Syrop z chmielu - uspokaja i pomaga zasnąć. Przepis na syrop z chmielu
Syrop z chmielu ma właściwości lecznicze - pomaga na bezsenność, łagodzi stres, zmniejsza ból przy menstruacji, klimaterium oraz łagodzi bóle korzonków. Jak zrobić syrop z chmielu?
Spis treści
Chmiel kojarzy wam się głównie z piwem? To spory błąd, zważywszy na to, że chmielu wcale dużo w piwie nie ma. Ale wracając do meritum - chmiel, a dokładnie szyszki chmielu, mają wiele właściwości leczniczych.
Szyszki chmielu pomagają na bezsenność, uspokajają, są polecane przy nadmiernej pobudliwości, rozdrażnieniu, a także stymulują apetyt, zwiększając wydzielanie soku żołądkowego i śliny, ułatwiają trawienie. Szyszki chmielu mają także nieznaczne działanie estrogenne oraz bakteriobójcze. Do ich właściwości zalicza się także działanie rozkurczowe, poprawiające nastrój podczas miesiączki i menopauzy.
W szyszkach chmielu znajdziemy olejek eteryczny odpowiedzialny za charakterystyczną goryczkę, flawonoidy oraz związki siarkowe, garbniki i cholinę. Oczywiście między innymi. Więcej o chmielu, jego składzie, właściwościach przeczytacie tutaj: Chmiel zwyczajny – właściwości lecznicze i zastosowanie
Syrop z chmielu - przepis
- zebrane lub kupione świeże szyszki chmielu należy dokładnie wypłukać
- szyszki zalewamy wodą i odstawiamy na minimum 12 godzin (może być nawet na dobę)
- proporcje: 30 dkg na litr wody
- następnie szyszki odciskamy z wody
- wodę, która została gotujemy, dosładzamy (może być miodem) i rozlewamy do butelek
- przechowywanie: w temperaturze +4 stopnie C.
Zewnętrznie wyciąg z szyszek chmielowych można stosować jako okłady w przypadku:
- zapalenia korzonków nerwowych,
- bóli reumatycznych,
- stanów zapalnych skóry,
- przy trudno gojących się ranach,
- przy wypadaniu włosów.
Porady eksperta