LECZNICZA NALEWKA z jeżyn. Przepisy na jeżynówkę
Nalewka z jeżyn ma wiele właściwości leczniczych. Szczególnie cenią ją osoby, które cierpią na choroby układu krążenia, ponieważ wzmacnia mięsień sercowy i zmniejsza ryzyko rozwoju procesu miażdżycowego. Jeżynówka jest też naturalnym lekiem łagodzącym objawy PMS i menopauzy. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości zdrowotne posiadają nalewki z jeżyn i jak je przygotować. Wypróbuj oryginalne przepisy.
Spis treści
- Dzikie owoce leśne
- Nalewka jeżynowa na grypę i przeziębienie
- Jeżynówka złagodzi objawy PMS i inncyh kobiecych dolegliwości
- Nalewka jeżynowa w profilaktyce przeciwnowotworowej
Nalewka z jeżyn wspomaga pracę układu krążenia i stabilizuje pracę serca. Swoje lecznicze właściwości zawdzięcza dużej zawartości antocyjanów - przeciwutleniaczy, które wzmacniają i odtruwają serce, a także witaminy C (surowe owoce w 100 g zawierają 21 mg tej cennej witaminy), która uszczelnia naczynia i zwiększa ich elastyczność.
Osobom mającym problemy z krążeniem proponujemy nalewkę z jeżyn z miodem gryczanym. Chorujący na serce cenią miód gryczany ze względu na duże ilości żelaza oraz witamin: C i B1, B2 i PP, które pozytywnie wpływają na pracę układu krążenia.
PRZEPIS na nalewkę z jeżyn z miodem gryczanym
Włóż kilogram umytych i przebranych jeżyn do dużego słoika. Układaj je warstwami, przesypując każdą z nich cukrem (w sumie należy zużyć 0,5 kg). Całość zalej 1/2 szklanki miodu gryczanego. Następnie dodaj 0,35 l wódki, 0,5 l spirytusu i wymieszaj. Zakręć słoik i odstaw w zaciemnione miejsce na 6 tygodni. Po tym okresie odcedź jego zawartość, zlej do butelek i postaw na pół roku w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu.
Dzikie owoce leśne
Nalewka jeżynowa na grypę i przeziębienie
Nalewka z jeżyn działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i napotnie, dlatego w tradycyjnej medycynie ludowej to sprawdzony sposób na grypę i przeziębienie. Osoby zmagające się z katarem, bólem gardła i gorączką, mogą dodać 1-2 łyżeczki nalewki do herbaty. Po spożyciu najlepiej od razu położyć się do łóżka. W nocy z pewnością "wypocisz" chorobę.
Lecznicza nalewka z soku z jeżyn na wódce - PRZEPIS
1 l soku wyciśniętego z dojrzałych i świeżych jeżyn dodaj do 1/2 l wódki i 0,5 kg cukru. Całość wymieszaj i odstaw na miesiąc. Po tym czasie odcedź przez sitko i zlej do butelek. Nalewka jest gotowa do spożycia po pół roku leżakowania.
SPRAWDŹ >> Jak pić nalewki lecznicze, żeby się nie upić, a wyleczyć?
Jeżynówka złagodzi objawy PMS i inncyh kobiecych dolegliwości
Nalewka z jeżyn zawiera fitoestrogeny - naturalnie występujące estrogeny roślinne, które działają w organizmie ludzkim podobnie jak żeńskie hormony. W związku z tym jeżynówka może pomóc złagodzić typowe objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, takie jak: uczucie napięcia, wahania nastrojów czy zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Współczesna fitoterapia poleca stosowanie nalewki z jeżyn kobietom w okresie menopauzy, ponieważ pomaga ona zwalczyć dokuczliwe uderzenia gorąca.
Nalewka z jeżyn z wanilią i goździkami - PRZEPIS
Dokładnie umyj i osusz 2 kg dojrzałych jeżyn. Wkładaj je do dużego słoika warstwami, przesypując każdą z nich cukrem (1 kg). Na koniec lekko dociśnij, przykryj słój podwójnie złożoną gazą i przymocuj ją gumką recepturką. Odstaw w ciepłe miejsce na 4-5 dni. Następnie zlej powstały sok do drugiego słoika, dodaj 0,5 l spirytusu oraz pół laski wanilii i 2-3 goździki. Całość dokładnie wymieszaj. Następnie szczelnie zamknij słoik i odstaw go na 2 tygodnie w ciemne miejsce. Po tym czasie przefiltruj nalewkę przez złożoną gazę lub filtr do kawy. Rozlej ją do butelek, schowaj w chłodne i ciemne miejsce na 6 miesięcy. Po tym czasie jeżynówka jest gotowa do spożycia.
Nalewka jeżynowa w profilaktyce przeciwnowotworowej
Jeżyny są bogatym źródłem antyoksydantów: antyocyjanów, kwasu elagowego i fenolowego, które niszczą wolne rodniki przyczyniające się do powstawania komórek nowotworowych. Z tego względu zostały umieszczone na liście ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity), czyli liście produktów, które w wysokim stopniu chronią organizm przed niszczącym wpływem reaktywnych form tlenu. Naukowcy, których wyniki badań opublikowano w Journal of Agricultural and Food Chemistry w 2004 roku, potwierdzili, że regularne spożywanie jednej szklanki jeżyn dziennie wystarczy, by przeciwdziałać nowotworom. W związku z tym nalewka z jeżyn, spożywana regularnie i w umiarkowanych ilościach, jest naturalnym lekiem, który można wykorzystywać w profilaktyce przeciwnowotworowej.
PRZEPIS na jeżynówkę z rumem
Włóż do garnka 1 kg dojrzałych, ciemnych jeżyn i 0,5 kg cukru. Całość zalej 0,25 l wody. Zagotuj wieczorem i odstaw na noc do wystygnięcia. Rano znów zagotuj, ciągle mieszając. Następnie odcedź i ponownie zagotuj. Do gorącego roztworu dodaj 0,5 litra rumu. Dobrze wymieszaj i jeszcze raz odcedź. Po wystudzeniu rozlej do butelek. Zamknij je szczelnie i odstaw na 5-6 miesięcy w ciemne i chłodne miejsce.
Polecany artykuł: