Tych dwóch witamin nie można brać razem. Niewłaściwe połączenie może przynieść odwrotne skutki
Moda na suplementy diety nie słabnie, choć lekarze i dietetycy podkreślają, że należy zachować szczególną ostrożność przy ich stosowaniu. Jedno z zaleceń brzmi: nie powinno przyjmować się razem witaminy C i B12. To niewłaściwe połączenie może przynieść wręcz odwrotne skutki.
O tym, że witaminy są niezwykle ważne dla organizmu, wie każdy. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z przeziębieniem, sięgamy po witaminę C. Kwas askorbinowy ma dobroczynne działanie na cały organizm, m.in. wpływa na pracę układu odpornościowego i krwionośnego, przyspiesza gojenie ran czy walczy z wolnymi rodnikami.
Podobnie witamina B12 odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu organizmu. Dba o układ nerwowy, wpływa na zdrowie układu sercowo-naczyniowego, bierze aktywny udział w produkcji czerwonych krwinek oraz przeciwdziała anemii.
Witamina C i B12 razem? Eksperci wyjaśniają
Podstawową metodą dostarczania do organizmu witamin powinna być zdrowa i zbilansowana dieta. Witaminy najlepiej wchłaniają się, gdy są dostarczane wraz z pożywieniem. Jednak coraz więcej osób zamiast specjalnie ułożonego jadłospisu, sięga po suplementy diety. Eksperci przypominają o odpowiednim stosowaniu suplementacji. W tym wszystkim niezwykle ważne jest umiejętne łączenie witamin. Okazuje się, że jednoczesne przyjmowanie witaminy C i B12 może wpływać na ograniczenie wchłaniania B12.
Amerykańscy eksperci z Kliniki Mayo wskazują, że po zażyciu witaminy B12 powinno się odczekać co najmniej dwie godziny i dopiero po tym czasie przyjmować witaminę C. Dlatego, że kwas askorbinowy może wytrącać witaminę B12. Jak informuje serwis The Health and Food Supplements Information Service, należy unikać dużych dawek witaminy C w ciągu godziny od zażycia witaminy B12 doustnie.
Wśród innych czynników, które mogą powodować zaburzenia wchłaniania witaminy B12, wymienia się: przyjmowanie kwasu foliowego, tabletek antykoncepcyjnych oraz spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach.