Viregyt K (amantadyna) - ulotka. Wskazania, skutki uboczne, dostępność

2022-11-07 17:20

Viregyt K to przeciwwirusowy lek dostępny na receptę, stosowany w leczeniu objawów choroby Parkinsona i zakażenia wirusem grypy typu A. Substancją czynną jest 100 mg chlorowodorku amantadyny.

Viregyt K (amantadyna) - ulotka. Wskazania, skutki uboczne, dostępność
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Co to jest lek Viregyt K?
  2. W jakim celu stosuje się Viregyt K?
  3. Przeciwwskazania do stosowania
  4. Dawkowanie
  5. Działania niepożądane
  6. Viregyt K a ciąża
  7. Viregyt K bez recepty
  8. Viregyt K - dostępność
  9. Amantadyna substancja czynna Viregyt K

Co to jest lek Viregyt K?

Viregyt-K jest lekiem dopaminergicznym, a tym samym może zwiększać poziom pewnych związków chemicznych przenoszących impulsy w układzie nerwowym, w tym w mózgu. Preparat wykazuje również działanie przeciwwirusowe. Substancją czynną jest 100 mg chlorowodorku amantadyny.

W jakim celu stosuje się Viregyt K?

Lek Viregyt-K stosowany jest w leczeniu choroby Parkinsona przez poprawę kontroli mięśni i zmniejszenie sztywności, drżenia i powłóczenia, a także w leczeniu pewnego rodzaju grypy (grypa A).

Przeciwwskazania do stosowania

Leku Viregyt K nie należy stosować w przypadku:

  • jeśli pacjent ma uczulenie na amantadynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
  • jeśli u pacjenta występują drgawki, na przykład padaczka
  • jeśli u pacjenta występowała choroba wrzodowa
  • jeśli u pacjenta stwierdzono ciężką chorobę nerek
  • jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuje mieć dziecko
  • jeśli pacjentka karmi piersią.

Dawkowanie

Lek Viregyt K należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub zasięgnąć pomocy farmaceuty.

Choroba Parkinsona

  • Dorośli: 1 kapsułka (100 mg) na dobę przez pierwszy tydzień.

Lekarz zwiększy tę dawkę do 2 kapsułek na dobę (200 mg).

W niektórych przypadkach mogą być stosowane większe dawki, do 4 kapsułek (400 mg) na dobę.

Nie należy przekraczać dawki 400 mg/dobę.

  • Dorośli w wieku powyżej 65 lat: 1 kapsułka (100 mg) jeden raz na dobę.

Zakażenia wirusem grypy (grypa A)

  • Dorośli: 1 kapsułka (100 mg) na dobę.
  • Dorośli w wieku powyżej 65 lat : 1 kapsułka (100 mg) jeden raz na dobę.

W leczeniu grypy: Viregyt-K powinien być stosowany przez około 4 do 5 dni.

Stosowanie u dzieci i młodzieży

Leczenie zakażeń wirusem grypy (grypa A):

Dzieci: (10 do 15 lat):1 kapsułka (100 mg) na dobę.

Dzieci (poniżej 10 lat): według zaleceń lekarza.

W razie przypadkowego przyjęcia zbyt dużej liczby kapsułek przez pacjenta lub inną osobę, należy natychmiast zawiadomić lekarza lub skontaktować się z najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym.

Działania niepożądane

Viregyt K, tak jak każdy inny lek, może powodować działania niepożądane.

  • Bardzo częste działania niepożądane (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób): obrzęk kostek, czerwone plamy na skórze (sinica marmurkowata).
  • Częste działania niepożądane (mogą wystąpić do 1 na 10 osób): lęk, nadmierna poprawa nastroju, trudności w zasypianiu, bóle mięśni, ból głowy, szybkie lub nieregularne bicie serca, uczucie zmęczenia, omamy, koszmary nocne, niskie ciśnienie krwi przy wstawaniu z pozycji leżącej. Może to powodować zawroty głowy lub uczucie omdlenia. Trudności w kontroli ruchów, suchość w ustach, zaburzenia mowy, utrata apetytu, zaburzenia widzenia, poczucie choroby, trudności z koncentracją uwagi, zaparcia, uczucie nerwowości, pocenie się, depresja.
  • Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić do 1 na 100 osób): niewyraźne widzenie.
  • Rzadkie działania niepożądane (mogą wystąpić do 1 na 1000 osób): splątanie, dezorientacja (brak orientacji czasu i miejsca), zaburzenia umysłowe i zachowania takie jak uczucie paranoi, drżenie, trudności w poruszaniu, złośliwy zespół neuroleptyczny. Może występować uczucie gorąca i sztywności mięśni. Biegunka, wysypka, pieczenie i zaczerwienienie oczu, uszkodzenie rogówki, obrzęk rogówki, zmniejszenie ostrości widzenia, utrata kontroli pęcherza moczowego. Mogą występować trudności w oddawaniu moczu lub nagła potrzeba oddania moczu.
  • Bardzo rzadkie działania niepożądane (mogą wystąpić do 1 na 10 000 osób): zaburzenia czynności serca powodujące duszność lub obrzęk kostek, zmniejszenie liczby białych krwinek, co zwiększa prawdopodobieństwo zakażeń, zmiany wyników badań krwi dotyczących czynności wątroby, nadwrażliwość na światło.
  • Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych): nieprawidłowo niska temperatura ciała (poniżej 35ºC) może występować zwłaszcza u dzieci. Nieodparta chęć zachowywania się w nietypowy sposób – silny popęd do nadmiernego hazardu, zaburzony lub nasilony popęd seksualny, niekontrolowane nadmierne kupowanie lub wydawanie pieniędzy, przejadanie się (spożywanie dużej ilości jedzenia w krótkim czasie) lub kompulsywne objadanie się (spożywanie większej ilości jedzenia niż zwykle oraz niż jest to potrzebne do zaspokojenia głodu)

Viregyt K a ciąża

Jeśli kobieta jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie należy przyjmować leku Viregyt-K w czasie ciąży lub planowania zajścia w ciążę. Nie należy przyjmować leku Viregyt-K w okresie karmienia piersią, gdyż lek przechodzi do mleka kobiecego i może wywierać działanie szkodliwe dla dziecka.

Viregyt K bez recepty

Lek Viregyt K dostępny jest wyłącznie na receptę, tak jak wszystkie inne produkty lecznicze zawierające tą samą substancję czynną.

Viregyt K - dostępność

30 listopada 2020 roku Minister Zdrowia Adam Niedzielski wydał obwieszczenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta. Do grona leków reglamentowanych w 2020 roku dołączył Viregyt K. Na mocy obwieszczenia Ministra Zdrowia, farmaceuta w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym może wydać na jedną osobę (numer PESEL) nie więcej niż 3 opakowania na 30 dni we wskazaniach objętych refundacją.

Amantadyna substancja czynna Viregyt K

Substancją czynną preparatu Viregyt K jest amantadyna, czyli pochodna adamantanu, organicznego związku chemicznego z grupy amin. Amantadyna niemal całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego. Jej maksymalne stężenie w osoczu uzyskiwane jest po około trzech godzinach od doustnego przyjęcia. Amantadyna metabolizowana jest w niewielkim stopniu, z organizmu wydalana jest głównie z moczem.