Witamina D może przedłużać życie? Wyniki nowych badań zaskoczyły naukowców
Witamina D od kilku lat zyskuje coraz większą popularność, która wynika m.in. z rosnącej świadomości dotyczącej wpływu tej witaminy na stan zdrowia. Witamina D, jak sądzą japońscy naukowcy, może mieć jeszcze jedną istotną korzyść dla zdrowia i życia. Ale pod pewnym warunkiem. Jakim?
Witamina D może wydłużać życie?
Witamina D może sprzyjać dłuższemu życiu – twierdzą naukowcy z Japonii. Jednak jej działanie w tym zakresie nie jest oczywiste, bo kluczowa jest właściwa porcja omawianej witaminy. Jak się okazuje, w nadmiarze witamina D może seniorom szkodzić. Jak zatem dobrze dobrać proporcje, aby na zażywaniu witaminy D zyskać, a nie stracić?
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ile witaminy D potrzebują Polacy? W nowych zasadach dawkowania uwzględniono naszą specyfikę
Naturalne źródła witaminy D
Witamina D, popularna witamina słońca, zwykle musi być dodatkowo suplementowana, szczególnie w takim klimacie jak w Polsce, gdzie przez znaczną część roku nasłonecznienie jest mizerne. Oczywiście, znajdziemy witaminę D również w pożywieniu, jak mleko, oleje roślinne, jaja albo ryby, ale mimo to obserwuje się u wielu osób niedobory, jeśli próbują dostarczać witaminę D wyłącznie z pomocą diety.
ZOBACZ TEŻ: Cierpisz na tę przypadłość? To może być nietypowy objaw niedoboru witaminy D
Japońscy naukowcy odkryli sekret długowieczności?
Naukowcy z Uniwersytetu Osaka w Japonii opublikowali wyniki nowych badań. Jak ustalili, długość życia może mieć związek z poziomem witaminy D. Na razie badania przeprowadzono na rybach, ale naukowcy sądzą, że podobne korelacje można stwierdzić u innych gatunków, w tym u ludzi.
Dr Tohru Ishitani, badacz prowadzący badania nad rybą karłowatą - Nothobranchius furzeri – poinformował redakcję amerykańskiego Newsweeka o swoim odkryciu: - Leczenie witaminą D przedłużyło długość życia obu płci turkusowej ryby karłowatej, N. furzeri.
Wyniki badań przedstawiono również na łamach Science Advances. Zdaniem naukowców, „średnia długość życia została przedłużona o 7 proc. u samic i o 21 proc. u samców".
Co istotne, nadmierne dawki powodowały negatywny wpływ na długość życia, zarówno jeśli chodzi o badane ryby, jak i podczas eksperymentów na myszych. Wskazane były więc optymalne dawki, aby uzyskać korzystny efekt.
CZYTAJ TEŻ: W jakiej dawce stosować witaminę D latem? Nie jest jedna dla wszystkich
Żeby przeprowadzić badania, konieczne było usunięcie komórek rozrodczych ryb. U samic usunięcie komórek rozrodczych skróciło długość życia, zmniejszyło poziom estrogenu i zwiększyło sygnalizację insulinopodobnego czynnika wzrostu 1 (IGF-1). Natomiast u samców usunięcie komórek rozrodczych poprawiło ich zdrowie poprzez zwiększoną sygnalizację witaminy D, co skutkowało wydłużeniem życia.
Naukowcy zaskoczeni wynikami nowych badań
Dr n. med. Michael Holick, specjalista ds. badań nad witaminą D, dyrektor General Clinical Research Unit, dyrektor Bone Health Care Clinic oraz dyrektor Heliotherapy, Light, and Skin Research Center na prestiżowej uczelni - Boston University Medical Center, w rozmowie z Newsweekiem przyznał, że wyniki badań go zaskoczyły.
Jak przyznał, już wcześniej prowadzone doświadczenia na robakach (C. elegans) sugerowały możliwość wydłużenia życia za pomocą odpowiednich dawek witaminy D. Jak podkreślił, od lat zaleca się suplementację witaminą D seniorom, aby zmniejszyć ich ryzyko śmierci. Dr Michael Holick wymienił też takie zalety stosowania witaminy D jak:
- poprawianie funkcji neurokognitywnych
- zmniejszanie ryzyka zawału serca
- zmniejszenie ryzyka cukrzycy typu 2
- zmniejszenie ryzyka chorób autoimmunologicznych
Dr Holick zwrócił przy tym uwagę, że chociaż „ładowanie się” witaminą D poprzez ekspozycję na słońce może nieść wiele korzyści dla zdrowia, nie należy zapominać o dbaniu o optymalną ochronę skóry przed szkodliwym promieniowaniem.