Żele i maści na bóle mięśni i stawów
Maści czy żele na bóle mięśni i stawów, po które sięgamy w razie kontuzji, przetrenowanych mięśni czy dokuczliwego bólu spowodowanego stanem zapalnym, mają swoje zalety. Większość jest dostępna bez recepty. Jak je stosować, by były skuteczne?
Spis treści
- Żele i maści na bóle mięśni i stawów - niezawodne NLPZ
- Żele i maści na bóle mięśni i stawów - substancje naturalne
- Żele i maści na bóle mięśni i stawów - koniecznie przeczytaj ulotkę
- Żele i maści na bóle mięśni i stawów - kiedy zasięgnąć rady lekarza
Choć efekt terapeutyczny maści czy żelu jest nieco słabszy niż leków doustnych, to specyfik taki ma niewątpliwą zaletę: działa od razu, bezpośrednio w chorym miejscu, omija układ pokarmowy i nie obciąża wątroby i nerek. Może być z powodzeniem stosowany przy mniej intensywnych bólach mięśni, więzadeł, ścięgien czy stawów, w leczeniu pourazowych stanów zapalnych, w łagodzeniu bólu o podłożu zwyrodnieniowym i reumatycznym.
Żele i maści na bóle mięśni i stawów - niezawodne NLPZ
Wśród stosowanych miejscowo środków przeciwbólowych prym wiodą żele, maści i płyny (w aerozolu) zawierające niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), a także salicylany.
Substancje te wchłaniają się przez naskórek, przenikają do naczyń krwionośnych skóry właściwej i z krwią transportowane są do chorych tkanek, blokując w nich działanie prostaglandyn nasilających stany zapalne i czucie bólu.
Większość NLPZ tylko w nieznacznym stopniu przenika do krążenia ogólnego, dlatego są dość bezpieczne, jeśli chodzi o interakcje z innymi lekami.
Żele i maści na bóle mięśni i stawów - substancje naturalne
W łagodzeniu bólu pomocne są także substancje pochodzenia naturalnego. Stosowane są często dodatkowo w preparatach zawierających NLPZ, jak i w specjalistycznych maściach o wyłącznie naturalnym składzie.
Są to np. działający chłodząco i znieczulająco mentol, jad żmii rozluźniający napięte mięśnie i łagodzący skurcze, niwelujący obrzęki wyciąg z kasztanowca, rozgrzewające olejki: olejek sosnowy i terpentynowy czy wyciąg z arniki górskiej o właściwościach rozgrzewających i przeciwbólowych.
W plastrach rozgrzewających stosuje się często sproszkowane żelazo, wodę, sól sodową i węgiel drzewny. Skuteczną substancją rozgrzewającą jest także kapsaicyna, uzyskiwana z papryki chili.
Różne odmiany popularnej maści końskiej, stosowanej m.in. na bóle mięśni i stawów, zawierają wyłącznie wyciągi roślinne, m.in. z: winorośli, kasztanowca, melisy, rumianku, eukaliptusa, jemioły, chmielu, kozłka lekarskiego, sosny, tymianku, krwawnika, jałowca.
Żele i maści na bóle mięśni i stawów - koniecznie przeczytaj ulotkę
Zwróć szczególną uwagę na przeciwwskazania i możliwość reakcji uczuleniowych. Aby osiągnąć spodziewany efekt i nie zaszkodzić sobie, trzeba tak samo skrupulatnie przestrzegać częstotliwości zastosowania i dawkowania, jak w przypadku leków doustnych.
Nie wolno przekraczać zalecanej dawki ani smarować dużych powierzchni skóry, gdyż może to wywołać niepożądane działania uboczne spowodowane np. przeniknięciem preparatu do krążenia ogólnego. Preparatów tych nie wolno stosować na uszkodzoną skórę, należy chronić błony śluzowe i oczy, a po aplikacji umyć ręce (chyba że to właśnie dłonie leczymy).
Niektóre składniki, np. ketoprofen, wyciąg z dziurawca, mogą powodować reakcję fotoalergiczną, stosując je trzeba więc chronić się przed promieniami UV.
Wielu preparatów (np. zawierających diklofenak czy naproksen) nie wolno aplikować równocześnie z opatrunkami okluzyjnymi (nieprzepuszczającymi powietrza), przy niektórych można stosować zwykłe bandaże, a przy innych – w ogóle nie należy robić opatrunków.
CZYTAJ TEŻ: Zioła fotouczulające - które zioła uczulają na słońce? [LISTA]
Żele i maści na bóle mięśni i stawów - kiedy zasięgnąć rady lekarza
Jeśli masz wątpliwości, czy lepiej zastosować preparat chłodzący czy rozgrzewający, poradź się farmaceuty. Gdy ból nie jest intensywny, sięgnij po preparat o standardowym stężeniu substancji aktywnych; przy bardziej dotkliwym możesz wybrać silniejszą wersję leku – ma zwykle w nazwie uzupełnienie „Max” albo „Forte”.
Pamiętaj też o zasadzie, by nie stosować jednocześnie kilku preparatów o podobnym składzie i działaniu i nie lekceważyć zalecanego okresu leczenia (zwykle 1-2 tygodnie). Jeżeli po tym czasie objawy nie ustąpią, nasilą się lub wystąpią nowe – idź do lekarza.
Porady eksperta