Tego antybiotyku nigdy nie łącz z popularnymi lekami. Ryzyko niebezpiecznych interakcji
Antybiotyki współcześnie są chętnie używane i niestety nierzadko też nadużywane. Sięgają po nie również pacjenci, którzy na co dzień zażywają też inne leki. To błąd, bo chętnie stosowane antybiotyki mogą powodować interakcje z różnymi popularnymi farmaceutykami.
Interakcje leków - przyczyny i skutki
Naukowcy opublikowali na łamach „Nature Biomedical Engineering” analizy dotyczące interakcji między lekami. Jest to bardzo istotna kwestia. Leki, które są podawane drogą doustną, są przez układ pokarmowy transportowane za pośrednictwem pewnych białek.
W sytuacji, gdy pacjent zażywa naraz dwa leki, które mogłyby zajmować miejsce w tym samym transporterze, może dojść do interakcji i wzajemnego wpływu na działanie. Efektem może być zakłócenie pożądanego oddziaływania leku na organizm.
Znany antybiotyk wchodzi w interakcje z innymi lekami
Zespół badaczy z MIT , pracujący w Brigham and Women's Hospital oraz Duke University, wykorzystując modele tkanek oraz algorytmy, opracował nowy model służący identyfikacji transporterów, które były wykorzystywane przez różne leki.
Prof. Giovanni Traverso z MIT, gastroenterolog w Brigham and Women's Hospital, skomentował: - Jest kilka dróg, którymi leki mogą przedostawać się przez tkankę. Jeśli zamkniemy daną drogę, a lek nadal będzie przedostawał się przez tkanki, to odpowiedź na pytanie, czy korzysta z tej drogi, brzmi: nie.
Pod lupę wzięto 28 leków, które są współcześnie szeroko stosowane, a także 1595 eksperymentalnych farmaceutyków.
Stwierdzono, że możliwe są aż 2 miliony potencjalnych interakcji. Zwrócono uwagę na informacje, uzyskane na temat doksycykliny, która jest popularnym i często stosowanym antybiotykiem.
Doksycyklina, jak się okazało, może wchodzić w interakcje z szeregiem znanych i często zażywanych leków. To bardzo istotne, ponieważ te leki przypisywane są na stałe lub do długofalowej terapii. O jakie leki chodzi?
Leki, które mogą wchodzić w interakcje z doksycykliną, to m.in.
- digoksyna, którą stosuje się w przypadku niewydolności serca,
- przeciwpadaczkowy lek - lewetiracetam,
- lek immunosupresyjny - takrolimus,
- lek rozrzedzający krew – warfaryna.
Po co sprawdzać interakcje leków?
Ustalenie wspomnianych interakcji pozwala na zyskanie większego bezpieczeństwa, jeśli chodzi stosowane leki, jak i ich większej skuteczności. Dzięki temu można też przewidzieć potencjalne ryzyko toksyczności czy skutków ubocznych.
Znajomość interakcji leków przydaje się również w procesie produkcji. Mając tę świadomość, można odpowiednio dobrać substancje pomocnicze, ułatwiające transport substancji czynnej i wchłanianie leku przez organizm.