Cytryniec chiński - właściwości lecznicze i działanie
Cytryniec chiński to roślina, której właściwości i lecznicze działanie wykorzystuje się od tysiącleci w medycynie naturalnej Dalekiego Wschodu. Jednak coraz częściej znajduje zastosowanie w lecznictwie innych krajów świata. Czerwone, kuliste jagody cytryńca chińskiego są znane jako środek na wątrobę, przemęczenie, a także jako afrodyzjak. Sprawdź, jakie jeszcze działanie ma cytryniec chiński i wypróbuj przepis na nalewkę z tych owoców.
Spis treści
- Cytryniec chiński na wątrobę
- Cytryniec chiński wzmocni kondycję psychiczną i fizyczną
- Cytryniec chiński na serce
- Cytryniec chiński normalizuje poziom cholesterolu i cukru we krwi
- Cytryniec chiński jako afrodyzjak
- Cytryniec chiński - zastosowanie w kuchni i kosmetyce
Cytryniec chiński to roślina, której właściwości i lecznicze działanie wykorzystuje się od tysiącleci. Opis rośliny oraz otrzymywanych z niej surowców został zamieszczony już w pierwszej farmakopei chińskiej z roku 250 p.n.e., a w medycynie chińskiej owoce cytryńca są wykorzystywane od ponad 2000 lat p.n.e.¹
W medycynie naturalnej zastosowanie znalazły nasiona oraz dojrzałe czerwone, kuliste jagody o soczystym miąższu i cytrynowym zapachu, które po wysuszeniu mają barwę bladoczerwoną i wyglądem przypominają pieprz.
Nazwa chińska rośliny oznacza owoc pięciu smaków, ponieważ słodki i kwaśny smak występują w skórce i miąższu, a cierpki, gorzki i słony w nasionach.
Cytryniec chiński na wątrobę
W cytryńcu chińskim znaleziono substancje o nazwie lignany, które działają ochronnie na wątrobę, zapobiegania jej uszkodzeniom i przyspiesza regenerację, m.in. w przebiegu wirusowego zapalenia wątroby i stanów zapalnych wątroby wywołanych czynnikami chemicznymi. Lignany działają ochronnie na wątrobę dlatego, że aktywują enzymy w komórkach wątroby, które produkują glutation – najmocniejszą substancję antyoksydacyjną. Poza tym ligniany niszczą substancje chemiczne, które przyczyniają się do powstania stanów zapalnych w różnych komórkach organizmu człowieka.
Z badań wynika, że wyciąg otrzymany z owoców cytryńca obniża w surowicy krwi zwierząt doświadczalnych podwyższony (działaniem czynników chemicznych) poziom transaminazy glutaminowo-alaninowej (SGPT) oraz, że wydzielone z wyciągu lignany (schizandrole i schizandryny) zatrzymują postępującą martwicę hepatocytów (komórek wątroby). W rezultacie szeroko zakrojonych badań farmakologicznych oraz klinicznych z wyciągami oraz wyizolowanymi z nich związkami, preparaty z cytryńca wprowadzono w Chinach do leczenia wirusowych zapaleń wątroby.²
Cytryniec chiński wzmocni kondycję psychiczną i fizyczną
Cytryniec chiński pomoże w stanach zmęczenia fizycznego i psychicznego, osłabienia, rozdrażnienia i niepokoju. Cytryniec - podobnie jak żeń-szeń - wspomaga łagodzenie stanów przemęczenia, poprawia kondycję psychiczną i fizyczną. Za takie działanie cytryńca odpowiedzialne są lignany, które stymulują centralny układ nerwowy, przyczyniając się do poprawy sprawności fizycznej i umysłowej.
Poza tym cytryniec chiński pomaga budować siłę i wytrzymałość mięśniową, a u sportowców podnosi wydolność organizmu, nie będąc zaliczanym do środków dopingujących.³
Cytryniec chiński - przepis na nalewkę
Składniki: 2 szklanki owoców cytryńca chińskiego, 0,5 l spirytusu 96 proc., 0,5 l wódki, 0,5 l miodu.
Sposób przygotowania: owoce opłucz, dobrze osącz, zalej alkoholem. Postaw w ciepłym, ciemnym miejscu. Po 2 tygodniach zlej alkohol. Owoce wyciśnij, do soku dodaj płynny miód (chwilę podgrzewaj go w kąpieli wodnej). Połącz z alkoholem i odstaw na tydzień. Przefiltruj kilka razy, rozlej do butelek. Nalewka powinna dojrzewać ok. pół roku.
Cytryniec chiński na serce
Współczesna fitoterapia poleca stosowanie cytryńca chińskiego osobom, które mają problemy zdrowotne z sercem. W Chinach owoce cytryńca stanowią składnik preparatu „Shengmai San”, stosowanego w chorobie wieńcowej serca, w Korei są wykorzystywane od dawna w leczeniu objawów sercowo-naczyniowych związanych głównie z okresem menopauzalnym.¹
Cytryniec chiński normalizuje poziom cholesterolu i cukru we krwi
Cytryniec chiński reguluje poziom cukru oraz obniża wysoki poziom cholesterolu. Poza tym działa przeciwkrwotocznie, przeciwalergicznie, hamuje rozwój bakterii, m.in. gronkowca złocistego, pałeczki ropy błękitnej i pałeczki duru brzusznego.
Cytryniec chiński jako afrodyzjak
Cytryniec wspomaga aktywność seksualną u mężczyzn i kobiet, działa jak afrodyzjak. Można go stosować w celu poprawy aktywności seksualnej, aby zwiększyć pożądanie.
Cytryniec chiński - zastosowanie w kuchni i kosmetyce
Owoce cytryńca chińskiego można spożywać suszone, robić z nich nalewki, soki, dżemy. Sok z owoców cytryńca chińskiego wzbogaca aromat herbaty i wina.
Cytryniec chiński znalazł zastosowanie także w kosmetyce. Olejek eteryczny pozyskiwany z kory tej rośliny jest wykorzystywany w przemyśle perfumeryjnym. Z kolei wyciągi z owoców mają działanie przeciwzapalne, ujędrniające, zmiękczające naskórek i regeneracyjne, dlatego na bazie cytryńca wytwarza się kremy.
Cytryniec chiński - przeciwwskazania i skutki uboczne
Owoce cytryńca są bezpieczne i dobrze tolerowane przez ludzi i nie wykazują efektów ubocznych. Nie powinny ich jednak spożywać osoby będące w stanie nadpobudliwości nerwowej, zmagające się z bezsennością, nadciśnieniem tętniczym oraz z zaburzeniami pracy serca. Według niektórych źródeł przeciwwskazaniem może być także ciąża.
Porady eksperta