Oto najlepsze domowe sposoby na kleszcze! Zdziwisz się, co może przed nimi ochronić
Kleszcze są nosicielami bardzo groźnych chorób, m.in. boreliozy. Domowe sposoby na kleszcze pozwolą nam skutecznie uchronić się przed tymi niepozornymi pasożytami na rodzinnym spacerze w parku czy wycieczce po lesie. Co ciekawe, najlepsze naturalne środki na kleszcze możemy znaleźć... w naszych domach!
Spis treści
- Domowe sposoby na kleszcze - zioła
- Domowe sposoby na kleszcze - olejki eteryczne
- Domowe sposoby na kleszcze - piwo
- Domowe sposoby na kleszcze - maści rozgrzewające
Jak się chronić przed kleszczami? Jak nie dać się ugryźć? Wystarczy wypróbować domowe sposoby na kleszcze. Powinny one zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez tego pajęczaka podczas spaceru po lesie czy odpoczynku na łące. Pamiętaj, że kleszcze najbardziej aktywne są rano i późnym popołudniem, dlatego na spacer lepiej wybierać się koło południa.
Lepiej chodzić środkiem ścieżek, z dala od przydrożnych traw i krzaków. Jeśli chcesz zbierać kwiaty i zioła na polanie, wybieraj te rosnące po środku, a nie na obrzeżach, i dopiero wtedy, gdy dobrze obeschnie rosa.
Domowe sposoby na kleszcze - zioła
Sprawdzonym sposobem na kleszcze są zioła:
- suszona lawenda - kojąca woń lawendy odstrasza nie tylko kleszcze, lecz także pchły i muszki; dzięki niej pozbędziemy się także moli z szafy
- szałwia ma nieco gorzkawy posmak, którego nie lubią także kleszcze
- mięta pieprzowa - świeży aromat tego zioła z pewnością nie zachęci pasożytów do kąsania
- rozmaryn działa relaksująco i poprawia naszą koncentrację; zupełnie odwrotnie działa na kleszcze
- tymianek ma orzeźwiający zapach, który skutecznie odstrasza wszelkie owady
- melisa lekarska ma zapach zbliżony do cytryny, w związku z tym szybko przegoni kleszcze
- geranium - zapach geranium często imituje nieznośny dla kleszczy zapach róż
- suszony eukaliptus, podobnie jak mięta, orzeźwia i odstrasza kleszcze.
Przepis na odstraszający kleszcze ziołowy preparat
Rozmaryn i tymianek zaparz w małej ilości wody. Po godzinie przelej do atomizera i dodaj sok z cytryny. Wymieszaj. Preparatem możesz spryskać zarówno siebie, jak i swojego psa lub kota.
Polecany artykuł:
Domowe sposoby na kleszcze - olejki eteryczne
Kleszcze nie lubią niektórych zapachów, dlatego przed wyjściem do lasu warto użyć jednego z olejków: goździkowego, cytronelowego, olejek z drzewa herbacianego, tymiankowego, szałwiowego, z trawy cytrynowej, z mięty pieprzowej, ze słodkich migdałów, paczulowego.
Przed użyciem olejków należy je rozcieńczyć. Wystarczy, że 5 kropli wybranego olejku wymieszasz z 50 ml oleju roślinnego (np. z nasion winogron). Wyjątek stanowi olejek z drzewa herbacianego, który można aplikować na skórę bezpośrednio z buteleczki.
Domowe sposoby na kleszcze - piwo
Niektórzy przekonują, że witaminy z grupy B zmieniają skład naszego potu, a to w pewnym stopniu odstrasza kleszcze. Dobrym jej źródłem jest m.in. piwo.
Jeśli nie jesteś fanem piwa, możesz również sięgnąć po kaszę, orzechy, pestki, fasolę czy wątróbkę i szpinak, gdyż to również produkty bogate w witaminę B.
Z produktów żywnościowych warto zwrócić uwagę na czosnek. Jego intensywna woń zmiesza się z zapachem naszego potu i skutecznie zniechęci kleszcze do kontaktu z nami.
Domowe sposoby na kleszcze - maści rozgrzewające
Maści rozgrzewające zazwyczaj w swoim składzie mają olejek eukaliptusowy, rozmarynowy, balsam peruwiański i kamforę, które skutecznie odstraszają kleszcze. Pod wpływem ciepła zapach olejków jest jeszcze bardziej intensywny, co skutecznie zniechęca kleszcze do ukłucia.
Czytaj też: Jak usunąć kleszcza krok po kroku
Porady eksperta