Wodorotlenek wapnia - skład, działanie, zastosowanie, wskazania
Wodorotlenek wapnia (wapno gaszone) - to nieorganiczny związek chemiczny wapnia z grupy wodorotlenków. Otrzymuje się go na skalę przemysłową w reakcji gaszenia, w urządzeniach zwanych hydratorami, w formie rozdrobnionego wapna palonego (około połowa wyprodukowanej ilości CaO), czyli reakcji tlenku wapnia z wodą w reakcji egzotermicznej.
Spis treści
- Wodorotlenek wapnia - historia
- Wodorotlenek wapnia - skład
- Wodorotlenek wapnia - działanie
- Wodorotlenek wapnia - zastosowanie
- Wodorotlenek wapnia - wskazania
- Wodorotlenek wapnia - przeciwwskazania
- Wodorotlenek wapnia - dawkowanie
- Wodorotlenek wapnia - środki ostrożności
- Wodorotlenek wapnia - działania niepożądane
- Wodorotlenek wapnia - interakcje z innymi lekami oraz chorobami
- Wodorotlenek wapnia - ciąża oraz karmienie piersią
- Wodorotlenek wapnia - przechowywanie leku
Wodorotlenek wapnia - historia
Wodorotlenek wapnia został po raz pierwszy wprowadzony do praktyki leczniczej w latach 30, XX wieku przez Herrmanna i przez wiele dekad był uznawany za „złoty standard”, w pokryciu bezpośrednim miazgi w zębach. Związek ten jest słabo rozpuszczalny w wodzie, a jego roztwór wodny nosi nazwę „woda wapienna”. Dostępny jest na rynku farmaceutycznym w postaci proszku lub ampułek z płynem.
Wodorotlenek wapnia - skład
Proszek (Biopulp: substancją czynną preparatu jest wodorotlenek wapnia; substancje pomocnicze: fosforan wapnia dwuzasadowy, tlenek magnezu, chlorek sodowy, chlorek wapnia bezwodny, chlorek potasowy, węglan sodowy bezwodny. 1g wyrobu zawiera 330 mg wodorotlenku wapnia.
Ampułka (Biodentine): substancją czynną roztworu jest chlorek wapnia, które należy wymieszać we wstrząsarce. W wyniku reakcji powstają uwodniony krzemian wapnia oraz wodorotlenek wapnia.
Wodorotlenek wapnia - działanie
Wodorotlenek wapnia ma działanie indukujące tkankę twardą poprzez uwalnianie jonów hydroksylowych, które alkalizują środowisko. Jest to proszek, który można mieszać z solą fizjologiczną na pastę. Odpowiednio dobrany skład chemiczny zapewnia szybkie wytwarzanie zębiny wtórnej i reparacyjnej.
Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz pobudzające do tworzenia zmineralizowanych barier. Wodorotlenek wapnia działa także wysuszająco, dzięki temu jest wykorzystywany podczas uporczywych wysięków zapalnych.
Przyczynia się do rozpuszczenia resztek żywej miazgi po przebytych zabiegach stomatologicznych m.in. po zabiegu ekstyrpacji w znieczuleniu (działanie przeciwbólowe) oraz rozpuszcza resztki organiczne w kanale w miejscach niedostępnych dla narzędzi.
Po wprowadzeniu wyrobu do kanału zachodzi reakcja uwalniania jonów Ca2+ i OH- Na skutek zetknięcia z miazgą zęba działa silnie alkalicznie stymulując aktywność zasadowych fosfataz. Wspomaga komórki miazgi do wytworzenia blizny zębinowej oraz pobudza odontoblasty do wytwarzania zębiny reparacyjnej.
Wodorotlenek wapnia - zastosowanie
Wodorotlenek wapnia znalazł zastosowanie do pośredniego i bezpośredniego pokrycia miazgi, jako opatrunek korzeniowy, uszczelniacz kanałowy, podkład pod wypełnienie ubytku przy pokryciu miazgi oraz opatrunek w kanale przy zapaleniu tkanek okołowierzchołkowych.
Polecany artykuł:
Wodorotlenek wapnia - wskazania
Zaleca się stosowanie wodorotlenku wapnia w stomatologii do odbudowy zębiny oraz w innych przypadkach klinicznych.
Wodorotlenek wapnia - przeciwwskazania
Nie należy stosować leku w przypadku uczulenia na wodorotlenek wapnia.
Wodorotlenek wapnia - dawkowanie
Dawkę zastosowania preparatu ustala lekarz stomatolog.
Wodorotlenek wapnia - środki ostrożności
Należy zachować ostrożność podczas pracy z wyrobem. Wodorotlenek wapnia może działać drażniąco na tkanki miękkie jamy ustnej, oczy oraz skórę.
Wodorotlenek wapnia - działania niepożądane
Wodorotlenek wapnia po kontakcie ze skórą może powodować: pęcherze, zaczerwienienie oraz owrzodzenia skóry. W przypadku spożycia dużych ilości działa drażniąco na śluzówkę żołądka oraz na drogi oddechowe.
Wodorotlenek wapnia - interakcje z innymi lekami oraz chorobami
W celu uniknięcia niepożądanych dolegliwości należy poinformować lekarza stomatologa o wszystkich lekach stosowanych aktualnie lub w ostatnim czasie, a także o lekach, które pacjent zamierza stosować. Należy również poinformować lekarza o obecnym stanie zdrowia, o chorobach lub dodatkowych dolegliwościach chorobowych z jakimi się zmagamy.
Wodorotlenek wapnia - ciąża oraz karmienie piersią
Przed zastosowaniem leku, należy poinformować lekarza o ciąży lub o karmieniu piersią.
Wodorotlenek wapnia - przechowywanie leku
Lek należy przechowywać w odpowiednim miejscu, które jest niewidoczne oraz niedostępne dla dzieci. Przechowywać w suchym miejscu w temperaturze od 5°C - 25°C, w oryginalnym opakowaniu. Nie powinno się stosować leku po upływie terminu ważności znajdującego się na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.
Porady eksperta