Fluoryt. Jakie właściwości ma Kamień Geniuszy?
Fluoryt, nazywany również Kamieniem Geniuszy, to jeden z najpopularniejszych kamieni, występujących na naszej planecie. Jego właściwości wykorzystywane są nie tylko w ezoteryce czy medycynie niekonwencjonalnej, ale też w dużo bardziej przyziemny sposób - w przemyśle kosmetycznym i spożywczym.
Spis treści
Fluoryt pod względem chemicznym jest fluorkiem wapnia. Zbudowany jest z kryształów, których struktura, jak twierdzą osoby zajmujące się ezoteryką, jest najbardziej symetryczna spośród istniejących w rzeczywistości trójwymiarowej.
Dwie jego najbardziej powszechne barwy to fiolet i zieleń, rzadziej spotykany jest fluoryt żółty, niebieski, czerwony czy różowy.
Fluoryt wydobywany jest na całym świecie - największe jego złoża znajdują się w Chinach w Ameryce Północnej, a także w centralnej Europie.
Był znany i ceniony już przez starożytnych - w Egipcie tworzono z niego amulety i rzeźbiono w nim figurki bogów i bogiń. W starożytnym Rzymie z kolei wytwarzano z niego wartościowe przedmioty codziennego użytku, a także wazy używane do różnych ceremonii oraz talizmany, wykorzystywano go również do celów magii i ezoteryki (co potwierdzają relacje starożytnego rzymskiego przyrodnika, Pliniusza Starszego).
To również Rzymianie nadali mu ostateczną nazwę - słowo fluoryt pochodzi od łacińskiego "fluere", co znaczy "płynąć' - fluoryt wykorzystywano również do produkcji topnika używanego wówczas m.in. do otrzymywania różnych substancji. A ponieważ kryształy fluorytu pod wpływem promieni nadfioletowych zaczynają intensywnie świecić, od nazwy tego kamienia wzięło się określenie "fluorescencyjny".
Fluoryt dla geniuszy i nerwusów
Wedle osób zajmujących się ezoteryką fluoryt potrafi wytwarzać energię z wody (również tej obecnej w ludzkim ciele), wpływając w ten sposób zarówno na procesy przemiany materii, jak i na komórki, przede wszystkim mózgu.
Wzmacnia procesy myślowe, zwiększa zdolność przyswajania wiedzy, sprzyja koncentracji, wreszcie - pomaga zrozumieć zarówno związki przyczynowo-skutkowe, jak i sprawy, które zazwyczaj wymykają się przeciętnym ludzkim umysłom, w tym te, których nie sposób logicznie wytłumaczyć.
Rozbudza intuicję, pozwala również odciążyć mózg od nadmiaru myśli, sprzyja też intensywnemu wysiłkowi umysłowemu - dlatego nazywany jest Kamieniem Geniuszy i zalecany przede wszystkim osobom, które na co dzień zmuszone są do pracy umysłowej.
Fluoryt stosowany jest również w przemyśle - to dobre źródło fluoru wykorzystywanego m.in. do produkcji past do zębów, teflonu, a także fluorowania wody pitnej.
Ze względu na swoją uporządkowaną, strukturalną budowę kamień ten wprowadza do otoczenia harmonię i porządek. To, i fakt, że ma on również zdolność szybkiego i skutecznego ponoć odciążania przeciążonego systemu nerwowego sprawia, że powinny go nosić również te osoby, które na co dzień wykazują nadmierną nerwowość i skłonność do agresji, czym budzą zrozumiały lęk i niechęć wśród współpracowników.
Fluoryt w służbie zdrowiu
Kamień ten ceniony jest również przez zwolenników medycyny niekonwencjonalnej, którzy upatrują w nim szeregu właściwości zdrowotnych.
Warto wiedzieć, że niektóre z nich są wspólne dla każdego rodzaju fluorytu, pozostałe zaś charakterystyczne dla jego konkretnych odmian.
Wedle medycyny niekonwencjonalnej fluoryt:
- usprawnia więc pracę mózgu
- zmniejsza negatywny wpływ stresu
- chroni przed chorobami zębów, dziąseł i kości
- poprawia kondycję fizyczną
- dobrze działa na serce, włosy i skórę
- zmniejsza również skłonności do bólu głowy i migren
Pewne jego rodzaje mają jednak swoje unikalne właściwości.
- Fluoryt zielony - odpowiedni zwłaszcza dla osób nerwowych, które uspokoi nie tylko pozytywna aura kamienia, ale też jego zielony kolor.
Oprócz tego zielony fluoryt wspiera rozwój osobisty, ułatwia wsłuchanie się w siebie i korzystanie z intuicji, pomaga też w przypadku różnego rodzaju bólu, zwłaszcza wynikającego z nadmiernego napięcia mięśni. - Fluoryt fioletowy - z jego właściwości skorzystają osoby borykające się z szeregiem dolegliwości fizycznych, zwłaszcza ze strony kości i szpiku kostnego. Pomaga również w schorzeniach psychicznych, w tym w depresji.
Osobom nastawionym na rozwój duchowy ułatwia zaś medytację. - Fluoryt niebieski - zwiększa zdolności twórcze, pomaga również w przypadku problemów z oczami oraz laryngologicznych - zmniejsza dolegliwości gardła, uszu, nosa.
Przeczytaj też o właściwościach innych kamieni:
- Perły
- Kamień księżycowy
- Selenit
- Chryzokola
- Tygrysie oko
- Agat
- Kwarc różowy
- Hematyt
- Awenturyn
- Jaspis
- Kocie oko
- Koral
- Kryształ górski
- Cytryn
- Karneol
- Krzemień i krzemień pasiasty
- Akwamaryn
Pamiętaj, że metody leczenia stosowane przez zwolenników medycyny niekonwencjonalnej nie mają potwierdzenia w badaniach naukowych. Zanim zaczniesz je stosować, zawsze warto wcześniej skonsultować się z lekarzem.