Werbena - właściwości, zastosowanie. Możesz ją posadzić w doniczce
Werbena pospolita, nazywana także leczniczą, to roślina, która ma liczne zastosowania lecznicze. Od razu uprzedzimy, że nie powinny jej stosować kobiety w ciąży, bo powoduje skurcze macicy. Werbena ma piękny zapach i atrakcyjny wygląd, może być z powodzeniem hodowana w ogrodzie lub na balkonie.
Werbena to zioło, które jest popularne w naszym kraju. Najpowszechniejsze, stosowane w leczniczych celach są liście werbeny pospolitej lub werbeny cytrynowej. Werbena jest znana od stuleci - podobno to właśnie wyciąg z werbeny miał służyć do tamowania krwi wypływającej z ran Chrystusa. W dawnych czasach podejrzewano werbenę o magiczne właściwości - mogła wywoływać sny, odpędzać złe moce i przynosić szczęście (noszona jako amulet). Jakie naprawdę werbena ma właściwości lecznicze?
Spis treści
Na samym początku należy wspomnieć, że odmian werbeny jest dużo. W Polsce dziko rośnie werbena pospolita, nazywana także lekarską. Z kolei uprawia się najczęściej werbenę patagońską, krzaczastą, ogrodową i cytrynową. Zazwyczaj stosuje się napar z werbeny lub herbatę z jej dodatkiem - w sklepach są dostępne gotowe mieszanki, chociaż werbena jest dość łatwa w uprawie i z powodzeniem można hodować ją na ogrodzie lub balkonie.
Werbena - zastosowanie lecznicze
Werbena pospolita w przeszłości była podstawowym składnikiem eliksirów miłosnych, a także tych poprawiających pamięć i pobudzających. Przez kobiety była stosowana jako remedium na bolesne miesiączki, a matki karmiące stosowały ziele werbeny na pobudzenie laktacji.
Poza tym werbena znalazła zastosowanie jako środek napotny, przeciwzapalny, żółciopędny, przeciwzakrzepowy, przeciwgorączkowy i wykrztuśny. Uważa się, że werbena pomaga zwalczyć pasożyty, a także działa bakteriobójczo. Pomaga na bóle, także migrenowe, działa uspokajająco i wyciszająco.
Werbenę można stosować w pierwszych dniach infekcji wirusowej:
- działa napotnie,
- zmniejsza gorączkę,
- jest stosowana jako środek wykrztuśny, rozrzedza zalegającą wydzielinę,
- działa przeciwzapalnie,
- ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze.
Werbenę można także wykorzystywać przy leczeniu dolegliwości układu pokarmowego:
- usprawnia proces trawienia,
- działa wiatropędnie,
- działa żółciopędnie,
- wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn,
- pomaga w walce z kamicą żółciową i moczową,
- ogranicza namnażanie bakterii Escherichia coli,
- łagodzi nudności i wymioty,
- zapobiega zaparciom i biegunkom,
- przyspiesza wchłanianie składników pokarmowych z jedzenia,
- wspomaga wątrobę w trakcie leczenia żółtaczki,
- oczyszcza wątrobę i wspomaga jej regenerację.
Werbena jest stosowana jako remedium na dolegliwości typowo kobiecie - wywołuje miesiączkę w wypadku przedłużającego się cyklu, wspomaga laktację, ale jak już pisaliśmy - jest zabroniona w ciąży, bowiem powoduje skurcze macicy, a te mogą przyczynić się do przedwczesnego porodu.
Werbena leczy także napięcia mięśniowe oraz wynikające z nich bóle, w tym bóle brzucha.
Mniej oczywiste zastosowania werbeny to:
- Werbena - na skórę
Okłady z werbeny można stosować na trudno gojące się rany, obrzęki oraz wysypki skórne. W tym celu stosuje się napar z werbeny, w którym moczy się gazę i następnie przykłada do skóry. Okłady z werbeny sprawiają, że skóra nie jest napięta, pacjenci odczuwają wyraźną ulgę.
- Werbena - do płukania jamy ustnej
Napar z werbeny może być stosowany jako płyn do płukania jamy ustnej w celu zwalczania stanów zapalnych w jej obrębie.
- Werbena - na oczy
Naparem z werbeny można przemywać oczy w przypadku wystąpienia zapalenia spojówek.
Werbena - co zawiera?
W ziołolecznictwie wykorzystuje się głównie ziele werbeny, które zawiera:
- fitosterole,
- fenolokwasy,
- glikozydy irydoidowe,
- werbalinę,
- antyoksydanty (flawonoidy, irydoidy).
Werbena cytrynowa
Werbena cytrynowa to popularna odmiana werbeny - charakteryzuje się odświeżającym, cytrynowym smakiem oraz bogatym aromatem. relaksacyjnie oraz uspokajająco. Podobnie jak werbena pospolita działa relaksacyjnie i uspokajająco, ale jest polecana także jako środek przeciwzmarszczkowy - dba o skórę i chroni przed przedwczesnym powstawaniem zmarszczek,
Werbena cytrynowa pomaga na bóle głowy, bóle miesiączkowe, łagodzi stany depresyjne, pomaga łagodzić napięcia mięśniowe, łagodzi objawy bolesnych miesiączek, pomaga w zasypianiu, a także skutecznie odświeża oddech.
Nalewka z werbeny
Nalewkę z werbeny przygotowuje się w stosunku 1:5. Ziele werbeny powinno się zalać 40% alkoholem i macerować, a następnie odstawić na kilka tygodni w ciemne miejsce. Nalewkę z werbeny pospolitej powinno się pić po około 10 ml, do trzech razy dziennie.