Tymianek na kaszel. Domowy lek zrobisz błyskawicznie, ale o tym musisz pamiętać

2024-11-13 10:10

Masz tymianek w kuchennej szafce? To w zasadzie masz też domowy lek na kaszel. Bierzesz 2 łyżeczki zioła, zalewasz wrzątkiem i po wystudzeniu możesz cieszyć się gotowym naparem leczniczym. Wielu osobom pomaga, ale trzeba pamiętać o trzech zasadach.

Tymianek na kaszel. Domowy lek zrobisz błyskawicznie, ale o tym musisz pamiętać
Autor: GettyImages

Tymianek jest składnikiem wielu leków ziołowych i innych aptecznych preparatów, np. kremów przeciwtrądzikowych, pastylek na ból gardła czy syropów przeciwkaszlowych. Nic w tym dziwnego - uważa się, że to zioło ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. 

Jeśli twoje samopoczucie nie wymaga sięgnięcia po specyfiki z apteki, możesz przetestować domowe sposoby na kaszel. Jednym z nich jest napar z tymianku.

Musisz jednak pamiętać o dwóch ważnych zasadach.

Kaszel suchy i mokry. Jak z nim walczyć?

Stosowanie tymianku na kaszel - 3 zasady

1. Stosuj tylko wtedy, gdy objawy choroby są łagodne i od niedawna

Każdy kaszel, który utrzymuje się powyżej 2 tygodni, nawet wtedy, gdy pozornie znasz przyczyny, wymaga konsultacji z lekarzem. Jeśli infekcja ma ostry przebieg, również trzeba skonsultować się z lekarzem, a stosowanie jakichkolwiek ziół w trakcie leczenia musisz z nim uzgodnić (choćby ze względu na ryzyko interakcji).

2. Nie spodziewaj się imponujących efektów

Tymianek pospolity sprawdza się do płukania gardła i pokonywania kaszlu. Nie musisz kupować tymiankowych leków w aptece, ale w domowych miksturach trudno ocenić, jak duża jest zawartość substancji czynnych, więc efekt może rozczarować.

3. Nie zapominaj też o bezpieczeństwie

Tymianek w nadmiarze może szkodzić. Jeśli wypijesz codziennie jedną szklaneczkę naparu wg naszego przepisu (na końcu artykułu), na pewno ci nie zaszkodzi.

Czy tymianek łagodzi kaszel?

Tradycyjnie uważa się tymianek za zioło, które może łagodzić dolegliwości żołądkowe i wspierać leczenie chorób górnych dróg oddechowych. Substancje w nim zawarte mają wykazywać działanie przeciwskurczowe, przeciwkaszlowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe.

Co z tego ma dla nas wynikać?

Preparaty z tymiankiem mogą pomóc przy wzdęciach i skurczowych bólach brzucha, a także hamować rozwój szkodliwej flory bakteryjnej.

Tymianek wspiera rozrzedzanie wydzieliny zalegającej w oskrzelach i ułatwia odkrztuszanie. Jest pomocny przy suchym kaszlu, chrypce i przy nadmiernym wysuszeniu błon śluzowych gardła i krtani.

Stosowany zewnętrznie tymianek ma zastosowanie przy łojotokowym zapaleniu skóry, wyprysku bakteryjnym czy trądziku.

Odwar z tymianku jest stosowany w kąpielach relaksujących i odkażających skórę.

Czy tymianek oczyszcza płuca?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy tymianek oczyszcza płuca, jak sugerują niektóre reklamy leków z tym ziołem. Są powody, żeby zakładać, że tak.

Substancją aktywną tymianku jest tymol, która wspomaga oczyszczanie płuc z toksyn i zalegającej flegmy. Ponieważ ma silne działanie bakteriobójcze i łagodzące, może przynieść ulgę przy męczących dolegliwości.

Jeśli jednak masz problem z płucami, jego leczeniem zajmuje się lekarz. Zapytaj go możliwość wspomagania terapii tymiankiem.

Zdrowie z parapetu - zioła łatwe w domowej uprawie

Tymianek - uważaj na zatrucia

Co za dużo, to niezdrowo. Najbardziej niebezpieczne jest przedawkowanie olejku tymiankowego, który w dużej części składa się z tymolu.

Tymol spożyty w większej ilości jest trujący i może doprowadzić do uszkodzenia wątroby, nerek, serca i ośrodkowego układu nerwowego.

Najczęstszymi objawami zatrucia są:

  • wymioty
  • nudności
  • zapalenie żołądka
  • problemy z oddychaniem

Cięższe objawy obserwowano po nieostrożnym, doustnym przyjmowaniu olejku tymiankowego. Napój, który zwykle polecany jest na kaszel, nie powinien zaszkodzić, jeśli będziesz przestrzegać zalecane dawki, nie masz uczulenia na tymianek lub innych przeciwwskazań.

Tymianek na kaszel - przepis

Potrzebujesz tylko dwa składniki: tymianek i wrzątek. Jeśli masz świeże ziele, wystarczy gałązka, dwie. Suszonego potrzebujesz pół łyżeczki. Zalewasz wrzątkiem (szklanka), przykrywasz na kwadrans i można pić. Taka dawka jest bezpieczna raz dziennie.

Czym jest przegląd lekowy? DROGOWSKAZY
Polacy zjadają miliony w tabletkach! Tylko w 2022 r. lekarze wystawili ponad 450 mln recept – czyli o niemal 30 mln więcej niż rok wcześniej. Co więcej, masowo kupujemy leki bez recepty: w aptekach, supermarketach a także przez internet. Próbujemy „leczyć się sami” omijając lekarskie gabinety i ulegamy wpływom reklam, które obiecują błyskawiczne wyleczenie. Uwielbiamy też suplementy, nie zawsze zwracając uwagę na ich skład oraz to gdzie je kupujemy. Te tendencje obserwują farmaceuci, którzy biją na alarm i zachęcają do skorzystania z przeglądu lekowego, będącego zupełnie nową formą współpracy z farmaceutą. Podczas spotkań (w domu pacjenta lub specjalnych, zamykanych pokojach w aptekach) farmaceuci analizują „apteczki” pacjentów i sprawdzają sposób w jaki działają na siebie zapisywane przez specjalistów lekarstwa, wszystko w oparciu o wyniki badań. Co ważne – farmaceuta nie wchodzi w kompetencje lekarza, a współpracuje z nim by jak najlepiej dobrać leczenie. Jak rozważnie kupować leki? Na co nie dać się nabrać? Jak wziąć udział w przeglądzie lekowym i się do niego przygotować? O tym wszystkim opowiedziała w Drogowskazach prof. Agnieszka Neumann- Podczaska, prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Farmaceutycznej. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Drogowskazy