W aptece pytają o rodzaj hemoroidów. To ma znaczenie przy wyborze preparatu
Hemoroidy to twój problem? W wielu przypadkach można sobie z nimi skutecznie poradzić lekami dostępnymi bez recepty. Trzeba jednak wiedzieć, jaki rodzaj hemoroidów masz. Są trzy i każdy wymaga nieco innego postępowania. Nie zdziw się, jeśli lekarz w aptece zapyta, z jakim konkretnie typem się mierzysz.
W zasadzie hemoroidy, czyli guzki krwawnicze, to nie choroba. To naturalna struktura odbytu, która, jeżeli działa prawidłowo, nie wywołuje bólu ani dyskomfortu. Są bardzo potrzebne: uszczelniają kanału odbytu i kontrolują wydalanie. Jeśli zbiera się w nich za dużo krwi i nie odpływa ona swobodnie z hemoroidów, zaczyna się stan chorobowy, czyli choroba hemoroidalna (żylaki odbytu) potocznie nazywana hemoroidami. Może rozwinąć się stan zapalny guzków oraz innych tkanek występujących w odbycie. Objawy? Swędzenie, pieczenie, krwawienie i silny ból podczas wypróżniania się, wreszcie siadania, a nawet w pozycji stojącej. Nieprawidłowości związane z hemoroidami są różne i leczenie ich także.
1. Hemoroidy wewnętrzne
Tych hemoroidów samodzielnie nie zobaczysz. Są zauważalne podczas badań lekarskich - nie wychodzą jeszcze poza obręb kanału odbytu. Żylaki wewnętrzne mogą jednak już solidnie dokuczać. Wcale nie muszą być małe, a po prostu wysoko umiejscowione, dlatego nie wydostają się na zewnątrz odbytu.
jak leczyć hemoroidy wewnętrzne? Przy ostrych stanach bólowych na pewno pomocne okażą się czopki i maści. Upewnij się w przypadku maści, że mają odpowiedni aplikator, ułatwiający umieszczenie preparatu w miejscu bólu.
By opanować ból przy wewnętrznych hemoroidach, sprawdzają się preparaty ze znieczulającą miejscowo lidokainą lub tetrakainą. Przydadzą się też środki przeciwzapalne (np. tribenozyd, hydrocortison).
Dostępne w aptece środki najczęściej są wieloskładnikowe, niejednokrotnie na bazie preparatów roślinnych. Pamiętaj, że działają krótko, więc wymagają regularnego stosowania. Jeśli nie pomagają, trzeba iść do lekarza, który dysponuje większym arsenałem leczniczym.
Jeśli nie chcesz, by hemoroidy nawracały i stan zdrowia się zaostrzył, czas na zmiany w stylu życia. Dieta ograniczająca żywność przetworzoną, a zawierająca sporo błonnika, lekkostrawne białka, dobre tłuszcze i węglowodany złożone, to zazwyczaj najskuteczniejsza profilaktyka nie tylko przy hemoroidach wewnętrznych.
2. Hemoroidy zewnętrzne
Hemoroidy wydostały się na zewnątrz odbytu? Wciąż możesz próbować się leczyć samodzielnie, choćby robiąc nasiadówki ziołowe i stosując wcześniej wymienione leki. Wśród ziół polecanych w łagodzeniu dolegliwości wymienia się korę kasztanowca, kora dębu, olej nagietkowy, kłącze ruszczyka kolczastego czy rumianek.
Jeśli jednak hemoroidy wypadają na zewnątrz odbytu i nie chcą wracać na miejsce, zapewne sporo przez nie do tej pory wycierpiałeś, a leki bez recepty mogą już nie wystarczyć. Wreszcie ból i tak wyśle cię do lekarza. masz z tym problem, by hemoroidy pokazać? Wstyd się nie badać.
Leki od lekarza to najczęściej te same związki, które są dostępne bez recepty, ale w większym stężeniu. Czasem potrzebne są też antybiotyki.
Możliwe również, że lekarz zaproponuje rozwiązanie problemu zabiegowo. Współcześnie są to procedury minimalnie inwazyjne. Mogą być wykonane w gabinecie lekarskim lub jako hospitalizacja jednego dnia i zwykle nie wymagają znieczulenia ogólnego (wystarczy miejscowe).
3. Hemoroidy krwawiące
Jeśli widzisz krew na papierze toaletowym czy w sedesie, najpierw potwierdź u lekarza, że to na pewno hemoroidy, a nie inne przyczyny krwawienia z odbytu. Jest wiele chorób, które odpowiadają za taką przypadłość, w tym najgroźniejsze - stan nowotworowy.
Więcej na ten temat: To tylko buraczki, czy może coś poważnego? Dlaczego kupa bywa zabarwiona na czerwono
Jeśli lekarz potwierdzi, że to hemoroidy, zapewne od razu dobierze odpowiednie leczenie. Krwawić mogą hemoroidy wewnętrzne, jak i zewnętrzne.
Leczenie hemoroidów krwawiących często dodatkowo wspierane jest tabletkami wzmacniającymi naczynia żylne. To pozwala na ograniczenie rozwoju żylaków odbytu i zmniejszenie dolegliwości. By takie preparaty rzeczywiście przyniosły poprawę, warto stosować je pod kontrolą lekarza.