Sulfasalazyna - działanie, dawkowanie, skutki uboczne

2021-08-31 11:49

Sulfasalazyna jest lekiem z grupy sulfonamidów. Ma ona działanie przeciwzapalne i immunosupresyjne. Sprawdź, jakie są wskazania do stosowania sulfasalazyny oraz możliwe skutki uboczne.

Sulfasalazyna
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Działanie sulfasalazyny
  2. Dawkowanie sulfasalazyny
  3. Przeciwwskazania do stosowania sulfasalazyny
  4. Działania niepożądane sulfasalazyny

Działanie sulfasalazyny

Działanie przeciwzapalne spowodowane jest powstawaniem mesalazyny w przewodzie pokarmowym, natomiast zahamowanie wzrostu limfocytów i granulocytów odpowiada za działanie immunosupresyjne.

Powoduje ona również zahamowanie syntezy kwasu foliowego przez bakterie, tym samym uniemożliwiając wzrost i podział komórek bakteryjnych. 

Wskazaniami do stosowania sulfasalazyny jest leczenie opornego na NLPZ reumatoidalnego zapalenia stawów, leczenie i podtrzymanie remisji chorób zapalnych jelit, wśród których wyróżnić możemy: wrzodziejące zapalenie jelita grubego i odbytnicy oraz chorobę Crohna.

Jak dbać o stawy

Dawkowanie sulfasalazyny

Sulfasalazyna występuje w postaci tabletek/kapsułek dojelitowych, nie należy ich kruszyć, dzielić, łamać czy otwierać. Należy przyjmować tabletki w całości podczas posiłków oraz popić dużą ilością płynu. 

Dawkowanie ustala się indywidualnie i jest ono odmienne w zależności od wskazania do stosowania. W przypadku leczenia RZS u osób dorosłych dawkowanie wynosi od 1 do 3 g na dobę, w dawkach podzielonych (dwa razy na dobę).

Należy stopniowo zwiększać dawkę. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych nie należy dalej zwiększać dawki, jeżeli jest możliwość to pozostać przy największej nie powodującej działań niepożądanych. 

W chorobach zapalnych jelit dawkowanie różni się w zależności od tego czy leczona jest ostra faza choroby, czy mamy do czynienia z leczeniem podtrzymującym.

W fazie ostrej u osób dorosłych dawka dobowa wynosi od 3 do 8 gramów i powinna być podzielona na 3-4 pojedyncze dawki. U dzieci natomiast w przypadku zaostrzenia objawów stosuje się dobowo 40-60 mg na kg masy ciała również w dawkach podzielonych.

Leczenie podtrzymujące polega natomiast na stosowaniu mniejszych dawek, u dorosłych jest to 500 mg do 1 g 3-4 razy na dobę, natomiast u dzieci 20-30 mg na kg masy ciała na dobę.

Przeciwwskazania do stosowania sulfasalazyny

Głównymi przeciwwskazaniami do stosowania sulfasalazyny są:

  • porfirie, czyli zaburzenia w syntezie hemoglobiny,
  • niedrożność dróg moczowych lub jelit,
  • granulocytopenia ,
  • wiek poniżej 2 lat.

Nie należy również stosować sulfasalazyny u pacjentów z niewydolnością nerek lub niewydolnością wątroby.

Szczególna ostrożność podczas stosowania powinna być zachowana u pacjentów z astmą oskrzelową oraz niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. 

W czasie leczenia pacjent powinien regularnie wykonywać badania krwi w celu kontroli funkcji szpiku, wątroby oraz nerek.

Możliwe jest stosowanie sulfasalazyny w okresie ciąży tylko jeżeli korzyści z jej stosowania przewyższają ryzyko (zmniejszenie wchłaniania kwasu foliowego może być przyczyną powstania wad w układzie nerwowym rozwijającego się płodu). 

Również karmienie piersią jest dozwolone z zachowaniem ostrożności w przypadku karmienia wcześniaków oraz noworodków z żółtaczką fizjologiczną.

Działania niepożądane sulfasalazyny

Często występującymi działaniami niepożądanymi są: