Koral - właściwości
Choć koral stosowany jest w jubilerstwie i medycynie niekonwencjonalnej, to jednak nie jest on kamieniem szlachetnym. To obumarły szkielet koralowców - morskich stworzeń, który żyją w morzach i oceanach. Ale może właśnie dlatego, jego właściwości lecznicze są tak wyjątkowe. Jak koral wpływa na zdrowie człowieka?
Spis treści
Koral to gromada skałotwórczych zwierząt morskich, które tworzą kolonie na dnie morza. Występują w ciepłych, tropikalnych i subtropikalnych, dobrze naświetlonych zbiornikach morskich: na Oceanie Indyjskim i Spokojnym, w okolicach Australii i Oceanii oraz na brzegach Ameryki Środkowej, na Karaibach, Bahama, Florydzie i wzdłuż południowo-zachodnich wybrzeży Japonii.
Spotkać je można również w Morzu Południowym, Adriatyckim, Śródziemnym (na europejskim i afrykańskim brzegu), także na Wyspach Kanaryjskich i w Zatoce Biskajskiej.
Najpopularniejsze korale to te o czerwonej barwie, ale są również korale różowe, białe i czarne. Jednak to te pierwsze, dzięki symbolice barwy, były najbardziej cenione zarówno w ezoteryce, jak i medycynie niekonwencjonalnej.
Korale na szczęście i złe uroki
Korale wydobywane były z morza i wykorzystywane przez człowieka od tysiącleci.
Najczęściej służyły jako materiał do tworzenia biżuterii, ale również do wykonywania amuletów. Traktowano je bowiem jako środek przeciw urokom i złym mocom.
Używano ich też jako leku przeciwko truciźnie i opętaniu.
Były noszone, aby odgonić pecha i przyciągnąć szczęście.
W czasach, gdy utrata ciąży i śmiertelność noworodków była wysoka, korale zawieszano na szyi ciężarnych i dopiero co urodzonych dzieci, aby zapewnić im zdrowie i ochronę przed demonami.
Niemowlętom podawano je w formie grzechotek, aby złagodzić ból związany z ząbkowaniem.
Magiczne właściwości przypisywano koralom już w zamierzchłych dziejach.
Wierzono również, że korale działają na mężczyzn, dlatego kobiety uwielbiały biżuterię z koralami, bo uważały, że w ten sposób zwiększają swoją atrakcyjność i powodzenie u płci przeciwnej. Dlatego z czasem koral stał się symbolem miłości. Podarowany kobiecie, zapewniał odwzajemnienie jej uczuć.
Czerwony koral wzmacniał namiętność kochanków i ich romantyczną miłość, zaś czarny - uspokajał, gdy miłość była zbyt porywcza lub nieodwzajemniona. Korale różowe nosiły dziewczęta zakochane platonicznie.
Korale - na płodność i ból gardła
Korale były popularne nie tylko wśród osób parających się magią czy wróżbiarstwem. W starożytności stosowane były również jako lek, uważano bowiem, że mają silne właściwości uzdrawiające. Stosowano je zarówno do leczenia ciała, jak i ducha.
Zdaniem dawnych medyków działały kojąco, wyciszały lęki i nadmierne emocje.
Pobudzały też do twórczego myślenia, ponieważ wzmacniały pamięć, rozjaśniały umysł i dodawały energii do działania.
Zalecano je do noszenia osobom nerwowym i cierpiącym na tiki.
Jako lek na popularne choroby, korale wykorzystywane były najczęściej w walce z chorobami kobiecymi, takimi jak:
Nakazywano paniom nosić je blisko ciała, w okolicy pachwin i narządów rodnych.
Uważano, że potrafią zwalczyć też męską impotencję i są skutecznym afrodyzjakiem.
Według litoterapeutów koral pomaga przy chorobach nerek i pęcherza, wpływa też pozytywnie na działanie tarczycy i serca, na układ sercowo-naczyniowy i krążenie krwi.
Jest również w medycynie niekonwencjonalnej jako lek na przeziębienia i bóle gardła - ma ponoć działanie rozgrzewające (dawniej podawano chorym sproszkowany koral) oraz przyspieszającą gojenie się ran i tamowanie krwotoków (wykorzystywano do tego proch spalonych korali).
Koral wzmacnia też kości i tkanki, co jest prawdopodobnie spowodowane dużą zawartością wapnia - do dziś można kupić w internecie sproszkowany wapń z koralowca, jako lek na niedożywienie, niedobory wapnia i problemy z osteoporozą.
Zdaniem niektórych specjalistów medycyny niekonwencjonalnej korale pomagają również w problemach ze słuchem i wzrokiem oraz z pamięcią.
Białe korale uważane są za remedium głównie na problemy psychiczne i system nerwowy człowieka, różowe - na serce i nadciśnienie, wzmagają też produkcję krwinek czerwonych i białych.
Korale czerwone są stosowane w leczeniu miażdżycy, żylaków i hemoroidów, zapobiegają wylewom i udarom mózgu.
Aby wykorzystać moc korali, warto nosić je przy sobie, w formie biżuterii.
Można myć je pod bieżąca wodą, raz na jakiś czas warto zanurzyć je w wodzie słonej.
Nie powinno kłaść się ich na słońcu, bo mogą stracić barwę (poza tym są bardzo wrażliwe na wysokie temperatury).
Przeczytaj też o właściwościach innych kamieni:
- Perły
- Fluoryt
- Kamień księżycowy
- Selenit
- Chryzokola
- Tygrysie oko
- Agat
- Kwarc różowy
- Hematyt
- Awenturyn
- Jaspis
- Kocie oko
- Kryształ górski
- Cytryn
- Karneol
- Krzemień i krzemień pasiasty
- Akwamaryn
Pamiętaj, że sposoby proponowane przez zwolenników metod niekonwencjonalnych nie mają potwierdzenia w badaniach naukowych i nie są zgodne z EBM. Zanim zaczniesz je stosować, skonsultuj się ze swoim lekarzem.
Polecany artykuł:
Polecany artykuł: