotokiem czy łupieżem.

Olej z korzenia łopianu - zastosowanie w kosmetyce

Jeśli włosy są pozbawione blasku, łamliwe, wypadają i stają się coraz rzadsze, sięgnij po olej łopianowy. To sprawdzony sposób na bujną czuprynę. Olej z korzenia łopianu zregeneruje włosy także po zabiegach fryzjerskich. Można go stosować również w chorobach skóry głowy, takich jak łupież.

Olej z łopianu można aplikować także na skórę. Odżywi ją, zapobiegnie powstawaniu zmarszczek, a także złagodzi zmiany trądzikowe.

To ci się przyda

Olej z korzenia łopianu - jak stosować?

Należy stosować 3 razy w tygodniu. Niewielką ilość należy wmasować w skórę głowy i we włosy i pozostawić na ok. 20 minut. Po tym czasie trzeba zmyć go delikatnym szamponem i ciepłą wodą. Należy pamiętać, że olej z korzenia łopianu przyciemnia włosy!

Bibliografia:

1. Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 19872. Widelski J., Kukuła-Koch W., Głowniak K., Łopian - odkrywany na nowo, "Panacea - Leki ziołowe" 2015, nr 1