Larwoterapia: leczniczy opatrunek z larw
Medycyna niekonwencjonalna cieszy się coraz większą popularnością. Wśród tego typu metod leczenia na szczególną uwagę zasługuje larwoterapia.
Larwoterapia polega na stosowaniu opatrunku z larw much plujek. Efektem tej metody jest szybkie gojenie się otwartych ran i odleżyn.
Jak przebiega larwoterapia?
Na ranę przykłada się larwy, które są przykrywane szczelnym opatrunkiem. Pozostawia się je na kilka dni. W tym czasie larwy oczyszczają ranę z martwych tkanek. Nie mając aparatu zębowego, rozpuszczają je za pomocą wydzielanych przez siebie enzymów. Larwy usuwają martwe tkanki znacznie precyzyjniej niż może wykonać to chirurg.
Wydzieliny larw zawierają także substancje o charakterze antybakteryjnym i stymulującym gojenie. Zastosowanie larw jest bezpieczne z uwagi na to, że larwy żywią się głównie martwymi tkankami. Podczas noszenia opatrunku z larw chory może odczuwać delikatne łaskotanie lub ból.
Czy larwoterapia jest często stosowana?
W Ameryce larwoterapia jest już stosowana od kilku lat. Również niemieccy lekarze z powodzeniem ją stosują. W Polsce powstaje obecnie coraz więcej prywatnych klinik oferujących tę metodę. Z larwoterapii korzystają często osoby uczulone na antybiotyki. Metoda ta daje bardzo dobre efekty w oczyszczaniu martwicy u chorych ze stopą cukrzycową, z odleżynami i owrzodzeniami podudzi. Znane jest również stosowanie larw w przypadku różnego rodzaju ran urazowych i zakażeń układu kostnego.
Super Express