Chelatacja w leczeniu miażdżycy

2012-12-03 16:46

Miażdżyca to prawdziwa zmora współczesnych czasów. Wcale jednak nie jesteśmy skazani na tę przewlekłą chorobę. Jednak miażdżyca tętnic nie musi nas dotknąć. Wystarczy odpowiednia dieta i aktywny tryb życia. Leczenie miażdżycy: chelatacja nowoczesna metoda.

Chelatacja w leczeniu miażdżycy
Autor: thinkstockphotos.com Leczenie miażdżycy: chelatacja nowoczesna metoda.

Aby skutecznie zapobiegać miażdżycy tętnic, warto już od młodych lat dbać o zdrowie. Przed miażdżycą chroni przede wszystkim aktywny tryb życia. Niestety, na przeszkodzie stoi obecnie dominujący model spędzania wolnego czasu. Postęp mamy też w leczeniu miażdżycy: zobacz, na czym polega chelatacja.

Czym jest miażdżyca?

Co to jest miażdżyca? Inną popularną nazwą miażdżycy jest arterioskleroza. Miażdżyca tętnic to przewlekła choroba. Objawy miażdżycy to: zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w błonie wewnętrznej i środkowej tętnic. Najbardziej zagrożona jest nią aorta, a także tętnice wieńcowe i mózgowe, rzadziej tętnice kończyn. Miażdżyca jest najczęstszą przyczyną stwardnienia tętnic. Choroba ta jest już stosunkowo dobrze rozpoznana. Wiadomo, że prowadzić do niej mogą m.in. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, niewłaściwy sposób odżywiania się, zaburzenia krzepnięcia krwi czy po prostu stres. Wiadomo też, że wpływ na nią mają bakterie z rodzaju chlamydia czy nanobakterie. Miażdżyca tętnic jest częstsza u mężczyzn i nasila się wraz z wiekiem.

Zapobieganie miażdżycy

Wiele młodych osób spędza zbyt dużo czasu przed telewizorem czy komputerem, opychając się jedzeniem z fast foodów. To prosta droga do tego, by w przyszłości nabawić się miażdżycy. Zapobieganie miażdżycy to przede wszystkim ruch, a także odpowiednia dieta (unikanie nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu). Na szczęście żyjemy w takich czasach, że możemy korzystać z dobrodziejstw innych kuchni. Przed miażdżycą uchroni nas kuchnia śródziemnomorska – lekka, ale także smaczna. Warto też skorzystać z rady Francuzów: gdy już mamy ochotę na coś tłustego do jedzenia, warto to zjeść do lampki czerwonego wina. Dobrze to zrobi naszemu sercu i tętnicom. Starsi panowie wychowani na tłustej polskiej kuchni powinni się regularnie badać, by sprawdzić czy nie grozi im miażdżyca. Z miażdżycą nie ma żartów. Może prowadzić do niedokrwienia mózgu i zmian psychicznych. Ponadto miażdżyca ułatwia występowanie pęknięć naczyń i udarów, zwłaszcza gdy towarzyszy jej nadciśnienie. Miażdżyca jest też jedną z przyczyn choroby wieńcowej. A miażdżyca aorty może prowadzić do tętniaka.

Leczenie miażdżycy: chelatacja

Leczenie miażdżycy zależy od stopnia zaawansowania choroby. Pacjentom z miażdżycą przepisuje się lekarstwa obniżające ciśnienie i krzepliwość krwi oraz zmniejszające ilość cholesterolu. W leczeniu miażdżycy stosuje się także m.in. chirurgiczne zabiegi usunięcia blaszki miażdżycowej, angioplastykę (poszerzenie tętnic i rozpłaszczenie blaszki), tzw. bajpasy (wszczepienie protez naczyniowych). Jedną z metod w profilaktyce i terapii miażdżycy jest chelatacja. Czasami tętnice są tak zatkane tzw. blaszkami miażdżycowymi, że nie pomagają ani zmiana stylu życia, ani leki w tabletkach. Wówczas pomocna w leczeniu miażdżycy może się okazać metoda, która - choć jest już u nas praktykowana od kilku lat - nie jest jeszcze zbyt powszechna. To chelatacja, polegająca na wpuszczaniu w tętnice specjalnej substancji (EDTA). Jest to syntetyczny aminokwas, który łącząc się w krwiobiegu z substancjami tworzącymi blaszki miażdżycowe, rozpuszcza je, a tym samym oczyszcza ze złogów zatkane tętnice. Rozpuszczone w ten sposób związki są jako zbędne wydzielane przez nerki wraz z innymi płynami ustrojowymi. I można powiedzieć - po kłopocie. Jedynym utrudnieniem jest to, że zabieg chelatacji (nazwa pochodzi od greckiego słowa "chele", czyli kleszcze, a chodzi o coś w rodzaju odkleszczania blaszki miażdżycowej) przeprowadza się poprzez wlew kroplówkowy do żyły. W tym czasie jednak można słuchać muzyki, rozmawiać, czytać czy nawet pracować przy komputerze. W Stanach Zjednoczonych, gdzie chelatację przeprowadza się od ponad 50 lat, jest ona stosowana w wielu chorobach cywilizacyjnych, głównie w tych przypadkach, gdzie istnieje zagrożenie wysokim cholesterolem.