Utajony niedobór magnezu trudno wykryć. Grozi nadciśnieniem i udarem

2024-12-23 12:56

Gorszy nastrój, bóle mięśni, być może zaburzenia pracy układu krążenia to wszystko mogą być skutki niedoboru magnezu. Twój problem? Niestety, zwykłe badanie krwi nie daje rozstrzygającej odpowiedzi, czy mamy dość magnezu. Lepiej więc suplementować go na wszelki wypadek?

Utajony niedobór magnezu trudno wykryć. Grozi nadciśnieniem i udarem
Autor: GettyImages

Magnez jest ważnym minerałem wpływającym na funkcjonowanie mięśni i nerwów, ale także na wiele innych funkcji organizmu. Najnowsza analiza amerykańskiego Center for Magnesium Education and Research, opublikowana w czasopiśmie "Nutrients", eksponuje wpływ niedoboru magnezu na ryzyko kilku chorób sercowo-naczyniowych, nadciśnienia tętniczego i udarów.

Przy tej okazji kardiolog Patrick Kee w "Medical News Today" zwraca uwagę na dwa typy niedoboru magnezu. O tym drugim jego zdaniem mówi się za mało.

W formie 24 właściwości magnezu

Niedobór magnezu to nie tylko hipomagnezemia

Przy podejrzeniu znacznego, wymagającego nie tylko suplementacji, czyli uzupełniania diety, ale już leczenia, często kontroluje się poziom magnezu w surowicy krwi. Doktor Kee mówi o zagrożeniach z tym związanych:

Niedobór magnezu może objawiać się dwoma odrębnymi stanami: hipomagnezemią i przewlekłym utajonym niedoborem magnezu. Wykrycie całkowitego niedoboru magnezu w organizmie bez hipomagnezemii może być trudne.

Hipomagnezemia jest stosunkowo łatwa do zdiagnozowania, ponieważ diagnozuje się ją na podstawie niskiego poziomu magnezu w surowicy.

Kardiolog zapewnia, ze utajony, przewlekły utajony niedobór magnezu można zdiagnozować jedynie na podstawie testu tolerancji magnezu, który obejmuje podanie dożylnego wlewu magnezu, a następnie pobranie moczu. Niestety, badanie to jest pracochłonne i mało dostępne.

Magnez - konieczna suplementacja? W tych sytuacjach

Wszystkie niezbędne organizmowi składniki odżywcze zapewnia zdrowa dieta. Jedyne, co ewentualnie trzeba suplementować, jest witamina D, której może nam zabraknąć w sezonie zimowym nawet wtedy, gdy prawidłowo się odżywiasz.

W twoim menu nie brakuje produktów zbożowych z pełnego przemiału, nasion roślin strączkowych, orzechów i owoców morza? To ci go nie powinno zabraknąć. Dobre źródła to też banany, ziemniaki, sery podpuszczkowe czy kakao i gorzka czekolada.

ALE trzeba pamiętać, że są stany i sytuacje, gdy magnez szybko ucieka (stres) lub kiepsko się wchłania (np. u wielu osób po 60 roku życia). Wówczas suplementacja może być wskazana, ale porozmawiaj o niej i o zasadach uzupełniania magnezu z lekarzem POZ. jeśli chcesz go stosować samodzielnie, zapoznaj się przynajmniej z ulotką i przestrzegaj zawartych w niej zaleceń.

Jak zapewnia farmaceutka Paulina Front przedawkowanie magnezu u zdrowych ludzi to raczej rzadkość, ale ostrożności nigdy dość.

Zobacz także: objawy niedoboru magnezu

Tak niedobór magnezu wpływa na twój układ krążenia

Jak przypominają badacze w publikacji w "Nutrients", na związek między magnezem a zdrowiem serca naukowcy zwracali już uwagę pod koniec lat 90. XX w.

Po roku 2006 wiele badań epidemiologicznych, randomizowanych badań kontrolowanych i metaanaliz wykazało związek pomiędzy magnezem a takimi schorzeniami, jak nadciśnienie tętnicze i niewydolność serca.

W badaniach po 2018 roku zaczęły pojawiać się kolejne schorzenia skorelowane z niskim poziomem magnezu w organizmie, jak migotanie przedsionków i udary.

Do tych ustaleń dołączyły nowsze dane. Wiele badań przeprowadzonych od 2018 roku wykazało, że poziom magnezu jest odwrotnie skorelowany z wysokim ciśnieniem krwi, udarem, chorobą wieńcową i niedokrwienną serca, migotaniem przedsionków, niewydolnością serca oraz zachorowalnością i śmiertelnością z powodu serca.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Czyli powszechna suplementacja magnezu ma sens?

Cheng-Han Chen, lekarz medycyny, certyfikowany kardiolog interwencyjny i dyrektor medyczny Programu Structural Heart w MemorialCare Saddleback Medical Center w Laguna Hills w Kalifornii, apeluje, by nie wyciągać zbyt daleko idących wniosków z dotychczasowych badań.

Jego zdaniem jest na to za wcześnie, bo o ile rola magnezu jest bezsporna, to już korzyści z suplementacji tylko potencjalne:

Badania dotyczące stosowania suplementacji magnezem nie wykazały jeszcze długotrwałych korzyści dla zdrowia serca. Jeśli ostatecznie potwierdzi się, że niedobór magnezu w diecie jest czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, suplementacja magnezu może dopiero stanowić potencjalną drogę do poprawy sytuacji. Konieczne będą najpierw prospektywne, randomizowane, kontrolowane badania, aby ocenić potencjalne korzyści terapeutyczne wynikające z suplementacji magnezu

Podkreśla lekarz niezaangażowany w projekt.

Kardiolog Patrick Kee potwierdza, że:

skuteczność suplementacji magnezem w zmniejszaniu tak poważnych skutków klinicznych, jak zawał serca, udar i choroba tętnic obwodowych, pozostaje niepewna, szczególnie u osób podatnych na niedobór magnezu.

Pewności więc nie mamy, ale nie ma wątpliwości, że niezdrowo mieć niedobory.