Tych leków nie wywieziesz za granicę. Czego może wkrótce zabraknąć w aptekach?
Ministerstwo Zdrowia opublikowało na początku marca nową listę leków i wyrobów medycznych, których nie można wywieźć za granicę. Mogą być one pomocne w walce z koronawirusem. Co zawiera lista?
Spis treści
Ministerstwo Zdrowia regularnie publikuje wykaz produktów leczniczych, wyrobów medycznych oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywnościowego zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski. Tzw. "lista antywywozowa" obejmuje leki, których brakuje w 5 procent aptek w danym województwie. Takie informacje o brakach w zaopatrzeniu zgłaszają do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni. Stamtąd informacje te płyną do Ministerstwa Zdrowia.
Co zawiera najnowsza "lista wywozowa"?
Ostatnia lista została opublikowana 5 marca i została uaktualniona w związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa SARS CoV-2. Jak tłumaczy na Twitterze wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, lista ma charakter prewencyjny.
Lista liczy 1324 pozycje, zostały do niej dopisane m.in. następujące leki i wyroby medyczne:
- leki przeciwwirusowe (m.in. rimantadina, ritonawir, lopinawir)
- leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe (zawierające m.in. kwas acetylosalicylowy, deksibuprofen, deksketoprofen, diklofenak, ibuprofen, ketoprofen, meloksykam, metamizol, naproksen, paracetamol),
- leki przeciwmalaryczne (Arechin),
- czepki medyczne,
- fartuchy,
- igły,
- maseczki,
- rękawiczki,
- strzykawki,
- termometry elektroniczne.
Na dotychczasowej liście były też m.in.: wyroby medyczne dla diabetyków, osób z nadciśnieniem, astmatyków, chorych na atopowe zapalenie skóry, osób chorych na padaczkę, niedoczynność tarczycy i wiele innych.
Co ważne, zakaz wywozu dotyczy dużych ilości leków i wyrobów medycznych. Przekraczając granicę, mamy prawo mieć przy sobie niewielkie ilości leków na własny użytek.
#RazemPrzeciwKoronawirusowi
Porady eksperta