KEFIR WODNY - PRZEPIS. Jak zrobić napój z kryształków japońskich?

2016-10-21 13:04

Przepis na kefir wodny jest bardzo prosty, a do jego wykonania wystarczy zaledwie kilka składników, z których większość znajduje się w każdej kuchni. Kefir wodny jest zdrową alternatywą dla popularnych napojów gazowanych, np. coca coli, „sokopodobnych” produktów czy wyrobów mlecznych z laktozą, która jest nietolerowana przez wiele osób. Sprawdź, jak zrobić napój z kefiru wodnego.

Spis treści

  1. Kefir wodny - przepis na napój z kefiru wodnego

Kefir wodny to jedna z wielu nazw opisujących kultury bakterii i drożdży (tzw. SCOBY), które można wykorzystać do fermentacji wody z cukrem i owocami (dla smaku), ale także soków owocowych, czy mleka sojowego, migdałowego i ryżowego. Za pomocą ziaren kefiru wodnego wiele osób fermentuje także wodę kokosową. W ten sam sposób można też fermentować mleko krowie oraz mleko z orzechów, ziaren i zbóż. Przy użyciu ziaren kefiru wodnego słodzi się też i fermentuje ziołowe wywary, odwary oraz soki owocowe, pod warunkiem że nie zawierają za dużo kwasu. Można również spróbować sił z fermentacją piwa owocowego. Bakterie kefiru wodnego dają duże pole do popisu.

Kefir wodny - przepis na napój z kefiru wodnego

Składniki:

  • woda - 4 litry (tzw. twarda woda, bogata w minerały, pobudza rozwój SCOBY, podczas gdy destylowana lub oczyszczana za pomocą filtra węglowego wpływa negatywnie na czynnik wzrostu)
  • cukier - 2 szklanki

Warto wiedzieć, że ziarna kefiru wodnego potrafią sfermentować każdy rodzaj cukru, a także inne środki słodzące, takie jak miód, syrop klonowy, syrop z agawy, syrop ryżowy czy słód jęczmienny. Stewia i inne substancje, które nie zawierają węglowodanów, nie ulegają fermentacji.

  • ziarna kefiru wodnego (inaczej kryształki japońskie)
  • świeże lub suszone owoce

Należy przygotować także duże naczynie (około 3 litrów) wykonane ze szkła (najlepiej szklany słój z szerokim otworem).

Sposób przygotowania:

1) W szklanym słoiku mieszamy cukier i wodę w proporcjach wedle uznania. Punktem wyjścia mogą być 2 szklanki cukru na 4 l wody, ale niektórzy wolą słodszy roztwór.

Z reguły w temperaturze pokojowej ziarna kefirowe trzeba karmić świeżym cukrem co 2 dni, w chłodnym miejscu – co 3 dni.

2) Dodajemy ziarna kefiru wodnego (około 1 łyżki/15 ml na 1 l), a także niewielką ilość świeżych lub suszonych owoców. Fermentujemy zwykle przez 2 do 3 dni.

3) Naczynie może być hermetycznie zamknięte lub tylko lekko przykryte, by umożliwić cyrkulację powietrza. Kefir wodny nie wymaga obecności tlenu, ale gdy ten dostanie się do naczynia, nie wyrządzi żadnej szkody.

4) Po około 2 dniach usuwamy owoce (które przeważnie unoszą się one na powierzchni), przecedzamy roztwór przez cienki materiał, by usunąć ziarna kefirowe (wkładam je do nowego, świeżego roztworu wody z cukrem), a następnie wlewamy płyn do butelek.

5) Zamykamy je, pozwalając, by gromadził się w nich gaz, gdy odbywać się będzie fermentacja i pozostawiamy w temperaturze otoczenia na 1 lub 2 dni. Jednocześnie regularnie monitorujemy ciśnienie i w razie potrzeby wkładamy butelki do lodówki, aby zapobiec nadmiernemu nasyceniu. Kolor kefiru wodnego będzie się zmieniać zależnie od rodzaju substancji słodzącej i dodatkowych składników, różnić się może tempo wzrostu ziaren kefirowych i ich rozmiar.

Z reguły w temperaturze pokojowej ziarna kefirowe trzeba karmić świeżym cukrem co 2 dni, w chłodnym miejscu – co 3 dni. Jeśli ziarna zbyt długo pozostawimy w środowisku zakwaszonym bez karmienia, organizmy wchodzące w ich skład umrą, a same ziarna sfermentują.

Warto wiedzieć

Ziarna kefiru wodnego - jak przechowywać?

Produkcja kefiru wodnego najlepiej sprawdza się w regularnym rytmie cyklicznym. Jeśli wyjeżdżasz na dłużej, umieść ziarna w świeżym roztworze cukru i wstaw je do lodówki. Czasem taki zabieg w okresie dłuższym niż kilka tygodni może się okazać niewystarczający, warto więc kogoś poprosić, by "dokarmiał" ziarna. Istnieje możliwość zasuszenia ich na słońcu lub w suszarce, co wydłuży okres bezpiecznego przechowywania. Wysuszone ziarna powinny być przechowywane w lodówce. Można je też zamrażać - dzięki temu będą nadawały się do użycia przez kilka miesięcy. Należy je przepłukać i wysuszyć za pomocą chusteczki lub innej delikatnej tkaniny, a następnie zamrozić w hermetycznie zamkniętym worku.

Opracowano na podstawie książki „Sztuka fermentacji”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Vivante.