Akwamaryn - dodaje odwagi i oczyszcza
Akwamaryn to zielono-niebieski kamień dla odważnych osób, które nie boją się wypowiadać swojego zdania, nawet najbardziej kontrowersyjnego. To również kamień, który pomaga osobom cierpiącym na różnego rodzaju alergie i który oczyszcza ciało oraz umysł. W jakich innych dolegliwościach sięgać po akwamaryn?
Spis treści
Akwamaryn nazwę zawdzięcza swojej barwie w odcieniu morskiej wody - po łacinie "aqua marine".
Najczęściej spotykane są akwamaryny ciemnozielone lub zielono-niebieskie, jednak najcenniejsze są kamienie błękitne, które kolor zawdzięczają zawartości żelaza.
Akwamaryn jest dość kruchym kamieniem szlachetnym z grupy beryli (zielone beryle to szmaragdy) i występuje w Brazylii, USA, na Madagaskarze, w Australii, Rosji, Afryce (np. w Zimbabwe), Indiach, ale i w Chinach czy w polskich Karkonoszach.
Akwamaryn dla nieśmiałych
Akwamaryny były doceniane już w starożytności. Wówczas uważano je za kamienie odwagi - przydawały tej cechy ludziom nieśmiałym, którym brakowało asertywności, pewności siebie i umiejętności postępowania zgodnie z własnymi poglądami.
Przy okazji odbierania lęku, kamień ten wyzwalał miłość, dlatego traktowano go jako talizman dla małżonków i kochanków.
Takie właściwości przypisywano akwamarynom ze względu na pozytywną energię w nich zgromadzoną. Zdaniem osób wierzących w moc kamieni, energia ta wpływała na umiejętności komunikacyjne człowieka noszącego akwamaryn i poprawiała jego wizerunek we własnych oczach. Pomagała ludziom w odnajdywaniu sensu życia i działań, w dążeniu do celu, który miał przynieść im radość i upragnione szczęście.
Noszenie biżuterii z akwamarynem zalecano również osobom, które czuły się zmęczone obowiązkami i odpowiedzialnością oraz władzą.
Do dziś litoterapeuci polecają go osobom narażonym na silny stres w pracy i dźwigających na swoich barkach odpowiedzialność za firmę i innych ludzi.
Energia akwamarynu pomaga również w słownych wypowiedziach i w prowadzeniu zebrań osobom nieśmiałym na wysokich stanowiskach.
Sprzyja doprowadzaniu do końca zadań i projektów: zdaniem specjalistów od ezoteryki rozjaśnia bowiem umysł, daje cierpliwość, rozluźnia i łagodzi nerwy.
Jako kamień o właściwościach oczyszczających, uwalnia umysł ze złych myśli, pozostawiając jedynie te, potrzebne, dlatego wyostrza intelekt i postrzeganie. Pomaga odnaleźć równowagę i harmonię w życiu.
Przed wiekami akwamaryny były amuletami żeglarzy - ze względu na ich barwę przypisywano im morskie pochodzenie, dlatego aby zapewnić sobie pomyślność morskich bóstw nosili go przy sobie żeglarze i rybacy. Miał przynosić szczęście i bezpieczeństwo również osobom podróżującym drogą morską.
Akwamaryn na oczyszczenie
W medycynie niekonwencjonalnej akwamaryn uważany jest za kamień, który oczyszcza ciało i ducha, dlatego jest często stosowany przy stanach zapalnych organizmu, infekcjach dróg oddechowych.
Wzmacnia działanie organów odpowiadających za oczyszczanie organizmu - wątroby czy nerek.
Wykorzystywany jest w leczeniu zaburzeń na tle depresyjnym, ale również stresu, przy schorzeniach alergicznych: łzawieniach oczu, w katarze siennym, w alergiach skórnych objawiających się egzemą.
Zwolennicy metod alternatywna do medycyny opartej na EBM widzą w nim również lek na bóle głowy, chorobę wieńcową i choroby reumatyczne.
Wpływa też ponoć na gospodarkę hormonalną, dlatego jest pomocny w leczeniu chorób tarczycy i regulowaniu poziomu hormonu wzrostu.
Aby korzystać z właściwości leczniczych akwamarynu, warto nosić go w formie biżuterii. Kamień ten można myć pod bieżąca wodą i naświetlać promieniami słonecznymi, aby odzyskał energię i nabrał blasku.
Przeczytaj też o właściwościach innych kamieni:
- Perły
- Fluoryt
- Kamień księżycowy
- Selenit
- Chryzokola
- Tygrysie oko
- Agat
- Kwarc różowy
- Hematyt
- Awenturyn
- Jaspis
- Kocie oko
- Koral
- Kryształ górski
- Cytryn
- Karneol
- Krzemień i krzemień pasiasty
Pamiętaj, że sposoby proponowane przez zwolenników metod niekonwencjonalnych nie mają potwierdzenia w badaniach naukowych i nie są zgodne z EBM. Zanim zaczniesz je stosować, skonsultuj się ze swoim lekarzem.
Porady eksperta
Polecany artykuł:
Polecany artykuł: