Telmisartan - działanie, dawkowanie, skutki uboczne
Telmisartan - jest to organiczny związek chemiczny, antagonista receptora angiotensynowego II (ARB), stosowany głównie w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Lek został wprowadzony po raz pierwszy do obrotu w 1998 roku w Stanach Zjednoczonych, przez firmę Boehringer Ingleheim Pharms. Telmisartan można zakupić na receptę w postaci tabletek.
Spis treści
- Skład
- Działanie telmisartanu
- Zastosowanie telmisartanu
- Wskazania do stosowania telmisartanu
- Przeciwwskazania do stosowania telmisartanu
- Dawkowanie telmisartanu
- Środki ostrożności
- Działania niepożądane telmisartanu
- Interakcje z innymi lekami oraz chorobami
- Ciąża oraz karmienie piersią
- Przechowywanie leku
Skład
Tabletka (Telmisartan Mylan, 40 mg/80mg) zawiera:
- substancję czynną telmisartan
- i substancje pomocnicze: magnezu stearynian, powidon (K-30), meglumina, sodu wodorotlenek, Mannitol (SD 200) (E 421).
Działanie telmisartanu
Lek jest wybiórczym blokerem receptora przeznaczonego dla angiotensyny II. Angiotensyna II przyłącza się do aktywnego receptora AT1, powodując:
- silny skurcz mięśni gładkich naczyń krwionośnych,
- wzrost ciśnienia tętniczego,
- przyspieszenie pracy serca
- oraz zwiększenie wydzielania aldosteronu przez korę nadnerczy.
Telmisartan zakłóca wiązanie angiotensyny II z angiotensyną II w 1 receptora, poprzez wiązanie się odwracalnie i selektywnie z receptorami w mięśniach gładkich naczyń i nadnercza.
Ponieważ angiotensyna II jest środkiem zwężającym naczynia krwionośne, który również stymuluje syntezę i uwalnianie aldosteronu, zablokowanie jej działania skutkuje spadkiem ogólnoustrojowego oporu naczyniowego.
Telmisartan nie hamuje enzymu konwertującego angiotensynę, receptorów innych hormonów ani kanałów jonowych.
Nowe badania sugerują, że telmisartan może mieć również właściwości agonistyczne wobec PPARγ, które mogą potencjalnie przynosić korzystne efekty metaboliczne, ponieważ PPARγ jest receptorem jądrowym regulującym transkrypcję określonych genów, którego geny docelowe są zaangażowane w regulację metabolizmu glukozy i lipidów, a także w odpowiedzi zapalne. Ta obserwacja jest obecnie badana w badaniach klinicznych.
Zastosowanie telmisartanu
Telmisartan znalazł zastosowanie w:
- leczeniu nadciśnienia tętniczego,
- zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym,
- zmniejszeniu częstości zachorowań z przyczyn sercowo-naczyniowych u dorosłych pacjentów z jawną chorobą miażdżycową (choroba niedokrwienna serca, udar mózgu lub choroba tętnic obwodowych w wywiadzie) lub z cukrzycą typu II.
Wskazania do stosowania telmisartanu
Zaleca się stosowanie w leczeniu nadciśnienia tętniczego u osób dorosłych oraz nefropatii cukrzycowej.
Przeciwwskazania do stosowania telmisartanu
Nie należy stosować leku w przypadku uczulenia na telmisartan oraz na jakikolwiek moduł wymieniany w składzie leku. Nie zaleca się stosowania leku w zaburzeniach w przepływie żółci oraz w ciężkich zaburzeniach pracy wątroby.
Dawkowanie telmisartanu
Lek należy stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według konkretnych wytycznych oraz zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się o pomoc do lekarza lub farmaceuty.
Środki ostrożności
W czasie stosowania leku należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z problemami z wątrobą oraz nerkami. Zachowanie ostrożności jest konieczne w przypadku pacjentów z obustronnym zwężeniem tętnic nerkowych lub w przypadku obecności tylko jednej nerki.
Ponadto podczas stosowania telmisartanu zaleca się kontrolowanie poziomu potasu, sodu i kreatyniny w osoczu. Przed podaniem leku konieczne jest wyrównanie nieprawidłowości wodno – elektrolitowych występujących u pacjenta.
Podczas terapii istnieje ryzyko pojawienia się hipotonii. Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów ze zwężeniem zastawki aortalnej lub dwudzielnej, lub przerostową kardiomiopatią zawężającą.
Działania niepożądane telmisartanu
Telmisartan może powodować przede wszystkim:
- astenię,
- bezsenność,
- biegunkę,
- ból w klatce piersiowej,
- depresję,
- duszności,
- kaszel,
- zapalenie pęcherza,
- ból głowy.
Interakcje z innymi lekami oraz chorobami
W celu uniknięcia niepożądanych dolegliwości należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach stosowanych aktualnie lub w ostatnim czasie, a także o lekach, które pacjent zamierza stosować.
Należy również poinformować lekarza o obecnym stanie zdrowia, o chorobach lub dodatkowych dolegliwościach chorobowych z jakimi się zmagamy.
Nie należy łączyć telmisartanu z innymi lekami nadciśnieniowymi, digoksyną, lekami moczopędnymi, litem oraz niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.
Ciąża oraz karmienie piersią
Przed zastosowaniem leku, należy poinformować lekarza o ciąży lub o karmieniu piersią. Przeważnie nie zaleca się stosowania telmisartanu u kobiet w ciąży oraz podczas karmienia piersią.
Przechowywanie leku
Lek należy przechowywać w odpowiednim miejscu, które jest niewidoczne oraz niedostępne dla dzieci. Przechowywać w suchym, w oryginalnym opakowaniu, bez szczególnych wymagań dotyczących temperatury przechowywania.
Nie powinno się stosować leku po upływie terminu ważności znajdującego się na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.