Amla (agrest indyjski) - właściwości, zastosowanie, dawkowanie
Amla (agrest indyjski) to owoce, które najbardziej są znane jako suplement na odchudzanie. Jednak amla ma inne właściwości leczniczych. Alma od dawna znajduje zastosowanie jako środek na poprawę trawienia, oczyszczenie organizmu z toksyn, wzmocnienie serca. Amla znalazła zastosowanie także w kosmetyce - olejek z amli wzmaga porost włosów, poprawia ich kondycję, zapobiega siwieniu włosów. Jakie jeszcze działanie ma amla (agrest indyjski)? Jak go dawkować? Gdzie go kupić i jaka jest cena?
Spis treści
- Amla (agrest indyjski) na odchudzanie
- Amla (agrest indyjski) obniża poziom cukru we krwi
- Amla (agrest indyjski) obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi
- Amla (agrest indyjski) chroni wątrobę
- Amla (agrest indyjski) skarbnicą witaminy C
- Amla (agrest indyjski) na włosy
- Amla (agrest indyjski) - zastosowanie w kuchni
Amla (agrest indyjski, liściokwiat garbnikowy, łac. Emblica officinalis) to owoc, który dzięki swoim właściwościom leczniczym od lat znajduje zastosowanie w medycynie Indii, skąd pochodzi. W Ajurwedzie wszystkie części rośliny, nie tylko owoce, są stosowane w celach odmładzających.
W tej części świata amla jest uznawana za środek na długowieczność. Poza tym amla jest stosowana, by poprawić trawienie, oczyścić organizm z toksyn, zmniejszyć kaszel, złagodzić astmę, wzmocnić serce i oczy oraz na zaparcia i gorączkę. Amla znalazła zastosowanie także w kosmetyce - olejek z amli stymuluje wzrost włosów i poprawia ich kondycję.
Amla (agrest indyjski) na odchudzanie
Czy amla (agrest indysjki) to dobry sposób na odchudzanie? Producenci suplementów na na bazie owoców amla prześcigają się w liczbie kilogramów, które można rzekomo stracić podczas ich przyjmowania. Przekonują, że to bardzo skuteczny spalacz tłuszczu, dzięki któremu można schudnąć 10 kg w 30 dni. Jak jest naprawdę?
Mimo że amla nie jest "spalaczem tłuszczu" i nie pozwala szybko stracić wagi, warto włączyć ją do diety odchudzającej.
Wiadomo, że wyciąg z owoców amli normalizuje poziom cukru we krwi, co jest bardzo ważne w procesie odchudzania. Gdy poziom cukru we krwi gwałtownie wzrasta, nagłe wyrzuty insuliny natychmiast usuwają go z krwiobiegu (dzieje się tak, gdy jemy np. słodycze). W konsekwencji nie ma go w tkance mózgowej, dla której jest "paliwem".
Gdy mózg jest pozbawiony źródła energii, daje sygnał, że potrzebuje cukru, co wywołuje wilczy głód. W konsekwencji przyjmujemy więcej kalorii z pożywienia, niż potrzebuje organizm, co prowadzi do nadwagi i otyłości. Spożywanie amli obniża poziom cukru we krwi, a tym samym zapobiega napadom wilczego głodu, a co za tym idzie - nadwadze i otyłości.
Amla (agrest indyjski) obniża poziom cukru we krwi
Do takich wniosków doszli pakistańscy uczeni z University of Sargodha. Osoby chore na cukrzycę typu 2, które wzięły udział w eksperymencie, podzielono na 2 grupy.
Pierwsza otrzymywała lek stosowany w leczeniu cukrzycy (glibenklamid), druga - amlę w proszku (1, 2 lub 3 g rozpuszczone w 30 ml wody, codziennie rano i wieczorem). Wyniki badania wskazują na istotny spadek stężenia glukozy we krwi po posiłku na czczo i w okresie 2 godzin po posiłku zarówno u osób przyjmujących amlę, jak i lek.4
Amla (agrest indyjski) - gdzie kupić? Jaka jest cena?
W Polsce owoce amli są dostępne w postaci proszku, soku lub olejku. Za 50 g proszku trzeba zapłacić ok. 35 zł. Z kolei sok (650 ml) kosztuje ok. 50 zł i jest trudniej dostępny (najczęściej trzeba go sprowadzać z zagranicy). Do pielęgnacji włosów stosuje się olejek amla (cena za 200 ml to ok. 20 zł).
