CIĄŻA - zioła pomogą na dolegliwości ciążowe

2008-01-10 9:51

Zioła są zalecane szczególnie przy walce z dolegliwościami, które niekoniecznie wymagają interwencji lekarza, ale utrudniają normalne funkcjonowanie. W ciąży sięgaj po zioła, gdy dolegliwości nie dają spokoju, a nie chcesz fundować sobie i maleństwu dawki chemii.

CIĄŻA - zioła pomogą na dolegliwości ciążowe
Autor: thinkstockphotos.com

Oczekiwanie na narodzenie dziecka powinno być okresem szczególnej dbałości o zdrowie – to ważne i dla mamy, i dla maluszka. Najlepiej unikać wtedy przyjmowania jakichkolwiek leków, ale nie zawsze jest to możliwe. Warto zastąpić typowe leki – ziołami. Działają zazwyczaj mniej radykalnie niż inne środki, a objawy niepożądane, które mogą wywoływać, są znacznie słabsze. Zioła stosuje się szczególnie przy dolegliwościach, które niekoniecznie wymagają interwencji lekarza, jednak utrudniają normalne funkcjonowanie. Leki ziołowe można stosować w ciąży nawet przy tak poważnych problemach, jak zagrażające poronienie, nadciśnienie czy też przy problemach pojawiających się w trakcie porodu. Jednak w takich sytuacjach może je zalecić jedynie lekarz.

Dolegliwości w ciąży

Zgaga

Na zgagę przyda się napar z ziela wiązówki błotnej (działa przeciwkwasowo), zimny wywar z korzenia prawoślazu lekarskiego, a także wywar z korzenia lukrecji.

Nudności

Są jedną z najwcześniej odczuwanych dolegliwości podczas ciąży. Przydatne są wtedy zioła wspomagające trawienie (w tym działanie wątroby), relaksujące, a także uspokajające. Pomocny będzie napar z rumianku lekarskiego oraz lucerny siewnej. Znakomitym środkiem przeciw nudnościom jest także korzeń imbiru, dostępny w prawie każdym sklepie warzywnym (doskonały dodatek do sałatek), także kandyzowany – można go podjadać jak cukierki.

Niepokój, bezsenność

Można sięgnąć po napar z kozłka lekarskiego lub melisy lekarskiej (łyżeczka na szklankę wrzątku – najlepiej wypić przed snem). Pomaga także ziele męczennicy (łac. Passiflora incarnata), dostępne w każdej aptece w postaci wyciągów. Rzadziej spotykana, aczkolwiek niezwykle skuteczna jest tarcznica bocznokwiatowa. Można również zastosować przed snem olejki aromatyczne z lawendy i rozmarynu, dodając je do kąpieli lub skrapiając nimi poduszkę.

Bóle pleców

Można tu zastosować kąpiele z olejkami aromatycznymi – dodajemy do wanny 5–6 kropli olejku lawendowego lub rozmarynowego. Podobnie pomagają masaże z użyciem olejku rumiankowego lub z dodatkiem geranium.

Kurcze mięśni

Przy kurczach mięśni zażywamy wywar z kory kaliny koralowej, która ma działanie rozkurczowe. Pomocny jest też napar z wiązówki błotnej, skrzypu polnego i głogu.

Ważne

Wyciąg, napar, odwar, wywar

Zioła przyjmujesz w różnych postaciach, zależnie od wykorzystywanej części rośliny (korzeń, ziele), oraz dostępności gotowych produktów w handlu. Jeśli chodzi o postaci gotowe, mogą to być nalewki, soki lub wyciągi stabilizowane etanolem. Gdy masz do dyspozycji suszony surowiec, przygotowujesz napar lub odwar w przypadku liści i kwiatów, a wywar z korzenia albo kory. Aby uzyskać napar, zalewasz łyżeczkę surowca szklanką wrzątku i odstawiasz na kilka minut. Można przygotować większą jego ilość w termosie. Odwar powstaje, gdy zioła zalejesz wrzątkiem i krótko gotujesz. Wywar natomiast otrzymujesz, zalewając łyżeczkę ziół zimną wodą i doprowadzając do wrzenia, a następnie gotując na małym ogniu przez około 15 minut.

Zaparcia

Dolegliwość tę leczy prawidłowa dieta (bogata w błonnik, czyli z dużą ilością warzyw, owoców i pieczywa pełnoziarnistego) wspomagana siemieniem lnianym: łyżkę stołową nasion trzeba zalać 150 ml gorącej, przegotowanej wody i odstawić na 30 minut. Namoczone siemię należy jeść 3 razy dziennie, popij ając wodą. W ciągu dnia warto popijać napar z rumianku, lucerny siewnej lub wywar z korzenia mniszka pospolitego.

Hemoroidy

Medycyna zielarska zaleca miejscowe stosowanie (w postaci przemywania lub tamponów) naparów lub wyciągów z nagietka lekarskiego, oczara wirginij skiego, arniki górskiej i żywokostu lekarskiego. Doskonały będzie krem nawilżający, w którym rozprowadzimy wyciągi z owocu kasztanowca zwyczajnego, ziela prawoślazu lekarskiego i kory oczara wirginij skiego.

Anemia

To dolegliwość, w której (oczywiście po konsultacji z lekarzem) właściwą dietę warto wspomóc ziołami takimi jak ziele pokrzywy, lucerny siewnej, mniszka pospolitego oraz korzeniem szczawiu kędzierzawego, a także świeżymi lub suszonymi owocami dzikiej róży.

Rozstępy

Dobrze jest smarować je olejem ziołowym z żywokostem, gwiazdnicą pospolitą oraz fi ołkiem wonnym. Suszone zioła (istotne jest, aby nie były świeże) zalewamy olejem roślinnym i odstawiamy w ciemnym, suchym miejscu na 2–4 tygodnie. Po tym czasie zioła odcedzamy. Olejem smarujemy rozstępy oraz miejsca, gdzie mogą się pojawić (1–2 razy dziennie).

Przed porodem

Każda mama oczekująca narodzin dziecka będzie lepiej przygotowana do porodu, jeśli będzie stosowała napar z maliny (Uwaga: w ostatnim trymestrze ciąży!) oraz olej z nasion wiesiołka dwuletniego, zawierający prekursory prostaglandyn i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Wtedy zarówno mięsień macicy będzie dobrze przygotowany do akcji skurczowej (malina), jak też szyjka macicy będzie bardziej podatna na rozciąganie (olej z wiesiołka).

miesięcznik "M jak mama"