Herbata z liści laurowych - obniża cukier, wspiera wątrobę, pomaga schudnąć PRZEPIS
Herbata z liści laurowych nie jest napojem szeroko znanym - warto to zmienić choćby ze względu na jej cenne właściwości prozdrowotne. W medycynie ludowej herbata z liści laurowych to sposób na poprawę trawienia, przyspieszenie metabolizmu, obniżenie poziomu cukru i cholesterolu, a także na złagodzenie bólu reumatycznego. Jak zaparzyć herbatę z liści laurowych, kto może ją pić, a kto nie powinien?
Spis treści
- Herbata z liści laurowych - właściwości prozdrowotne
- Herbata z liści laurowych - przepis
- Jak stosować herbatę z liści laurowych?
- Herbata z liści laurowych - przeciwwskazania
Herbata z liści laurowych popularna jest w krajach, w których wawrzyn rośnie niemal w każdym ogrodzie - np. w Chorwacji. Liście laurowe, zerwane z krzaka i wysuszone na słońcu stosuje się tam nie tylko do przyprawiania potraw, lecz również do zaparzania aromatycznego napoju o wielu właściwościach prozdrowotnych.
U nas liście laurowe ciągle służą przede wszystkim jako przyprawa - dodajemy ją do rosołu, bigosu, bitek, gdyż wtedy ich smak jest pełniejszy.
Herbata z liści laurowych wbrew pozorom nie smakuje jak rosół, chociaż jej smak - w zależności od ilości wykorzystanych liści - może być mniej lub bardziej intensywny.
Jakie właściwości ma herbata z liści laurowych, jak ją zaparzyć, kto może ją pić, a kto zdecydowanie nie powinien?
Herbata z liści laurowych - właściwości prozdrowotne
Zarówno medycyna ludowa, jak i współczesna fitoterapia polecają herbatę z liści laurowych jako remedium na szereg problemów i dolegliwości.
Herbata z liści laurowych:
- pomaga oczyszczać organizm z toksyn - wawrzyn ma bowiem działanie napotne, a wraz z potem usuwana jest część zbędnych produktów przemiany materii
- wspomaga pracę wątroby i nerek
- poprawia trawienie - zwiększa ilość wydzielanego kwasu żołądkowego
- obniża poziom cukru we krwi (osoby chore na cukrzycę i przyjmujące leki muszą jednak skonsultować zamiar jej picia z lekarzem)
- pomaga przy niestrawności i bólu żołądka
- łagodzi infekcje dziąseł i jamy ustnej
- pomaga łagodzić bóle reumatyczne.
Herbata z liści laurowych - przepis
Przepis na herbatę (napar) z liści laurowych jest bardzo prosty - wystarczy garść liści (ok 5 g) pokruszyć, zalać szklanką wrzątku, odstawić na kwadrans pod przykryciem, a następnie poczekać aż przestygnie i przecedzić.
Nieco mocniejsze działanie ma herbata (napar), którą po zalaniu wrzątkiem przez kilka minut gotujemy, a następnie odstawiamy na 5-6 godzin w chłodne miejsce, a następnie przecedzamy - dopiero wtedy nadaje się do picia.
Jak stosować herbatę z liści laurowych?
Herbatę z liści laurowych warto przyrządzić rano i popijać małymi łykami w ciągu dnia (nie więcej, niż szklankę dziennie). Kuracja powinna trwać nie dłużej, niż trzy dni, po tym czasie wskazana jest co najmniej tygodniowa przerwa.
Herbata z liści laurowych - przeciwwskazania
Herbata z liści laurowych nie jest napojem dla każdego. Ze względu na brak badań dotyczących ewentualnego wpływu na płód i rozwój ciąży oraz dziecka nie powinny jej pić kobiety w ciąży oraz karmiące. Nie należy jej podawać również dzieciom.
Ostrożność powinny również zachować osoby przewlekle chore i przyjmujące leki ze względu na możliwe interakcje między składnikami wawrzynu, a substancjami znajdującymi się w lekach - chęć takiej kuracji najlepiej omówić z lekarzem.
Osoby, które przyjmują leki obniżające poziom cukru i chcą pić herbatę z liści laurowych powinny wcześniej uzgodnić to z lekarzem ze względu na możliwe ryzyko hipoglikemii - podobnie jak osoby z zaburzeniami krzepnięcia krwi, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe, ze względu na ryzyko krwawienia.