Amla (agrest indyjski) obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi
Dzięki sporej zawartości witaminy C owoce amli mają wiele właściwości zdrowotnych - wzmacniają układ odpornościowy, kości i stawy, a także wspierają układ krążenia. Witamina C uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne, co zapobiega łatwemu tworzeniu się sińców, krwotokom czy krwawieniom dziąseł. Obniżają także poziom cholesterolu i ciśnienie tętnicze krwi.
Naukowcy z University of Delhi (Indie)³ zbadali poziom całkowitego cholesterolu w surowicy i jego frakcji lipoproteinowych w wyniku spożywania surowych owoców agrestu indyjskiego. W 28-dniowym eksperymencie wzięli udział mężczyźni w wieku 35-55 lat.
Część z nim miała cholesterol w normie, część hipercholesterolemię (zwiększone stężenie cholesterolu w osoczu). Zarówno u pacjentów z normą, jak i hipercholesterolemią obserwowano obniżenie poziomu cholesterolu.
Dwa tygodnie po wycofaniu agrestu indyjskiego z diety całkowite stężenie cholesterolu w surowicy u osób z hipercholesterolemią znacznie wzrosło do początkowych poziomów.
Inne nazwy amli to agrest indyjski, liściokwiat garbnikowy, amalaka, amlabaum, dhatri.
Potwierdzają to inni indyjscy naukowcy z Baroda Medical College, którzy przeprowadzili badanie z udziałem 60 osób wieku 35-65 lat chorych na hipercholesterolemię typu II w celu porównania skuteczności owoców amli ze statynami - lekami pomagającymi normalizować stężenie cholesterolu we krwi.
Spośród 60 pacjentów 40 leczono kapsułką zawierającą wyciąg z owoców amli (500 mg, na dobę przez 42 dni), a 20 pacjentów otrzymywało simwastatynę (lek z grupy statyn) w kapsułce (20 mg, na dobę przez 42 dni).
Leczenie kapsułkami zawierającymi ekstrakt z owoców amli spowodowało znaczne zmniejszenie stężenia TC - cholesterolu całkowitego - "złego" cholesterolu LDL, triglicerydów i lipoproteiny bardzo małej gęstości (VLDL) oraz znaczne zwiększenie stężenia dobrego" cholesterolu HDL.
Leczenie simwastatyną dało te same efekty. Obie metody leczenia doprowadziły także do znacznego obniżenia ciśnienia krwi, jednak ten korzystny efekt był bardziej widoczny u pacjentów otrzymujących ekstrakt z owoców amli.
W świetle powyższych wyników sugeruje się, że amla ma znaczące działanie hipolipidemiczne (zmniejszające poziom cholesterolu i triglicerydów), a także obniża ciśnienie krwi.
Badacze są zdania, że dodanie owoców amli do obecnie dostępnej terapii hipolipidemicznej zapewniłoby znaczną ochronę przed miażdżycą tętnic i chorobą wieńcową. Można by także obniżyć dawkę syntetycznych leków, a tym samym zmniejszyć skutki uboczne środków hipolipidemicznych.
Polecany artykuł:
Amla (agrest indyjski) - przeciwwskazania
- kobiety w ciąży i karmiące piersią - ze względu na brak wystarczających badań prowadzonych z udziałem tej grupy osób
- zaburzenia krzepnięcia krwi - agrest indyjski może zwiększyć ryzyko krwawienia u niektórych osób
- pacjenci przed operacjami - agrest indyjski może zwiększać ryzyko wystąpienia krwawienia podczas i po operacji. Należy zaprzestać spożywania agrestu indyjskiego co najmniej 2 tygodnie przed zaplanowaną operacją
Amla (agrest indyjski) chroni wątrobę
Chińscy i tajwańscy naukowcy z National Chung Hsing University i Taipei Medical University5 wykazali, że owoce amli działają ochronnie na wątrobę i mogą być pomocne w przypadku niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby. To choroba spowodowana nadmiernym gromadzeniem się tłuszczu w wątrobie.
Z czasem, jego zbyt duża ilość może prowadzić do zapalenia, uszkodzeń, a ostatecznie do zwłóknienia lub zbliznowacenia tkanki. Konsekwencją może być marskość wątroby.
W eksperymencie użyto wodnego ekstraktu z owoców amli, których działanie przebadano na wątrobach szczurów będących na wysokotłuszczowej diecie.
Badania wykazały, że ekstrakt może znacznie zmniejszyć masę ciała (ogranicza ilość tkanki tłuszczowej trzewnej), zwiększyć aktywność enzymów antyoksydacyjnych i poprawić stan stłuszczonej wątroby.
Amla (agrest indyjski) skarbnicą witaminy C
Prozdrowotne działanie owoców amla związane jest z wysoką zawartością witaminy C, jednak różne źródła podają różne dane na ten temat.
Naukowcy z All India Institute of Medical Sciences¹ postanowili zbadać zawartość kwasu askorbinowego w agreście indyjskim. Okazuje się, że w 100 g świeżych owoców znajduje się 600 mg tej drogocennej witaminy.
Owoce wyglądem przypominają agrest – są niewielkie, jędrne i zielone. Niektóre źródła podają, że amla równoważy pięć smaków – kwaśny, słodki, ostry, gorzki i cierpki.
Zatem owoce amli zawierają ponad 10 razy więcej witaminy C niż słynące z niej cytrusy - pomarańcze, cytryny czy pomelo.
Jednocześnie owoce amla znajdują się w czołówce produktów najbogatszych w kwas askorbinowy - zaraz po aceroli (od 1000 do 4500 mg/100 g) i camu camu (wg różnych źródeł 1230 mg - 2061 mg/100 g). Z naszych rodzimych owoców dorównać jej może tylko dzika róża (250-800 mg/100 g).
Jednak w Polsce nie można kupić świeżych owoców amli - są zbyt delikatne, by przetrwały transport. W naszym kraju można dostać amlę w postaci soku czy proszku. Jak podają producenci na opakowaniu, w 15 ml soku z amli można znaleźć 190 mg kwasu askorbinowego.
Oznacza to, że szklanka soku, czyli 250 ml, dostarcza 3166 mg witaminy C, a tym samym pokrywa ponad 300 proc. dziennego zapotrzebowania na nią. Z kolei 1/2 łyżeczki (2,38 g) amli w proszku pokrywa 26 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę C.
Polecany artykuł:
Amla (agrest indyjski) na włosy
Owoc amli w postaci proszku, maceratu lub naparu stosowany jest powszechnie przez kobiety w Indiach jako środek pielęgnujący oraz wzmacniający włosy i skórę.
Jego owoc dodaje włosom blasku i grubości, zmiękcza je, pogłębia i ożywia naturalny kolor, jednocześnie opóźniając przedwczesne siwienie włosów.
Wmasowany w skórę głowy wzmacnia cebulki włosów, przyspiesza porost oraz działa przeciwłupieżowo i przeciwzapalnie. Dzięki wysokiej zawartości tanin zmniejsza również przetłuszczanie się włosów.7
Amla (agrest indyjski) - zastosowanie w kuchni
Owoce amla są składnikiem chyawanprash. To mieszanka ponad 40 ziół oraz klarownego masła, oleju sezamowego, cukru trzcinowego i miodu w postaci dżemu, przygotowana według ajuwedyjskiej receptury. Chyawanprash charakteryzuje się korzystnym działaniem utrzymującym młodość, wigor i witalność.
Maharashtra (jeden ze stanów w Indiach) jest jednym z największych producentów i dostawców agrestu indyjskiego. W tym regionie owoce są często marynowane solą, olejem i przyprawami.
W innym stanie Indii - Andhra Pradesh - przygotowuje się dal z soczewicy z dodatkiem amli oraz dania o nazwie amle ka murabbah - to namoczone w syropie cukrowym owoce, które zostawia się do momentu kandyzowania.
Bibliografia:
1. Vitamin C Rich Fruits Can Prevent Heart Disease, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3689326/
2. www.usda.gov
3. Amla (Emblica officinalisGaertn.) prevents dyslipidaemia and oxidative stress in the ageing process
4. Effect of Amla fruit (Emblica officinalis Gaertn.) on blood glucose and lipid profile of normal subjects and type 2 diabetic patients, "nternational Jour nal of Food Sciences and Nutrition" 2011,
5. Effect of the Indian gooseberry (amla) on serum cholesterol levels in men aged 35-55 years, www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3250870
6. The hepatoprotective effect of Phyllanthus emblica L. fruit on high fat diet-induced non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) in SD rats, www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28128372
7. A. Kosmetyki naturalne. Astrum, Wrocław 1994