5 najlepszych ziół na wzdęcia. Zastosuj je w odpowiednim momencie
Myśl o jelitowych gazach, nim zaczniesz biesiadować, a może uda ci się ograniczyć kłopoty. Kiedy już rozsadza ci brzuch i trudno opanować cuchnące bąki, niełatwo nad sytuacją zapanować. Wykorzystaj moc ziół i przypraw. Niewielki dodatek ma naprawdę spory wpływ na wzdęcia i ich konsekwencje.
Najskuteczniejszym sposobem na wzdęcia jest zapobieganie im: unikanie wzdymających dań i troska o prawidłowy proces trawienia. Jeśli już jednak musisz zjeść coś ciężkostrawnego, sięgnij po ziołowe przyprawy, które pomogą twojemu układowi pokarmowemu z takimi daniami się uporać. Możesz też sobie pomóc ziołowymi herbatkami - sprawdzą się do popijania podczas posiłku i po jego spożyciu.
Skąd się biorą gazy w jelitach i dlaczego pierdzimy?
Gdy jesz, mówisz czy palisz papierosy, łykasz powietrze, a wraz z nim głównie tlen i azot. W twoim jelicie grubym bakterie produkują kolejne gazy: dwutlenek węgla, metan i wodór.
Większość gazów jest bezwonna,ale podczas procesów fermentacyjnych związanych z aktywnością bakterii wydziela się jeszcze siarkowodór i inne związki siarkowe. To one odpowiadają za przykry zapach bąków.
Na ich ilość znacząco wpływa choćby nasza dieta. Produkcję gazów wzmagają produkty tłuste, ciężkostrawne, smażone. Wśród produktów, które należą do gazowych liderów, na pewno warto wymienić warzywa kapustne, rośliny strączkowe, cebulę, buraki, kalarepę, surowe owoce, orzechy, kasze i pieczywo gruboziarniste.
Niektóre z nich to elementy zdrowej diety, więc nim pomyślisz o ich eliminacji z jadłospisu, najpierw upewnij się, że faktycznie tak na ciebie działają. To jednak sprawa indywidualna.
5 najlepszych przypraw i dodatków ziołowych do potraw
Na etapie planowania posiłków już warto pomyśleć o jelitowych gazach. By usprawnić proces trawienia i w efekcie zmniejszyć produkcję bąków, do dań warto dodać:
- imbir,
- majeranek,
- kminek,
- miętę,
- owoce jałowca.
Te zioła działają również rozkurczowo, więc nie tylko zmniejszają produkcję gazów, ale też ułatwiają ich odprowadzenie. Unikniesz nieprzyjemnych, czasem bardzo bolesnych, wzdęć.
Najlepsze zioła na herbatkę przeciw wzdęciom
Na pewno pomocna może się okazać herbatka miętowa czy imbirowa. Popularne są też mieszanki ziołowe, które działają zespołowo i niejednokrotnie skutecznie. Można je przygotować samodzielnie, ale też kupić gotowe. Pamiętaj jednak, żeby pochodziły ze sprawdzonego źródła.
W herbatkach na wzdęcia często znajdziesz kminek, miętę i koper włoski. Wspomagają układ pokarmowy, działają rozkurczowo. Ceniony jest też rumianek, który pomaga się odprężyć i przywraca prawidłową perystaltykę jelit. Lubisz anyż? Podobno z jego pomocą szybciej wydalisz gazy.